Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

przez -
18 3834
Udostępnij na:

Wielu uczestników rynku próbuje tłumaczyć giełdowe szczyty wszech czasów interwencjami Fed, EBC i innych banków centralnych. O ile takie podejście do sprawy jest zrozumiałe, o tyle niektóre historie tworzone przez retaili są niczym powieści Stephena Kinga. Ale nie o retailach i historiach z mchu i paproci teraz. Warto spojrzeć na temat obiektywnie z perspektywy market makera/dealera.

Indeks DAX od dołka z marca 2020 r. do teraz wzrósł o 68.38% lub jak kto woli o 5634.47 punktów. Szczyt wszech czasów (+72.50%) został sięgnięty 8 stycznia 2021 r.

dax Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Podobna sytuacja ma miejsce na amerykańskim SPX (+75.26%).

spx Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Dla wielu taka sytuacja może być całkowicie irracjonalna. Skąd wzięły się zatem wzrosty indeksów, gdy na świecie wydatki socjalne i lockdowny powodują zastój gospodarczy? Ożywienie w sektorze technologicznym? To by oznaczało, że pojawiła się kolejna hossa Microsoftu, Tesli i reszty z ekpipy FANG+.

Teoretycznie można powiedzieć, że sektor technologiczny w tej chwili nadal dominuje na rynkach i „prowadzi” indeksy na nowe szczyty.

sektory Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Jednak to nadal nie odpowiada na nurtujące wielu pytanie – dlaczego „to” tak rośnie? Odpowiedź najszybciej można odnaleźć zgłębiając wiedzę z obszaru rynku opcyjnego i szeroko rozumianej działalności market makerów / dealerów / brokerów. Clue do zrozumienia wzrostów jest sposób działania market makerów na rynku opcyjnym.

Handlując opcjami na poziomie retail należy pamiętać, że w 99% przypadków drugą stroną transakcji jest market maker. Jeśli nabywamy opcje, wystawcą opcji (drugą stroną transakcji) jest market maker/dealer. Jeśli wystawiamy opcje, nabywcą opcji jest market maker/dealer.

Zainteresowanych zgłębieniem mechaniki opcyjnych market makerów i handlu opcjami, zachęcam do zapoznania się z poniższymi pozycjami:

Euan Sinclair „Option Trading: Pricing and Volatility Strategies and Techniques”

euan1 Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Euan Sinclair „Volatility trading”

euan2 Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Ale wracając do clue artykułu….

Market makerzy nie podejmują ryzyka kierunkowego, oznacza to że będąc drugą stroną transakcji muszą neutralizować ekspozycję kierunkową. Tak działa każdy market maker, bez wyjątku. Ekspozycja niwelowana jest przez tzw. delta hedging.

Euan Sinclair opisuje to w taki sposób:


Example Let’s assume we have bought 1,000 of the at-the-money call options that we have been discussing here. These are the 100 strike, 100-day calls when interest and carry rates are zero and the volatility is 30 percent. These cost $6.53. Let’s assume that these are standard U.S. equity options, so each option contract is on 100 shares. The delta of these options is 0.531. So our hedge is to sell short 0.531 × 1,000 × 100 = 53,100 shares.

Now the underlying rallies to $105. At this level our delta is 0.651, so to achieve delta neutrality we need to sell an additional 12,000 shares (so our total short share position is equal to 65,100). With an underlying price
of $105 our calls are now worth $9.22. So our total profit is given by

Option P/L + Stock P/L = 1,000 × 100 × ($9.22 − $6.53) +53,100 × ($100 − $105) = $3,500

The fact that we made a profit has nothing to do with the fact that we were long calls and the market went up. A similar result would have occurred had the market declined. To see this, let’s assume that the market declined by 5 percent instead. Against an underlying price of $95, our calls would only be worth $3.92, so our profit would be

Option P/L + Stock P/L = 1,000 × 100 × ($3.92 − $6.53) +53,100 × ($100 − $95) = $4,500


Przełóżmy powyższe na aktywność market makerów oraz uczestników rynku. Aby za bardzo nie komplikować sprawy, uprościmy przykład z Sinclaira.

1) Inwestor nabywa 1000 opcji call na indeks SPX. Strike opcji jest bliski notowaniom SPX. Delta opcji wynosi 0.5. Delta opcji long call jest zawsze dodatnia, strike bliższy aktualnym notowaniom SPX będzie mieć zawsze deltę zbliżoną 0.5.

2) Market Maker wystawia 1000 opcji call na indeks SPX. Delta opcji short call jest ujemna i wynosi -0.5. Ekspozycja market makera wynosi 1000 opcji x 100 mnoznik x -0.5 (delta) = -50 000 jednostek S&P 500. Aby zachować neutralność, market maker musi w tym przypadku nabyć 1000 kontraktów E-mini S&P 500 Futures. Dlaczego 1000? Wartość 1 pkt kontraktu E-mini wynosi 50 USD. Z racji tego, że nie ma możliwości bezpośredniej sprzedaży handlu SPX, należy wykorzystać kontrakt terminowy. 50 000 / 50 = 1000 kontraktów.

Wartość delty nie jest stała. Zmienia się wraz z czasem i ruchem SPX.

3) Jeżeli po zawarciu transakcji dochodzi do gwałtownego wzrostu notowań SPX o 1.5%, delta opcji zmienia się do powiedzmy -0.6. Jest to oczywiście wizja bardzo opruszczona, ale oddająca cały sens. Delta opcji tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych, rocznych będzie ulegać innej dynamice zmian. O dynamice zmian delty mówi opcyjna gamma. Największy wpływ mają tutaj opcje tygodniowe/miesięczne. Opcje z krótszym terminem wykonania posiadają wyższą gammę, czyli zmiana delty będzie również wyższa.

Market maker po takim ruchu ma teraz ekspozycję 1000 opcji x 100 mnożnik x -0.6 (delta) = -60 000 jednostek. Z racji tego, że ma już long 1000 kontraktów, musi nabyć kolejne 200 kontraktów, aby być delta neutral wobec ekspozycji -60000 jednostek SPX.

Dla market makerów najgorsze, co może się przydażyć to dynamiczne wzrosty jakie obserwowaliśmy w ostatnich czasach. Uczestnicy rynku kupują akcje, kontrakty, nabywają opcje call, market makerzy wystawiają opcje i „od razu muszą pędzić” na rynek i nabywać kontrakty, co tworzy dodatkowy popyt i wzrosty… taka swoista kula śnieżna. Oczywiście wzrosty nie trwają wiecznie, a rebalanse i aktywność zakupowa market makerów kończą się w pewnym momencie. Kiedy? Przeważnie, gdy uczestnicy rynku zaczynają wychodzić z ekspozycji wzrostowej.

Powyżej przedstawiony jest jedynie przykład jednostkowy. Aby bardziej zobrazować skalę aktywności market makerów wystarczy spojrzeć na liczbę otwartych pozycji opcyjnych. Osoby, które nie posiadają konta z możliwością handlu opcjami, mogą podglądać statystyki chociażby na stronie CBOE https://markets.cboe.com/us/options/market_statistics/daily/

opcje cboe Dlaczego giełdy pomimo pandemii są na szczytach?

Jak widać powyżej, nie ma kompletnie mowy o tysiącu kontraktów opcyjnych, a kontraktach liczonych w milionach – a są to jedynie dane z CBOE. Dla każdej z tych opcji bez problemu można wyliczyć gammę korzystając chociażby z modelów wyceny opcji. Tutaj ponownie polecam zajrzeć do wspomnianych wcześniej książek, Oczywiście pewne umiejętności programistyczne będą potrzebne oraz dostęp do danych. Dane można pobrać chociażby z IQFeed.net

Na tej podstawie otrzymamy informację odnośnie ekspozycji opcyjnej netto market makerów (netto long / netto short). Coś na podobieńśtwo tego, co jest przedstawiane w raportach CFTC dla np. kontraktów terminowych E-mini.

Można się domyśleć, że kwoty jakie się pojawią to setki milionów dolarów. W tym momencie wystarczy, że odnajdziemy te transakcje, które są hedgowane przez market makerów – być może brzmi łatwo, ale jest to najtrudniejsze i bardzo często analizy nie odzwierciedlają realnego obrazu sytuacji.

Sumując wszystko, czyli liczbę otwartych pozycji x 100 x gamma x % transakcji, które są hedgowane uzyskamy wartość kontraktów E-mini, które są sprzedawane (podczas spadków) lub nabywane (podczas wzrostów) i napędzają giełdowe ruchy.

Należy pamiętać, że nie jest to główny czynnik mający wpływ na wzrosty indeksów, ale jest jednym z tych z rodzaju „bardzo ważnych”.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

18
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
12 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Piotr

Pandemia i problemy zdrowotne z tym związane nie ma wpływu na spółki wchodzdzac w skład indeksów US, Można powiedzieć że pandemia jest wręcz idealnym motorem gospodarki pomagającym się tym spółkom ROZWINĄĆ w sposób jaki dotychczas był w normalnych czasach niemożliwy , przykladem jednym z wielu jest technologiczny US100

Tomasz

Speku zobacz co stało się dziś z index SKEW spadł do 79 !!! Jak to możliwe?

Filip

Dziś trafiłem na zh na podobne opracowanie ale w inna stronę. Mianowicie podniesiono tam teorie, że jest tak dużo wyciskania shortow, że fundy muszą likwidować longi by pokryć pozycje S. Zatem w ten sposób można wszystko wytłumaczyć ;) rośnie, bo masa kupuje akcje i opcje call więc mm muszą kupować. Ale też spada bo mm muszą likwidować longi by pokryć pozycje short Lol.

Paweł

Speku, twoj artykul jest tendencyjny i nie powiesz nam chyba ze obecny dodruk kasy nie ma wplywu. Niestety ma i to zdecydowany. To ze mmakerzy sa juz zapchani to zaden wskaznik o czym sam sie bolesnie przekonasz na tym DAXie. O ile te wejscia nie sa virtulane albo lipne u Ciebie. Niestety czeka nas hossa az do porzygu i malo kogo bedzie obchodzic tutaj racjonalnosc. Stare juz sie skonczylo. Sam utopilem sie na S i odpuszczam.

Piotr

Odpowiedż jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnej wiedzy. Na świecie cały czas zwiększa się liczba chętnych do kupna akcii amerykańskich spółek po każdej cenie . Dopóki będą chętni do zakupu po każdej cenie rynki dalej będą wspinać się na kolejne szczyty pozdrawiam gospodarza

Max Initio

OK. Czyli rynek rosnie bo retaile graja opcjami – a market makerzy nabywaja rownowartosc opcji + xwiecej opcji (powodujac efekt kuli snieznej). I to jest wytlumaczenie dlaczego rynek rosnie? Ok, teoria bardzo ciekawa. Ale jest to jeden z wielu powodow dlaczego rynek rosnie. Przedewszystkim uczestnicy rynku chca kupowac:). Swoja droga jesli chodz o gre opcjami. To w US to jest rozpowszechnione, ale EU to raczej mniej (nawet sa roznice jak dzialaja opcje EU lub US). Jaki %retail gra opcjami? To jest tez pytanie. Czy retail nie gra glownie CFD w EU? W US CFD jest zabronione (wiec masz na mysli… Czytaj więcej »

Jacek

Ostatnie zdanie we wpisie pokazuje, że nie jest to główny czynnik wzrostów.

Borgov

Żadne pieniądze świata nie utrzymują giełd na szczytach. Każdy teraz patrzy na odbicie z marca i zapominają, co było na początku zeszłego roku. Amerykanie na ath, ale tylko na Nasdaq udało się komuś zarobić. Reszta nie ma jeszcze takich zysków.

Matteoo

Kolejny wartościowy wpis na blogu. Dziękuję bardzo. Co raz bardziej otwieram oczy na pewne sprawy związane z rynkiem i to jak to wszystko działa. Przeczytać łatwo ale zrozumieć pewne mechanizmy … No cóż. Jeszcze sporo nauki przede mną.

Artur

Kapitalna porcja wiedzy, jednak mało kto bedzie umiał z tego skorzystac. Jakbys wrzucał takie sygnały na blogu, że to „już” to by Cie tu ludzie po jajkach całowali ale nie o to tu jak sie domyslam chodzi. Poza tym moglbys podzielic los innych nie pokornych. Szkoda. Ale dzieki i za to.

Marek

brakowało takich smaczków przez ostatnie miesiące rzadszych wpisów ;)

drdax

Gratulacje!!! wiedza Twoje jest przeogromna….

jesteś niesamowity :) naprawdę SZACUNEK

chapeau bas!!!

Filip

Że dwa wątki wcześniej pytałem skąd u ciebie poczucie tego punktu kulminacyjnego :) spokojnie odpowiada to częściowo na moje pyt :) dzięki za wysiłek.