ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna

ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna

przez -
3 7058
Udostępnij na:

Klik, klik i po tagach trafiłem dzisiaj na artykuł, w którym pojawił się taki o to majsterszyk.

vixm ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna
źródło: https://gpwatak.pl/inne/indeks-strachu-vix/

Pozostałe dwa „indeksy” – cokolwiek autor miał na myśli – to VXX i VIXY.

Nie lubię bzdur, szczególnie bzdur mających niesamowitą tendencję rozprzestrzeniania się w Internecie. Prowadzi to do ogłupiania społeczeństwa w tempie geometrycznym. Warto więc spojrzeć jak prezentują się ów wykresy i wyprowadzić czytelników, a być może i autora cytowanego tekstu z pewnego błędu, który dość często jest powielany wśród retaili.

vixm 1 ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna

vxx ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna

vixy ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna

W przypadku ETN czy ETF opartych o VIX Futures nie ma mowy o jakimkolwiek trendzie cenowym. Nie można porównywać ceny np. VIXM sprzed kwietnia 2020 r. – czy jakiejkolwiek innej daty z przeszłości – do dzisiejszej wartości i na tej podstawie wyciągać wnioski o trendach, czy potencjalnych zyskach lub stratach.

Dlaczego?

VIXM/VXX/VIXY z kwietnia 2020 r. to „zupełnie inny produkt” niż ten z listopada 2021 r. – przeszłe wartości są bez znaczenia. Wynika to z tego, że notowania ETF oparte są o kontrakty terminowe VIX Futures – ich wartości można sprawdzić chociażby tutaj: vixcentral.com

vix futures ETF/ETN oparte o VIX Futures vs. analiza techniczna

Obecne wartości VIXM/VXX/VIXY oparte są o najbliższe wyceny VIX Futures. W ogóle nie są uwzględnione w nich kontrakty terminowe z marca/kwietnia 2020, ba nawet z października 2021 r. Także nie można ze sobą porównywać wartości produktu opartej o nieistniejący już kontrakt terminowy z obecną wartością VIX Futures.

Co więcej na wycenę ETN/ETF z VIX w nazwie wpływa również tzw. contango/backwardation pomiędzy VIX Futures a VIX index, które niemalże każdego dnia jest inne.

Contango – wartość kontraktu jest wyższa od wartości bazy.
Backwardation – wartość kontraktu jest niższa od wartości bazy.

W zależności czy na rynku widzę contango/backwardation mogę shortować lub nabywac kontrakty terminowe VIX Futures. Można też wykorzystać jakiekolwiek inne strategie inwestycyjne uwzględniające handel niekierunkowy. Jeśli VIX Futures nie są odpowiednie, mogę to samo zrobić wykorzystując ETN/ETF z VIX w nazwie jak chociażby VXX. Wartość VXX w takim przypadku nie ma znaczenia. Czy 2 miesiące temu wartość oscylowała w okolicach 100, a dziś wynosi 20 -czy cokolwiek innego – nie ma najmniejszego znaczenia dla przyszłej wyceny VXX. Nie ma tu trendów, nie ma żadnych wsparć/oporów, żadne wskaźniki analizy technicznej nie mają tutaj zastosowania. Zero, null, nada.

Nieznajomość tego najistotniejszego faktu powoduje potężne straty, gdy przeciętny retail „wchodzi w zmienność” poprzez ETN/ETF. Handel tymi produktami w oparciu o chociażby trendy jest po prostu niebezpieczny, żeby nie powiedzieć głupi.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

3
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
2 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawny Andrzej

Ding Dong ! Dax 16k Nasdaq100 16k Pomalutku w stronę 20 a potem 25 (Nasdaq sporo szybciej). Jeszcze bardziej sie w tym utwierdziłem widząc ile kasy wrzucili w Teslę po info że Hertz kupi 100k Tesli. Mało tego, jak Tesla warta ponad bilion USD to VW Toyota Daimler BMW są „mocno niedowartościowane” – oczywiście to nie działa tak prosto ale jak jaankesy zaczną rzucać kasę w koncerny niemieckie to można sobie wyobrazić co będzie z daxem. Wystarczy jakiś dobry news że np VW ma nową fantastyczną technologię aut elektrycznych. I będzie pion. Po prostu mają kasę i to w nadmiarze.… Czytaj więcej »

Jarek

Panie Dwidzie,
„Chapeaux bas”!!!
Dokładnie takich wpisów na blogu brakowało.
Dziękuję.