Zakończenie kampani marcowych
Koniec kwartalnej serii instrumentów pochodnych to tradycyjnie podsumowanie prezentowanych kampani na tej stronie. I kwartał 2021 roku był stosunkowo spokojny na tle wcześniejszych miesięcy, choć na zmienność jakoś szczególnie nie można było narzekać.
Mini DAX Futures
Zapoczątkowana 6 stycznia kampania marcowa Mini-Dax Futures została zamknięta zleciem stop loss na poziomie 14 390 po wybiciu górą wielomiesięcznej konsolidacji 8 marca. Można się zastanawiać, czy SL na poziomie 3x sigma był dobrym wyborem, czy mógłby być zawężony do powiedzmy 2-2.5x sigma?
W mojej ocenie stosowanie szerokich zleceń stop pozwala przetrwać okres konsolidacji i nie zostać przedwcześnie poza rynkiem, gdy cena zacznie się zmieniać zgodnie z założeniami. W tym przypadku udało się ograniczyć stratę.
Generalnie kampania niczym niewyróżniająca się, co dobitnie pokazuje analiza MAE/MFE. Można powiedzieć, że najnudniejsza z dotychczasowych kampani.
E-Mini S&P 500 Futures
Natomiast na nudę nie mogłem narzekać w strategii intraday E-Mini S&P 500 Futures pod roboczą nazwą „naruszenia strefy popytowo-podażowej”. Było wszystko zaczynając od drawdownów kończąc na historycznych szczytach portfela. Poniższy wykres mówi więcej niż 1000 słów:
Wynik 1026.25 pkt po 2 latach stosowania strategii jest imponujący. Tylko te drawdowny… i ponownie muszę wrócić do wpisu z sierpnia 2020: „E-mini S&P 500 intraday – 350.25 pkt. drawdownu!”
Z racji tego, że zdecydowana większość transakcji w tej strategii realizowana jest zleceniami stop uzależnionymi od zmienności intraday, należy zastanowić się, czy akceptować tego typu drawdowny[..]
O ile sama strategia może dostarczać dodatkową dywersyfikację i wraz z czasem być może doda sporo do portfela, o tyle pojawiające się drawdowny są już nieco kłopotliwe – szczególnie gdyby to była jedyna strategia w portfelu. Jak wiadomo drawdowny są nieuniknione i mogą trwać miesiącami, a nawet latami, jednak wszystko jest uzależnione od indywidualnych możliwości finansowych i akceptacji ryzyka. Nawet jeśli ta strategia stanowi marginalny % portfela, o tyle drawdown tego typu jest już dla mnie nieakceptowalny i zamiast go pogłębiać, wracam do koncepcji stosowania ATR (average true range). Być może należałoby zoptymalizować okres, dla którego wyliczone jest standardowe odchylenie. Do tematu jeszcze z pewnością wrócę.
A na koniec przypomnienie:
Wyniki historyczne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych zysków w przyszłości!!
Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.
Tak sie zastanawiam. Rosnsa te oprecentowania na obligach 2y/10y. Ten pakiet stymulacyjny chyba jest technicznie inaczej przeprowadzany niz poprzedni. Z bilansu bankow/FED (ktos moze to nasweitlic)?
Ciekawe czy znow wprowadza yield control (czyli skupia tyle ile trzeba obligow).
Ogolnie spolki techniczne nie lubia rosnacego oprocentowania na obligach. Nie wiem czy rosnoce oprocentowanie obligacji + przepychanki z chinami + nowe podatki Bidena nie doprowadza do korekty na NASDAQ. Spolki typu value chyba beda dalej rosnac co do NASDAQ to do konca juz nie wiadomo.