Zakończenie kampani marcowych

Zakończenie kampani marcowych

przez -
21 3616
Udostępnij na:

Koniec kwartalnej serii instrumentów pochodnych to tradycyjnie podsumowanie prezentowanych kampani na tej stronie. I kwartał 2021 roku był stosunkowo spokojny na tle wcześniejszych miesięcy, choć na zmienność jakoś szczególnie nie można było narzekać.


Mini DAX Futures

Zapoczątkowana 6 stycznia kampania marcowa Mini-Dax Futures została zamknięta zleciem stop loss na poziomie 14 390 po wybiciu górą wielomiesięcznej konsolidacji 8 marca. Można się zastanawiać, czy SL na poziomie 3x sigma był dobrym wyborem, czy mógłby być zawężony do powiedzmy 2-2.5x sigma?

W mojej ocenie stosowanie szerokich zleceń stop pozwala przetrwać okres konsolidacji i nie zostać przedwcześnie poza rynkiem, gdy cena zacznie się zmieniać zgodnie z założeniami. W tym przypadku udało się ograniczyć stratę.

Generalnie kampania niczym niewyróżniająca się, co dobitnie pokazuje analiza MAE/MFE. Można powiedzieć, że najnudniejsza z dotychczasowych kampani.

maemfe dax  Zakończenie kampani marcowych


E-Mini S&P 500 Futures

Natomiast na nudę nie mogłem narzekać w strategii intraday E-Mini S&P 500 Futures pod roboczą nazwą „naruszenia strefy popytowo-podażowej”. Było wszystko zaczynając od drawdownów kończąc na historycznych szczytach portfela. Poniższy wykres mówi więcej niż 1000 słów:

e mini sp 500 futures Zakończenie kampani marcowych

Wynik 1026.25 pkt po 2 latach stosowania strategii jest imponujący. Tylko te drawdowny… i ponownie muszę wrócić do wpisu z sierpnia 2020: „E-mini S&P 500 intraday – 350.25 pkt. drawdownu!”


Z racji tego, że zdecydowana większość transakcji w tej strategii realizowana jest zleceniami stop uzależnionymi od zmienności intraday, należy zastanowić się, czy akceptować tego typu drawdowny[..]

O ile sama strategia może dostarczać dodatkową dywersyfikację i wraz z czasem być może doda sporo do portfela, o tyle pojawiające się drawdowny są już nieco kłopotliwe – szczególnie gdyby to była jedyna strategia w portfelu. Jak wiadomo drawdowny są nieuniknione i mogą trwać miesiącami, a nawet latami, jednak wszystko jest uzależnione od indywidualnych możliwości finansowych i akceptacji ryzyka. Nawet jeśli ta strategia stanowi marginalny % portfela, o tyle drawdown tego typu jest już dla mnie nieakceptowalny i zamiast go pogłębiać, wracam do koncepcji stosowania ATR (average true range). Być może należałoby zoptymalizować okres, dla którego wyliczone jest standardowe odchylenie. Do tematu jeszcze z pewnością wrócę.

A na koniec przypomnienie:

Wyniki historyczne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości!!Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

21
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
10 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Max Initio

Tak sie zastanawiam. Rosnsa te oprecentowania na obligach 2y/10y. Ten pakiet stymulacyjny chyba jest technicznie inaczej przeprowadzany niz poprzedni. Z bilansu bankow/FED (ktos moze to nasweitlic)?

Ciekawe czy znow wprowadza yield control (czyli skupia tyle ile trzeba obligow).
Ogolnie spolki techniczne nie lubia rosnacego oprocentowania na obligach. Nie wiem czy rosnoce oprocentowanie obligacji + przepychanki z chinami + nowe podatki Bidena nie doprowadza do korekty na NASDAQ. Spolki typu value chyba beda dalej rosnac co do NASDAQ to do konca juz nie wiadomo.

Max Initio
Dawny Andrzej

czekamy na „oficjalne” komentarze dot. szczytu USA-ChRL na Alasce (coś mało się o tym pisze a temat b wazny). Biorąc pod uwagę dość dobre zamknięcie w Chinach (w HK w sumie też) to raczej skłaniałbym się do wzrostów w przyszłym tygodniu (może tak bliżej środy) – niedługo sezon wyników a Jankesy lubią rosnąć „pod wyniki”. Przyznam że trochę mnie zdziwiło tak szybkie cofnięcie w USA po środowym Fedzie gdzie przyłożyli mocno – myślałem że jak już przyłożyli to będą trzymać wysoko przynajmniej kilka dni. Ale cofka nie jest na razie jakas głęboka i rynek w piątek się próbował bronić. Cofka… Czytaj więcej »

Dawny Andrzej

Polska język trudna język…
Cos muszę dopisać bo nie wchodzi

Max Initio

No to co z tym szczytem USA-ChRL. Beda prezyc muskuly:). US raczej gospodarczo i powoli technologicznie (np. 5G) nie nadaza ale ciagle militarnie silniesze. Relacje beda coraz gorsze Trump czy Biden. Pytanie jakie sojusze beda na koncu. Wogle ten statek co zablokowal kanal sueski tez zaraz po szczycie – lub czysty przypadek. Chyba tez bedo delistingi Chinskich papierow.

https://www.scmp.com/comment/opinion/article/3126411/lessons-alaska-summit-both-us-and-china-must-rethink-their
https://edition.cnn.com/2021/03/19/asia/us-china-alaska-blinken-intl-hnk/index.html
https://www.thestar.com.my/aseanplus/aseanplus-news/2021/03/20/us-china-meeting-brings-heat-to-alaska-summit-with-claims-of-protocol-violation-and-theatrics

Andrzej

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-01/investors-poured-record-86-billion-into-equity-etfs-in-february żadnych spadków nie będzie (patrz link powyżej) – obecna nerwowość wynika z „wymiany uprzejmości” podczas pierwszego dnia rozmów na szczycie USSA_ChRL który trwa na Alasce (można znależć w necie relację z 1 dnia) . Im bliżej będzie weekendu tym większa będzie skłonność do kompromisów. Różnica czasu 8g (u nas 16.00 tam 8.00). Poszczekają, poszczekają a potem będą się dogadywać. Gorszych relacji niż za Trumpa nie przewiduję. Choć Trump miał w wielu rzeczach dot ChRL rację. Gadu gadu a akcje VW…… idą jak Tesla. Wystarczyło powiedzieć że wejdą mocnej w elektryki. Jak to niewiele trzeba żeby kurs się wyrwał z… Czytaj więcej »

VOW'Weekly.png
dario001

10 latki juz ponad 1,7%, cel wg złotoustego to 2%, jak to określił „dobrze zakotwiczone”, zobaczymy co wymyśli jak strzeli te 2%

dario001

złotousty w USA jak w za PRL dziennik telewizyjny, jest pięknie, będzie jeszcze piękniej:) nie wieszczę krachu czy czegoś podobnego ale tesla na 460 usd to było by ok:)))

Dawny Andrzej

ATH SP, DJ, DAX – nic takiego wspaniałego dla rynków Powell nie powiedział ale parcie do góry zrobiło swoje. Oni się chyba bardziej bali że Powell spieprzy im zabawę i jak zobaczyli że nie spieprzy to przyłożyli Longiem. To świadczy tylko o tym, że mają kasę. Tzw wspinaczka po ścianie strachu. Wyszedłem z L-ek na konferencji Powella bo się bałem że tradycyjnie „po Fedzie spadnie” (no ale na 13232 Nasdaq 100 więc jest ok). Co dalej ? Bz czyli Long albo bez pozycji i czekamy na dipa jak w lutym, innej opcji nie ma póki co. Wszyscy shorciarze zostaną zmieceni… Czytaj więcej »

Mimulus

Według mnie sytuacja w usa nie jest taka prosta. W krótkim okresie należy ująć spodziewany wzrost podatków dochodowych od firm, wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych itp. Jeśli spojrzeć na ERP , to aktualnie mamy bardzo niski poziom w porównaniu do długookresowej średniej: po co mam kupować akcje, skoro obligacje są drogie, ale akcje jeszcze droższe, a zysk do ryzyka jest bardzo mały? Rentowności obligacji są realnie ujemne i tu zależy dużo od inflacji. Jeśli faktycznie wzrośnie przy braku wzrostu stóp procentowych, oznaczać to będzie szalony przepływ kapitałów z USD na inne waluty. Kto miałby wtedy finansować dług, który wynika z… Czytaj więcej »

dario001

taniocha na sp 500, tesla PE ponad 1000, a konik jedzie dalej i trzeba z nim podążać:)

sp 500 PE.png
dsw33d

kazda paranojakonczy sie rychlym upadkiem. tylko kto upadnie ?

Dawny Andrzej

wykres wydaje się kosmiczny, ale nie uwzględnia zerowych stóp i kosmicznego dodruku / powiększania bilansu FED / pakietów gospodarczych / skupu aktywów przez FED etc.
P/E daje ok 3% zysku a na obligach 1,6%. Za chwilę pójdzie inflacja i ostatnia faza hossy może być „inflacyjna”. Śmiało mogą dojechać do P/E 40. A to dawałoby ok. 25% do góry od obecnych poziomów. SP 4950 ? Całkiem możliwe, marzec 2023. P/E dla Daxa jest sporo niżej.

dario001

wykres jest odzwierciedleniem kosmicznej sytuacji sterowanej ręcznie ekonomii dlatego trzeba pisać ją od nowa bo nikt wcześniej nie pomyślał o pomyśleniu co teraz się wyrabia:)

Dawny Andrzej

kiedyś walnie ale dopiero wtedy jak umrze ostatni niedzwiedz….. Pasuje mi 2023 ale to czyste wróżby. Póki co „buy the fucking dip” co też uczyniłem na 12700 na Nq.f

Dawny Andrzej

SP- ATH, DJ – ATH…… chyba pytań nie ma. Niebezpiecznie może być w środę na i po konferencji FEDu. Wg starego powiedzenia „po Fedzie lubi spadać”. Ale to zależy co powie – jeśli da sygnał do duszenia rentowności to korba, a jak nic nie powie (i raczej nic) to cofka. Stawiam na cofkę po Fedzie. Ale co najwyżej do 24.03. Potem korba pod zamknięcie kwartału i premie. Biorąc pod uwagę działalność EBC w duszeniu rentowności obligacji oraz odejście w niebyt Donalda Trumpa który Europy coś nie lubił co przekłądało się na nerwowość Daxa (ciągłe straszenie cłami na auta) to ten… Czytaj więcej »

noinfo

Dawid,
czy dla kampanii mini Dax futures mozesz podac skumulowany wynik punktowy za ostatnie 12 miesięcy?

pozdrawiam…

Piotr

Panie Dawidzie, trzymałem kciuki i sam szczerze wyczekiwałem głębszej korekty na Daxie. Pomimo zakończenia kampanii jaki jest Pana „view” na Niemiecki indeks? Czy spodziewa się Pan korekty na czerwcowym kontrakcie? Wśród byczo nastawionych inwestorów dominuje przekonanie o ogromnej hossie na niemieckich spółkach, słychać głosy o 15/16 tyś pkt w najbliższym czasie. Osobiście nie jestem przekonany do takich wzrostów i nadal wyczekuję cofnięcia.

Dawny Andrzej

Taka ogromna hossa jest na Dax ? Proponuję porównać ile wzrósł DAX vs ES.F YM.F NQ.F czy RJ.F za ostatnich kilka lat. Nawet 17000 na Dax to pikuś wobec wzrostów w ostatnich latach w USA. Jeśłi USA nie siądzie (w szczególności DJ) to DAX też raczej nie (nie teraz)

dax vs usa.png