E-mini S&P 500 intraday – 350.25 pkt. drawdownu!

E-mini S&P 500 intraday – 350.25 pkt. drawdownu!

przez -
2 2225
Udostępnij na:

Wygląda na to, że okres wakacyjny ponownie nie jest łaskawy dla strategii E-mini S&P 500 Futures pod roboczą nazwą „naruszenia strefy popytowo-podażowej”. Podobnie jak w ubiegłym roku pojawił się okres drawdownu. Aczkolwiek tego lata jest to być może spowodowane zmianą jednego parametru, o którym wspominałem tutaj w czerwcu: Koniec serii, koniec szalonego rozdziału.

Jak widać poniżej, drawdown jest i to spory. Od szczytu 12 czerwca do dzisiaj strategie straciła 350.25 pk. Sporo.

E mini intra E mini S&P 500 intraday   350.25 pkt. drawdownu!

O ile z pozoru miała być to niewinna zmiana a backtest pokazał, to co pokazał, rzeczywistość rynkowa idealnie „sparafrazowała”: wyniki historyczne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości!!

Wyniki historyczne rzeczywiście napawały optymizmem przy zamianie ATR na standardowe odchylenie. Jednak mógłbym się zastanawiać, czy to wina backtestu, czy może błąd w danych, czy może coś innego.

emini backtest E mini S&P 500 intraday   350.25 pkt. drawdownu!

Natomiast gdyby rozciągnąć okres testowy w czasie, można zauważyć coś interesującego. Podobny drawdown.

emini backtest 5lat E mini S&P 500 intraday   350.25 pkt. drawdownu!

Z racji tego, że zdecydowana większość transakcji w tej strategii realizowana jest zleceniami stop uzależnionymi od zmienności intraday, należy zastanowić się, czy akceptować tego typu drawdowny, czy też wrócić do stosowanego od początku ATR (average true range).

O ile sama strategia może dostarczać dodatkową dywersyfikację i wraz z czasem być może doda sporo do portfela, o tyle pojawiające się drawdowny są już nieco kłopotliwe – szczególnie gdyby to była jedyna strategia w portfelu. Jak wiadomo drawdowny są nieuniknione i mogą trwać miesiącami, a nawet latami, jednak wszystko jest uzależnione od indywidualnych możliwości finansowych i akceptacji ryzyka. Nawet jeśli ta strategia stanowi marginalny % portfela, o tyle drawdown tego typu jest już dla mnie nieakceptowalny i zamiast go pogłębiać, wracam do koncepcji stosowania ATR (average true range). Być może należałoby zoptymalizować okres, dla którego wyliczone jest standardowe odchylenie. Do tematu jeszcze z pewnością wrócę.

A na koniec przypomnienie:

Wyniki historyczne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości!!Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

2
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
eewewdf

oh mistrzu dziekujemy, straty przezyjemy, juz lece doplacac do depozytu dzieki !