DAX w konsolidacji – co wiemy po 2 miesiącach

DAX w konsolidacji – co wiemy po 2 miesiącach

przez -
1 2531
Udostępnij na:

Rozpoczyna się trzeci miesiąc konsolidacji niemieckiego indeksu DAX. Inwestorzy liczący na początku serii czerwcowej na rychłe i łatwe zyski z ekspozycji indeksowej mogą czuć się nieco rozczarowani, a być może niektórzy byli zmuszeni redukować ekspozycję z uwagi na dwa ponad 7% drawdowny. Oczywiście wszystko jest kwestią perspektywy i można tak dopasować dane, by potwierdzały teorię o dużych zyskach i/lub jeszcze większych stratach z ekspozycji wzrostowej DAX. Ja natomiast wolę skupić się na twardych faktach niż na dopasowywaniu danych i snuciu retailowych teorii z mchu i paproci.

Jak już pisałem parę miesięcy temu, nastąpiło przebudowanie portfela, który bardziej dywersyfikuje strategie inwestycyjne. W dużym skrócie jest to łączenie short i long volatility.

Short volatility – to głównie ekspozycja pośrednia poprzez alokację kapitału we wzrostowe fundusze indeksowe. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, ekspozycja short volatility nastąpi poprzez wystawienie opcji na indeks/kontrakty terminowe i/lub poprzez kontrakty VIX Futures. W przypadku DAX – ekspozycja za pośrednictwem long VDXX Vanguard DAX ETF, DAXX Lyxor DAX DR ETF, Global X DAX.

Long volatility – pośrednia przez short na indeksowy futures i bezpośrednia long volatility futures, ETF oparte o VIX Futures, czy 1×2 bull spready na opcje VIX Futures.

Gdyby nabyć ekspozycję indeksową poprzez VDXX na początku czerwca stanowiącą jedyne aktywo w portfelu, wartość portfela na początku tego tygodnia byłaby o niespełna 10% wyższa. Sporo. Oczywiście tutaj mowa o „wirtualnych wycenach” – zysk w portfelu pojawia się dopiero, w momencie sprzedaży aktywów (realizacja zysków).

VDXX DAX w konsolidacji   co wiemy po 2 miesiącach

O ile 10% stopa zwrotu w tak krótkim czasie wygląda ciekawie, to już mniej ciekawie wyglądają dwa ponad 7% drawdowny indexu DAX – z czego ostatni trwa już od miesiąca. Oczywiście w 5-letnim horyzoncie czasowym nikt nie będzie już pamiętać o tym drawdownie, bo tego typu sytuacje będą się powtarzać notorycznie. Żadne aktywo nie rośnie potęgowo/liniowo w górę.

Aby ograniczyć zmienność portfela i czerpać korzyści z rosnących giełd, dołączona została pośrednia ekspozycja long volatility (short Mini-DAX Futures). Podyktowane było to analizą, która zakłada zejście Mini-DAX Futures do poziomu 10 100 w aktualnym kwartale. Niedoświadczony retail może zapytać, to po co „wchodzić w longi, skoro jakaś analiza mówi o shortach?” :-) Odpowiedź jest bardzo prosta. Na tym polega dywersyfikacja portfela, a szczególnie dywersyfikacja strategii. Analiza to tylko analiza – ona nie mówi, że na 100% pojawi się spadek. Jak widać poniżej, poprzez takie podejście udało sie wypłaszczyć krzywą kapitału i ograniczyć drawdown z ponad 7% do niespełna 4%. Stopa zwrotu z ekspozycji portfelowej w indeks DAX na tę chwilę wynosi 3% – co jest wynikiem można powiedzieć przyzwoitym.

dax portfel DAX w konsolidacji   co wiemy po 2 miesiącach

Dlaczego takie podejście?

1) Nie interesuje mnie, co zrobi rynek jutro, czy podczas sesji intraday.
2) Nie muszę sprzedawać aktywów i rezygnować z przysługujących praw (jak chociażby dywidendy).
3) Pozostawiam element spekulacyjny w postaci krótkoreminowych i średnioterminowych alokacji w kontrakty terminowe.
4) W 100% mogę przewidzieć jak zachowa się portfel – co jest niewątpliwie największą zaletą podejścia systemowego.
5) Ograniczenie zmienności portfelowej.
6) Znacznie mniejsze ryzyko poniesienia znaczącej straty i utraty wypracowanego kapitału.
7) Oszczędność na czasie. Poświęcenie portfelowi kilkudziesięciu minut w tygodniu.
8) Regularne zwiększanie ekspozycji wykorzystując nadwyżki kapitałowe – brak konieczności „wchodzenia w rynek od początku”.

Oczywiście oprócz zalet są i wady.

1) Prowizje od aktywnie zarządzanych zleceń.
2) Przyjęcie każdej ceny aktywa jako tzw. fair value.
3) Każdy model się myli. Modele są jedynie wyobrażeniem rzeczywistości rynkowej.
4) Przeniesienie części ryzyka na zarządzających funduszami indeksowymi.
5) Częściowa pasywność w przypadku pojawienia się dynamicznego i mocnego tąpnięcia rynkowego.

Dość ciekawej wygląda dywersyfikacja strategii z ekspozycją na rynek amerykański – głównie za sprawą październikowych VIX Futures, które od lutego – siedzą w portfelu, ale o tym kiedy indziej.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanisław

O 14.30 pkb z usa i moze byc 2sigma…. widac niepewnosc indeks SKEW to potwierdza