Kampania marcowa – tydzień V

Kampania marcowa – tydzień V

Udostępnij na:

Piąty tydzień kampanii marcowej można zaliczyć do bardzo udanych. Z handlu wypada kontrakt na srebro, gdzie został strzelony stop loss. Także w portfelu na Q1 2020 są już dwie nietrafione prognozy:

#1 Long Złoto
#2 Long Srebro
#3 Long VXX oraz VIX Futures
#4 Short Dax, S&P 500, Nasdaq
#5 Short dolar (long eur/usd lub short DX Futures – kontrakt na indeks dolarowy)

Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, dlaczego srebro jest traktowane jako nietrafiona prognoza, skoro pojawił się wzrost kontraktu w początkowych fazach. Odpowiedź jest bardzo prosta, założenia były inne :-)

W zakładce „Narzędzia” od kilku dni nie aktualizują się indeksy zmiennności zrealizowanej. Problem zidentyfikowany i zostanie wyeliminowany najpóźniej jutro.


DAX Futures

Cel dla spadkowej kampanii marcowej DAX Futures zostaje zmieniony z poziomu 11 425 do poziomu 11 525, co jest głównie spowodowane 3-miesięczną pseudo-konsolidacją i ogólnym marazmem na indeksie DAX. Co prawda zmiana na ten czas czysto kosmetyczna, ale niewykluczone są kolejne rewizje w nadchodzących tygodniach.

Ogólny marazm obejmujący II połowę serii grudniowej 2019 oraz aktualną, co jakiś czas przerywany jest krótkoterminowymi reakcjami uczestników rynku na otoczenie zewnętrzne. Także może zdarzyć się i tym razem, że krótkoterminowy dynamiczny ruch w dół nie przyniesie rozstrzygnięcia w postaci trwałego wybicia i handel będzie nadal odbywać się w konsolidacji.

Z racji zejścia notowań Mini-DAX Futures poniżej poziomu 13 000, stop loss dla ekspozycji krótkiej z 13 stycznia został przesunięty do poziomu 13 097, co zagwarantuje zysk dla 2 kontraktów. SL dla 1 kontraktu ustawiony na break even (13 450).

Zakładam, że uczestnicy rynku mogą reagować irracjonalnie na doniesienia zewnętrzne, co przełoży się na ponadprzeciętną zmienność rynkową. Jeśli po strzeleniu SL pojawi się ruch w dół, ekspozycja w postaci 1 kontraktu będzie nadal maksymalizować zyski, co więcej w każdej chwili będę mógł zwiększych ekspozycję. W przypadku strzelenia SL i ruch w górę. Mam po prostu zrealizowany zysk i ewentualną możliwość ponowienia ekspozycji z wyższego poziomu lub całkowite zakończenie kampanii z ciekawym wynikiem.

Jeżeli rynek terminowy otworzy się poniżej poziomu 12 900, SL dla dwóch kontraktów zostanie przesunięty do poziomu 13 057.

Tygodniowe wsparcia i opory na DAX Futures
Opory: 13 291, 13 423, 13 637
Wsparcia: 12 864, 12 732, 12 519

Tygoniowy punkt kierunkowy na poziomie 13 078.

Plan jest, reszta w rękach pozostałych uczestników rynku.


Long srebro i złoto

Kontrakt na srebro został strzelony stop lossem na poziomie $1750.

Stop loss na złocie podwyższam z poziomu 1535 do poziomu 1542. Założenia, co do utrzymania pozycji długiej pozostają niezmienione.


Long vol

Kontrakt na VIX w kulminacyjnym momencie zbliżył się do poziomu 20%, co zadziałało na korzyść ekspozycji long volatility z października 2019.

vix futures term structu re Kampania marcowa   tydzień V

Kluczowe dla tej ekspozycji będą dwie kolejne sesje, co wynika chociażby z odczytu VXV:VIX poniżej 1.00

vxv vix Kampania marcowa   tydzień V

Jest to sygnał wzrostowy dla SPX, aczkolwiek zawsze z tyłu głowy pamiętam, że sygnały zakupowe w strategii VXV:VIX są bardzo specyficzne. Pojawiają się przeważnie po silnych spadkach, gdy na rynku gości pondaprzeciętna zmienność. Handel pod te sygnały należy traktować z ogromną dozą ostrożności. Z racji ponadprzeciętnej zmienności, której towarzyszy negatywne momentum rynkowe, sygnały te w strategii VXV:VIX są najtrudniejsze do rozegrania. Wzrosty mogą mieć charakter krótkotrwały podczas dwóch pierwszych sesji tygodnia. Charakteryzują się silnym ruchem w górę, który zanika w ciągu kilku godzin.

Gdyby to ode mnie zależało, wolałbym by nie doszło do silnych wzrostów na początku nadchodzącego tygodnia.


Short SPX i Nasdaq

27 stycznia notowania zeszły do poziomu 3250, tym samym ekspozycja na spadki SPX sprzed 2 tygodni została zamknięta na trail SL (3268.5), co dało niespełna 70 pkt zysku. Następnie ekspozycja spadkowa została wznowiona w piątek 31 stycznia z poziomu 3275 ze stop lossem na poziomie 3235. Plan minimum jest już zrealizowany, więc jest to najprawdopodobniej ostatnia spekulacja tego typu na SPX w tym kwartale.

W strategii intraday +25 pkt.

Na NASDAQ pozycja krótka z 24 stycznia pozostaje. Tutaj trochę ograniczone są te spadki, więc pozostawiam SL jeden tick powyżej szczytu ATH (9287.25)Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

34
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
11 Comment threads
23 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawny Andrzej

witam, gwoli formalności – osoba używająca nicka Andrzej poniżej nie ma nic wspólnego ze mną, co chyba jest jasne widząc sposób pisania tzw „nowej szkoły” zachowania – zionie brak jakiejkolwiek kultury. Co do rynku – rynek żyje dealem z ChRL, stąd cały czas jazda do góry i nawet wirus niestraszny. Ale do czasu. Podobno we wrześniu 1939 jak Hitler napadł na Polskę to USA biły rekordy za rekordem i wujek Adolf miał nawet sporo zwolenników w USA, ale jak hitlerowska zaraza wkraczała do Paryża niecały rok później ,,,,,,, a to już była panika na Wall Street. Na razie wirus niestraszny… Czytaj więcej »

Jarek

Dzień dobry. Od dłuższego czasu czytam Pana artykuły i mam pytanie czy 11535 na DAX do końca kampanii marcowej to wróżby z tarota, czy fusów do kawy. Przypomnę wróżby z września 2019 roku, dotyczące kampanii grudniowej i pomyłki w przepowiedniach o 3000 punktów. Szanowny Panie czy nie należy zmienić systemu dywinacyjnego?

Marcin

Witam Gospodarza i Czytelników
Rozumiem, że pozycje na indeksach spx, nasdaq i dax zamknięte i nie masz planu do końca obecnej serii zajmowania ponownie?
Czy też może się to zmienić?
I takie pytanie na chłodno ( bo bez pozycji ) jak uważasz dax na koniec serii marcowej dax będzie bliżej 12 tys czy bliżej 14 tyś?

Andrzej

Nie łatwiej iść z prądem niż pod prąd? Zastanów się na tym i swoim myśleniem. Wsparcie SP 500 3300 i jazda w górę. Zobacz ile już od wczoraj Nasdaq poszedł w górę. Czy to takie trudne grać z trendem a nie wymyślać dyrdymały?

Andrzej

Cytuję ” Następnie ekspozycja spadkowa została wznowiona w piątek 31 stycznia z poziomu 3275 ze stop lossem na poziomie 3235″. No za takie poziomy jak u Ciebie że dajesz sl 3235 przy shorcie 3275 to nobel się należy i oscar zarazem Gospodarzu

Daniel

Chyba cala kampania marcowa juz zamknieta? W zasadzie wszystkie pozycje wylecialy na SL. Jakies moze podsumowanie ile wtopiono w związku z Q1 2020 portfolio? Grano odwrotnie do rynku, więc w sumie kara była potrzebna.

Kulfoniasty

2 kontrakty na plus, jeden na break even. Tak jak to opisano powyżej, poniżej (w komentarzach) oraz we wpisach z poprzednich tygodni. Jak dla mnie straty nie ma wcale. Grano zgodnie ze strategią – każdy ma swoją.

Jacek

Jak już komentujesz to chociaż dobrze przeczytaj wszystko. Straty z tego co widzę to nie było. Bo pozycję otwierane wysoko a wypadło większość na SL poniżej otwarcia.
W sumie pogratulować autorowi strategii. Na ostatnich ruchach nie było łatwo zarobić.

Daniel

Strata na short dollar, short nasdaq, long srebro, wszystko zamknięte z większą lub większą stratą. Dzisiaj DAX strata z jednego pozostałego 1 kontraktu. Fakt parę punktów zysku na chwilowym zjeździe DAX i SPX, ale raczej nie pokryły strat. Tak czy inaczej całe portofolio Q1 2020 do kosza.

Ogórek

Ja mam shorty na pół gwizdka i będę reagował w zależności do szybkości uzupełniania zleceń. Przy normalnych i szybkich spadkach będę dokładał SP co 15 i DJ co 150. Przy wolnych będę redukował stratę o 25% co 2-3 dni. Najważniejsze żeby MAE/MFE było na poziomie 1/3.

Ogórek

redukcja 1 pozycji o 50% na SP 500. Ze względu na niskie korekty przy wzroście od spadku do ATH, po zejściu 30 pkt od ATH będą dokładane pozycje oczekujące co 15 pkt na spadki, aż do low rocznego później trailing stop uzależniony od średniej wielkości korekty przy ruchu spadkowym. Przy dalszym wzroście SL na 3400 pozostałości.

EsPi

Nie ma co, trzeba ładować Tesle do wora bo mówią że w 2023 będzie nawet po 15 tys $ :D festiwal pazerności inwestorów z USA trwa w najlepsze. Nie przewidywał bym raczej na DAX wybicia nowych szczytów raczej konsolidacja dlatego przestawiłem SL w okolice szczytu ze stycznia, w tle mamy może nie już jakiegoś tam wirusa grypci ale negocjacje w sprawie twardego lub miękkiego Brexitu a tu będzie na noże + jakieś tam taryfy na auta w kwietniu. Robię interesy z Niemcami i praktycznie każda firma z którą współpracuje odczuwa może nie kryzys ale poważne spowolnienie.

Damian

Hej Gospodarzu.
Nie jestem pewien czy bedziesz w stanie doradzic, ale mam pytanie dotyczace wyboru odpowiedniego brokera. Chcialbym inwestowac cyklicznie co pol roku co najmniej 15k pln przez nastepne 30 lat w portfolio 8 ETF. Inwestuje zawsze w te same aktywa i rebalans zachowuje odpowiednia wage kazdego instrumentu dla calego portfolio. Moglbys polecic jakiegos dobrego, low-costowego brokera do takich inwestycji przy zalozaniu, ze jedyna wyplata nastapi za 30 lat?

Marcin

Witam Kolegę Gospodarza.
Przeczytałem Twój 5 odcinek kampanii i ustawiłem również sl w plusie na poziomie 13057. Dzisiaj rano przy otwarciu zamknęła mi się pozycja. Zrealizowałem zysk 238 pkt :)
To teraz czekamy na wyjście w górę i ponownie short? Czy po zejściu w dół?
Jaki plan na dalszą część kampanii?

Andrzej

coś te cyfry w nieładzie dot. SPX, ale poza tym bdb wszedłeś w spadki na USA :) Rynek nie tak dawno był więźniem tweetów Trumpa, a teraz wirusa. Mimo wszystko rynek USA pozostaje na razie bardzo mocny. Ale myślę że „do czasu”, czy konsumenci w USA będą zamawiać w Amazonie produkty „made in China” ? Jestem przekonany że sprzedaż spadnie. Paradoksalnie Trump ograniczy import z Chin ale nei z powodu Ceł tylko wirus zrobi swoje.