Efekt stycznia i S&P 500

Efekt stycznia i S&P 500

przez -
0 2466
Udostępnij na:

Kilka dni temu moją uwagę przykuł nagłówek w cnbc.com ‘First five days’ indicator, which has a solid track record at predicting year, off to good start.

Według Stock Almanac Trader w 80% przypadkach indeks S&P 500 kończy rok ze średnim wzrostem 13%, jeśli w ciągu pierwszych pięciu sesji indeks zamknie się z wynikiem dodatnim. Co jest w tym wszystkim najistotniejsze i co wyraźnie podkreśla autor analizy, predykcyjna wartość wskaźnika może być wynikiem przypadku.

efekt stycznia Efekt stycznia i S&P 500

Jedno jest pewne, na koniec 2020 nikt nie będzie o tym pamiętać :-)
No przecież SPX nie wskoczył na 3200 pod koniec 2019, bo pięć pierwszych sesji stycznia dało wynik dodatni…

Generalnie teoria jest lekką modyfikacją innego znanego mi powiedzenia. Gdy styczeń kończy się nad kreską, SPX zakończy rok na plusie. Można tu jeszcze dodać jakieś rajdy św. Mikołaja czy efekt Halloween, który rozpoczął sie w październiku i potrwa jeszcze przez 4 miesiące :-)

Ale wróćmy do stycznia….

Efekt stycznia i wpływ na wyniki indeksów zostały zaobserwowane po raz pierwszy w 1943 r. przez Sidneya Wachtela. Swoje obserwacje poparł na wynikach indeksu pomiędzy 1925 a 1943. Chłopcy z Goldman Sachs stwierdzili, że efektu stycznia nie ma od 1974 lub jest bardzo ograniczony.

Co ciekawe, rok 1974 może być nieprzypadkowy. Mało kto wie, ale jeszcze na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, wolumen rynkowy nie był udostępniany przez wszystkich i dla wszystkich. Dopiero rewolucja technologiczna zapoczątkowana przez Instinet i plany otwarcia giełdy NASDAQ zmieniły dostęp do tych informacji.

Czy zatem wyniki w styczniu rzeczywiście wpływają na wyniki SPX na koniec roku?

Można to dość szybko sprawdzić poprzez test chi kwadrat. Jak widać poniżej, statystycznie nie ma żadnej zależności pomiędzy wynikami w styczniu a wynikami SPX na koniec roku. Można z miejsca odrzucić główną teorię przyjętą przez autora analizy CNBC i przychylić się do stwierdzenia, że jest to tylko przypadek i wyniki są losowe.

1 chi Efekt stycznia i S&P 500

2 chi Efekt stycznia i S&P 500

3 chi Efekt stycznia i S&P 500

wynik Efekt stycznia i S&P 500

Powyższa Analiza oparta jest o wyniki w latach 1974 – 2019. Dla okresu kiedy po raz pierwszy zaobserwowano „efekt stycznia” (1925-1944), wynik statystyczny chi kwadrat jest podobny. Niezależność.

1925 chi Efekt stycznia i S&P 500

Statystyka statystyką, ale i rzeczywista praktyka rynkowa również potwierdza odrzucenie hipotezy o efekcie stycznia i jego wpływu na cały rok. Trudno sobie wyobrazić by jeden miesiąc mógł przesądzić o kształtowaniu się ceny na przestrzeni kolejnych 11 miesięcy.

Z resztą warto pamiętać o jednej kwestii. Większość uczestników rynku, analityków przedstawiając wyniki w procentach tak naprawdę niszczy informacje jakie zawiera w sobie cena. Informacja o tym, że „coś urosło.spadło” o XX procent ma zerową wartość informacyjną. Abstrahując już od używania sformułowań typu „to urosło/spadło”. Samo „nie urosło/spadło”, ale to temat na inny wpis :-)Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o