Trochę literatury nt. zmienności

Trochę literatury nt. zmienności

przez -
4 3039
Udostępnij na:

Od dłuższego czasu moja aktywność inwestycyjna skupiona jest głównie wokół zmienności, a przede wszystkim na strategiach long volatility. W mojej ocenie są to jedyne strategie, które skutecznie potrafią ochronic portfel w przypadku wystąpienia ‚rynkowego armagedonu’. Pozwalają inwestorowi pozostać agnostycznym w stosunku do kierunku w jakim podąży rynek. W tych strategiach nie ma znaczenia, czy np. SPX będzie na poziomie 4000 pkt, czy 3000 pkt.

Strategie long volatility charakteryzują się nieliniowością i pozytywnym współczynnikiem skośności. Mówiąc w skrócie, przez większość czasu obserwowane są częściej straty, ale średnia strata jest znacznie mniejsza od średniego zysku. Z perspektywy zarządzania kapitałem/ryzykiem są to strategie idealne, co może zaskakiwać zdecydowaną większość uczestników rynku. To właśnie przewaga ujemnych wyników sprawia, że inwestor może czuć się bezpieczny – w przypadku tąpnięcia na rynkach, straty przechodzą w zyski, które chronią portfel.

Głównym problemem, dla którego strategie long volatility i generalnie strategie oparte o zmienność są mało popularne, jest ich niezrozumienie. Poniżej znajduje się spis, nazwijmy to anglojęzycznych lektur obowiązkowych, które przybliżają i tłumaczą wykorzystanie zmienności w codziennych inwestycjach.


Delta hedging


Machine Learning


Market microstructure and flash crashes


Pricing models


Risk management


Rough volatility


Trading strategies


VIX


Volatility forecast


Volatility products


Volatility surface modelingNa stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

4
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Atomeqq

Z ciekawości – ile książek z tej listy przeczytałeś? W zasadzie to one raczej wymagają uważnego przestudiowania…

krzysztof

do emerytury zdaze przeczytac :) tylko pewnie kilka razy sie zmieni strategia zanim skoncze :) szczescia w nowym roku zycze calej ekipie Spekulant.com.pl i reszcie czytelnikow rowniez

Axel Rose

Ja już przeczytałem. Masz coś jeszcze? Myślę, że normalny to Ty nie jesteś :-)