E-mini S&P 500 intraday – 350.25 pkt. drawdownu!
Wygląda na to, że okres wakacyjny ponownie nie jest łaskawy dla strategii E-mini S&P 500 Futures pod roboczą nazwą „naruszenia strefy popytowo-podażowej”. Podobnie jak w ubiegłym roku pojawił się okres drawdownu. Aczkolwiek tego lata jest to być może spowodowane zmianą jednego parametru, o którym wspominałem tutaj w czerwcu: Koniec serii, koniec szalonego rozdziału.
Jak widać poniżej, drawdown jest i to spory. Od szczytu 12 czerwca do dzisiaj strategie straciła 350.25 pk. Sporo.
O ile z pozoru miała być to niewinna zmiana a backtest pokazał, to co pokazał, rzeczywistość rynkowa idealnie „sparafrazowała”: wyniki historyczne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości!!
Wyniki historyczne rzeczywiście napawały optymizmem przy zamianie ATR na standardowe odchylenie. Jednak mógłbym się zastanawiać, czy to wina backtestu, czy może błąd w danych, czy może coś innego.
Natomiast gdyby rozciągnąć okres testowy w czasie, można zauważyć coś interesującego. Podobny drawdown.
Z racji tego, że zdecydowana większość transakcji w tej strategii realizowana jest zleceniami stop uzależnionymi od zmienności intraday, należy zastanowić się, czy akceptować tego typu drawdowny, czy też wrócić do stosowanego od początku ATR (average true range).
O ile sama strategia może dostarczać dodatkową dywersyfikację i wraz z czasem być może doda sporo do portfela, o tyle pojawiające się drawdowny są już nieco kłopotliwe – szczególnie gdyby to była jedyna strategia w portfelu. Jak wiadomo drawdowny są nieuniknione i mogą trwać miesiącami, a nawet latami, jednak wszystko jest uzależnione od indywidualnych możliwości finansowych i akceptacji ryzyka. Nawet jeśli ta strategia stanowi marginalny % portfela, o tyle drawdown tego typu jest już dla mnie nieakceptowalny i zamiast go pogłębiać, wracam do koncepcji stosowania ATR (average true range). Być może należałoby zoptymalizować okres, dla którego wyliczone jest standardowe odchylenie. Do tematu jeszcze z pewnością wrócę.
A na koniec przypomnienie:
Wyniki historyczne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości!!
Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.
oh mistrzu dziekujemy, straty przezyjemy, juz lece doplacac do depozytu dzieki !