Beta ETF – nowe możliwości spekulacyjne na GPW i nie takie, o...

Beta ETF – nowe możliwości spekulacyjne na GPW i nie takie, o których myślicie

przez -
0 2346
Udostępnij na:

2019 rok można powiedzieć był okresem przełomowym dla polskich inwestorów za sprawą debiutów funduszy indeksowych „ETF” od AgioFunds TFI S.A.

BETA ETF Beta ETF   nowe możliwości spekulacyjne na GPW i nie takie, o których myślicie

Zainteresowanie tymi produktami jest dość duże, jednak myślę, że mogłoby być większe. Trzymam kciuki aby było jak największe. Chłopcy i dziewczyny z AgioFunds naprawdę starają się, by zapewnić jak najlepsze relacje z potencjalnymi nabywcami jednostek funduszy. Wyjaśniają w sposób łopatologiczny metody działania ETF, które nie oszukujmy się, w Polsce do tej pory albo były nieznane dla większośći, albo przedstawione po macoszemu.

Relacji z uczestnikiem rynku może pozazdrościć każdy dział „relacji inwestorskich” spółek z GPW.

Tyle tytułem wstępu. ETFy na indeksy z „grupy WIG” (szczególnie Beta ETF mWIG40TR i planowany Beta ETF sWIG80TR) mogą od teraz pomóc tworzyć nowe lub ulepszać dotychczasowe strategie spekulacyjne związane ze zmianami w indeksach giełdowych.

ETF ze względu na swoją konkstrukcję musi idealnie (lub prawie idealnie) odzwierciedlać indeks. Co za tym idzie zarządzający muszą nabywać/zbywać odpowiednie ilości aktualnych komponentów mWIG40 i sWIG80.

Zarząd GPW okresowo przeprowadza rewizje w składach indeksu (kwartalne/roczne), te rewizje muszą być wcześniej podane do publicznej informacji. Przykład:

uchwala gpw Beta ETF   nowe możliwości spekulacyjne na GPW i nie takie, o których myślicie

Co w takim przypadku musi zrobić zarządzający Beta ETF mWIG40TR, czy przyszłego sWIG80TR?

Mówiąc oględnie musi nabyć walory wchodzące do indeksu. W zależności od przyjętego ryzyka, które zostało określone przez łebskich z departamentu ryzyka funduszu,akcje nowych walorów mogą być nabywane na zamknięciu sesji, przed zamknięciem, ba nawet na kilka sesji przed zmianą indeksu. Zbyt duży popyt na akcje może stworzyć lukę cenową kolejnego dnia, także te zlecenia muszą być jakoś rozłożone.

Oczywiście na ten czas Beta ETF’y nie są jakoś bardzo duże, ale z czasem ich AUM będzie wzrastać, a tym samym popyt w dniu zmiany indeksu będzie większy. Agresywne kupno to główny czynnik powodujący wzrost ceny. Natomiast im większy popyt, a mniejsza płynność, tym więszka luka, poślizg na cenach akcji – co może być plusem i minusem.

Własnie ten fakt jest częścią jednej z najbardziej dochodowych strategii spekulacyjnych o średnim lub dużym ryzyku.

Do tej strategii można podchodzić dwojako.

1) Znając algorytm oceny spółek nadających się do danego indeksu, każdy spekulant, czy inwestor może odpowiednio wcześniej przygotować się i nabyć akcje przed komunikatem GPW. W tym przypadku ryzyko jest dość spore i sprowadza się głównie do:

a) umiejętności analitycznych tzw. index flow. Może się zdarzyć, że błędnie wytypowane zostały spółki, które wybrała GPW lub w ogóle nie doszło do zmiany indeksu.

b) okresu pomiędzy nabyciem akcji, a ich włączeniem do indeksu. W tym czasie może zdarzyć się absolutnie wszystko. Z racji tego, że mWIG40 i sWIG80 do liderów płynności nie należą, wyobraźnia nie powinna zostawiać złudzeń na jakie ryzyko zostaje wystawiony portfel.

2) Nabycie walor(ów) po komunikacie GPW. W tym momencie stoimi praktycznie na równi z zarządzającym. Otrzymaliśmy tę samą symetryczną informację. Zadaniem spekulanta jest sprytne wejście na rynek przed zarządzającym Beta ETF i sprzedanie mu tych akcji w dniu włączenia spółki do indeksu.

Kolejne lata będą bardzo ciekawe pod tym względem i z pewnością będzie to jeden z elementów mojej spekulacji. Natomiast jednego można być pewnym, tego typu podejście nie lubi konkurencji na rynku. Wiadomo, większa konkurencja, większe ryzyko. Także można zapomnieć, że ktokolwiek przedstawi publicznie informacji jak analizować index flow :-) Za te informacje zgarnia się grubą kasę.

Historyczne portfele indeksów (format pdf) z grupy WIG można znaleźć na stronie GPW – Główny Rynek GPW – Historyczne portfele indeksów lub w formie CSV na naszej stronie (http://spekulant.com.pl/narzedzia/historyczne-portfele-indeksu-wig20/)

Tymczasem roczny limit na IKE zostaje w pełni przeznaczony na włączenie BETA ETF mWIG40TR i mWIG20TR do zabezpieczenia emerytalnego.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o