Portfel Q2 2020 – ponownie spadkowo

Portfel Q2 2020 – ponownie spadkowo

przez -
90 7649
Udostępnij na:

Podobnie jak w pierwszym kwartale i w tym nastawiam się na kolejne globalne spadki rynków akcyjnych. Głównym czynnikiem, który stoi za niedźwiedzim nastawieniem jest irracjonalne zachowanie uczestników rynku. Od marca 2020 można zaobserwować niesamowity wzrost zainteresowania rynkami akcyjnymi na całym świecie. Na rynku pojawił się nowy kapitał, który rzucił się na zakupy.

Po części rozumiem tego typu zachowanie, bo wyceny rynkowe są rzeczywiście ciekawe i atrakcyjne. Natomiast z pewnością ostatnie wzrostowe reakcje rynkowe nie odzwierciedlają powagi sytuacji wywołanej COVID-19. Indeks DAX od dołka w marcu wzrósł o +36.23% (+21.27% średnia cena ważona obrotami). Z drugiej strony można się zastanawiać, czy w kulminacyjnym momencie Q1 2020 spadek indeksu DAX -37.73% (bądź -38.74% średnia cena ważona obrotami) nie był zbyt przesadzony. Z pewnością część spadku była typowo strukturalna i pojawiłaby się niezależnie od powodu (COVID-19, czy cokolwiek innego) – Dlaczego giełdy spadają i czy za wszystkim stoi koronawirus?

Osobiście uważam, że wyceny rynkowe są w głównej mierze odzwierciedleniem rzeczywiście zawieranych transakcji, a nie typowym nośnikiem informacji nt. sytuacji ekonomicznych, gospodarczych etc. Z uwagi na duży napływ kapitału do funduszy pasywnych i typowo pasywnej postawie większości spośród tej skądinąd bardzo dużej grupy inwestorów, uważam że kolejna fala spadkowa (-30-40%) jest bardziej prawdopodobna aniżeli dalszy wzrost o 30-40%. Przy pasywnym zachowaniu inwestorów, aktywni zarządzający portfelami będą dostosowywać się do zmieniającej się kondycji rynkowej, co ponownie powinno wywołać spadki typowo strukturalne uwydatniające błędy w zarządzaniu kapitałem.

Portfel na Q2 2020 przedstawia się następująco:


Short XLK

Od ponad 6 lat kumuluję akcje Microsoft, praktycznie co miesiąc pojawiają się dodatkowe 1-2 akcje w portfelu. Powód zakupów jest bardzo prosty. Działam w branży IT i potencjał w produktach MS’a jest ogromny moim zdaniem. Przy wielu okazjach powtarzałem, że ta spółka może być świetnym zabezpieczeniem emerytalnym. Niestety COVID-19 lekko pokrzyżował plany. Mimo iż ekspozycja jest niewielka, postanowiłem nie pozbywać sie akcji, a jako zabezpieczenie dotychczasowych zysków wykorzystać ekspozycję spadkową na cały sektor technologiczny w USA.

XLK Portfel Q2 2020    ponownie spadkowo

Short na ETF XLK pojawił sie z zupełnie innych powodów niż COVID-19, ale po paru tygodniach okazało się, że działa idealnie jako zabezpieczenie.

Tutaj pojawiła się też ekspozycja long na sektor energetyczny (ETF XLE), który przeżył zmasowany atak dywanowy. Pozycja została zamknięta stratą na początku marca jak tyko pojawił sie duży imbalanca pomiędzy XLK/XLE.

W tym roku planuję całkowicie przemeblować alokację portfelową a akcje Microsoft posłużą jako element portfela z globalną ekspozycją, który będzie połączony z aktywnym zarządzaniem ekspozycją long volatility (VIX Futures, opcje VIX Futures, opcje SPX, E-mini S&P 500 Futures). Także zgodnie z założoną strategią powoli odchodzę od przewagi alokacji na rynku futures. Do tego potrzebne jest uspokojenie związane z COVID-19. Mam nadzieję, że nastąpi jak najszybciej.

Zasada jest prosta – wypłaszczenie krzywej kapitału w taki sposób by został zachowany wzrost przy znaczącym obniżeniu zmienności portfelowej, której nie da bezpośrednia ekspozycja na indeks, czy dywersyfikacja portfelowa (60/40, 50/50).

spy long vol Portfel Q2 2020    ponownie spadkowo


Long VIX Futures

Long VIX Futures (VXK20) zapoczątkowany 6 lutego pozostaje bez zmian. Decyzja o wejściu w październikową serię byłą podyktowana „zauważalnym” bid’em. Jak się później okazało, był to hedge jednego z inwestorów pod amerykańskie wybory w USA. Szybka analiza, ocena ryzyka i podjęcie decyzji o dołączeniu do październikowych hedgersów.

vix futures luty Portfel Q2 2020    ponownie spadkowo

Niestety w międzyczasie wybuchła pandemia. Typowy hedge, który co do zasady miał zadziałać przed wyborami prezydenckimi, zamienił się w ciekawe zabezpieczenie aktualnych ekspozycji.

vix futures term structure Portfel Q2 2020    ponownie spadkowo


Short Mini-DAX Futures

Cel dla DAX Futures na ten kwartał pozostaje niezmieniony na poziomie 7 800 punktów. Czy uda się zrealizować zysk na tym poziomie, czy może będzie to poziom 9 000, albo co najwyżej 10 000? Ciężko powiedzieć. Pierwsza próba z 31 marca przyniosła stratę, pomimo początkowego silnego ruchu w dół. W tej chwili pozycjonuję się ponownie na spadek Mini-DAX Futures.

Również na tę chwilę ciężko powiedzieć, czy uda się zrealizować zlecenie z poziomu 10 631, czy będzie to coś poniżej. Bardzo możliwe, że będzie to po prostu pierwsza transakcja z otwarcia rynku terminowego w nocy.

SL 1.5x ATR(21) – co pewnie wypadnie w okolicach szczytu z 30 kwietnia. Standardowo trzy kontrakty Mini-DAX Futures


E-mini S&P 500 Futures

Pomimo negatywnego nastawienia do indeksów giełdowych, nie przewiduję średnioterminowego pozycjonowania się przez E-mini S&P 500 Futures. Do końca kwartału E-mini będę wykorzystywać jedynie do handlu intraday – Naruszenia strefy popytowo-podażowej. Wyniki można podejrzeć tutaj: EOD stats.

Swingi wywołane zmiennością E-mini są cały czas zauważalne, ale już w mniejszej skali. Wynik strategii za 1.5 roku oscyluje w okolicach 900 pkt.

e mini sp 500 futures Portfel Q2 2020    ponownie spadkowo

Dodatkowo ostatnie tygodnie pokazały mnogość sygnałów zakupowych w strategii VXV:VIX, które pozwoliły na krótkoterminowe wykorzystanie irracjonalnych wzrostów. Stąd też decyzja, aby za bardzo nie zwiększać ekspozycji spadkowej, która wyrażona jest już w E-Mini Dow Jones i najpewnie dołączy do tego Mini-DAX Futures.


E-mini Dow Jones Futures

E-mini Dow dołączają do grona średnioterminowej ekspozycji. Short z 28 kwietnia 24320, SL 25000.

90
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
16 Comment threads
74 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wilk

@Dawid – dalej masz Long czy bez pozycji?

Wilk

@Dawid – FDAX prawie 11500… Czy już masz Long czy zaczynasz polowanie na eS?

Wilk

@Dawid-czy możesz napisać dlaczego nastawiasz się na spadki w najbliższych miesiącach? Wynika to z twoich strategii czy jakiś fundamentów?
Pozdrawiam.

Elayos

Prawdopodobnie Dax idzie załatać gap w okolicach 11550. Będziesz ponawiał S z takich poziomów? Pytam bo zakładam, że 3 ATR 21 raczej wybije aktualnego shorta. Coś się zmieniło w koncepcji ?

6PpHpE6a.png
Jacek

Rynek nadal silny. Nasdaq to mam wrażenie, że idzie na new high.

DAX blisko wybicia nowego szczytu korekty po-spadkowej.

Marcin

Witam Gospodarza i Czytelników
Co prawda piątek późny wieczór, jednak chciałbym zadać Gospodarzowi pytanie na weekend co myśli obecnie na temat Nasdaqa?
Śledzę ten indeks od 2 tygodni i zauważyłem, że jest on zdecydowanie silniejszy niż inne indeksy. Rozumiem, że wynika to z faktu, że gromadzi spółki technologiczne a te w czasie zarazy powinny dawać sobie radę lepiej. Jedna czy aż na tyle lepiej żeby indeks ten osiągał takie wartości?
Przecież 11.05 indeks osiągnął poziom 9340 pkt, następnie była korekta do 8950 ale obecnie już jest ponad 9100.
Jak uważasz może się zachowywać indeks w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni?
pozdrawiam

Jacek

Odpowiem za gospodarza. Są 2 możliwości, albo spadnie albo wzrośnie. Brak ruchu czyli na zero to bardzo mało prawdopodobne.
Jakbyś przejrzał bloga to byś widzial, że autor nie robi takich prognoz. Jedynie może przedstawić at Stevie swojego wejścia w pozycję na NQ.

Marcus

Dawid, Kiedy przestawiasz SL? Czy dopiero wtedy jak kurs spadnie od momentu otwarcia pozycji o wartość 1,5xATR(21) czy też już stosujesz 2xATR(21)? A jak przestawiasz SL to na moment otwarcia pozycji +15 pkt.?
A tak w ogóle to dzięki, że dzielisz się w tak szczegółowy sposób swoją wiedzą, to naprawdę rzadko się spotyka.

Jacek

Hej, może nie do końca temat giełdowy ale jednak dość aktualny. A z racji tego, że tutaj siedzi kilka osób z niezła wiedzą to podpytam.
Odnośnie QE czyli skupu obligacji przez FED czy ECB. Czy są dostępne dokładne zasady tego skupu? Jestem ciekaw jak to się w praktyce odbywa. Bo wiadomo, że bank centralny jest dużym graczem więc może wpłynąć na ceny poprzez większy popyt. Ale też nie może nakręcić spirali popytu bo za mocno rynek by odpłynął. Więc ciekaw jestem jak to dokładnie odbywa się.
Jeśli ktoś ma ciekawe linki albo informacje to z góry dziękuję.

Tomasz

Dawid. Jaki SL masz ustawiony na pozycji mini dax futures?

WWDC

Dawid, wierni czytelnicy czekają na kolejny wpis :) Jakiś update strategii na 2Q i Twoje prognozy na najbliższy tydzień?

Max Initio

A to dla tych co narzekaja na straty na oleju. Chyba tych gosci nie przebiliscie? 9 mln USD margin call dla gosicia z 70 k USD account. IB margin model sie wywalil przy negatywnych cenach.
Chyba jednak gosciu te 9 mln nie zaplaci (tak czy tak). IB tez sklada reklamacje. Ciekawe jak to sie skonczy.

Ale jest to jest wlasnie przyklad ryzyka – z ktorego mozna sobie nie zdawac sprawy.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-05-08/oil-crash-busted-a-broker-s-computers-and-inflicted-huge-losses

Dawny Andrzej

Dawid, co sądzisz o tych wzrostach w USA. To się w głowie nie mieści – 20 mln nowych bezrobotnych a N100 blisko ATH….kompletne oderwanie od realiów. Czy zerowe stopy w USA i hasło „Fed z nami” to taki wystarczający powód ? Przecież za chwilę okaże się że fabryki ruszyły ale nie ma klientów.
Pewnie nie tylko ja jestem w szoku ale coż…. nie ma co walczyć z rynkiem (Fedem….).

Max Initio

#Podobnie jak w pierwszym kwartale i w tym nastawiam się na kolejne globalne spadki rynków akcyjnych. Głównym czynnikiem, który stoi za niedźwiedzim nastawieniem jest irracjonalne zachowanie uczestników rynku.# Nie uwazasz ze powodem wzrostow jest dodruk na olbrzymia skale (FED, ECB, BOJ, BOC). Pozatym rynek to projekcja na przyszlosc a nie odzwierciedlenie sytuacji obecnej. W piatek bedzie kolejny reality czek w postaci waznych danych ekonomicznych. Jakos te dane jak dotad rynkiem nie ruszyly. Zmiennosc powoli spada. Co znow zaczyna byc widoczne to wznowienie zabawy US-Chiny (kazdy komentarz Trumpa w tej sprawie rusza rynkiem). Jezeli juz jestesmy tak za wrozbami. Prognozuje pierw… Czytaj więcej »

Donatan

Ciekawy podcast. Trochę ogólnikowo, ale przynajmniej potwierdza, że bez planu i zarządzania kapitałem ciężko utrzymać się z rynku. W szkolnych ocenach dam 4+ Przewidujesz robienie własnego live, albo własnych video wyjaśniających rynki?
W xtb mówią o wysokim zainteresowaniu vixem, ulica mówi dużo o vix. Szukam konkretnych strategii opcyjnych na vix, zmienności. Są jakieś strategie opcyjne dla niskiego i wysokiego vix? Czy warto? Jakiego ryzyka można się spodziewać, jakich zysków? Czy lepiej futures? Jaka jest różnica? Etf na vix, czy warto? Słyszane byly rózne opinie. dzięki

Tomasz

Witam. Piszesz Również na tę chwilę ciężko powiedzieć, czy uda się zrealizować zlecenie z poziomu 10 631, czy będzie to coś poniżej. Bardzo możliwe, że będzie to po prostu pierwsza transakcja z otwarcia rynku terminowego w nocy.
Otworzyłeś tą pozycję?

Dawny Andrzej

zdaje się że ten VXV:VIX ponad 1,00 był na weekend co by lekko wróżyło spadkom….
Ciekawe że retail nie bardzo pozycjonuje się na spadki
Nova Ursa też troche stracił parę
Zobaczymy

sc.png