Wsparcia i opory – część I

Wsparcia i opory – część I

przez -
1 10409
Udostępnij na:

Jednymi z podstawowych pojęć, które każdy trader powinien znać, są opory i wsparcia w ruchach cenowych danego instrumentu finansowego. Istnieje wiele metod wyznaczania oporów i wsparć, jednak zanim przedstawię te metody z których korzystam i korzystałem, warto się zastanowić czym tak naprawdę są wsparcia i opory, czy zrozumieć istotę tych poziomów. A nie jest to takie proste jak się z pozoru wydaje.

Czym są wsparcia i opory ?

Według klasycznych założeń analizy technicznej wsparcie to miejsce/strefa, w którym zostaje zatrzymany trend spadkowy i analogicznie dla oporu. Czyli nic innego jak poziom, gdzie zwiększa się aktywność strony popytowej i poprzez wzrost zleceń kupna cena wzrasta. Generalnie patrząc na to z trochę innej perspektywy, takie zachowanie rynkowe wydaje się być logiczne i naturalne – niższe ceny zachęcają do kupna, a wyższe do sprzedaży tego co kupiło się taniej.

Problem w tym, że klasyczne założenia AT były konstruowane bardzo dawno, gdzie grono uczestników rynków było „nieliczne”, a takie pojęcia jak High Frequency Trading nie były znane nawet najwybitniejszym uczonym. Dzisiaj praktycznie każdy człowiek może być uczestnikiem rynków finansowych, a w Europie, Azji i USA znajdują się Data Center wielkości miejskich dzielnic, gdzie umieszczone są maszyny handlujące w ramach High Frequency Tradingu. To wszystko sprawia, że na rynkach panuje niezwykły chaos i teoria niekoniecznie ma pokrycie w praktyce.

Jeżeli zamkniemy oczy i narysujemy ot tak sobie 3 linie na wykresie DAX Futures zauważymy, że zachowują się one mniej więcej jak potencjalne wsparcia i opory :-) Pokazuje to jeszcze jedną rzecz, o której zaraz napiszę.

DAX wsparcia i opory Wsparcia i opory   część I

Kilka ważnych faktów

  • Wsparcia i opory nie są magicznymi liniami na wykresach od których zawsze odbijają się ceny.
  • Większość traderów i analityków podkreśla, że za każdym razem gdy mówimy o tych poziomach, należy używać słowa „potencjalne”.
  • Wyłamane wsparcie staje się oporem i vice versa.

Najpopularniejsze metody wyznaczania wsparć i oporów

  • Lokalne dołki/szczyty
  • Historyczne maxima/minima
  • Linie trendów
  • Zniesienia Fibonacci
  • Punkty Pivot
  • Średnie kroczące

W kolejnych częściach będę szczegółowo omawiać poszczególne metody wyznaczania wsparć i oporów. W tym wpisie skupię się na najczęściej wykorzystywanym przez siebie sposobie.

Sama umiejętność wyznaczania tych poziomów to tylko połowa sukcesu. Należy zastanowić się co zrobić gdy cena zbliża się lub już jest przy strefie np. oporowej. Czy kupić zanim dotknie oporu, a może wejść w S-kę ? Tutaj trzeba trochę intuicji i temat zostanie opisany w kolejnych częściach.

Punkty Pivot

Punkty Pivot z punktu widzenia klasycznych założeń analizy technicznej zaliczyć można do najważniejszych poziomów pomocnych przy określeniu dalszego ruchu cenowego, czy wyznaczaniu istotnych poziomów wsparć i oporów. Same punkty pivot wylicza się na podstawie szczytów/dołków/zamknięć/otwarć dla odpowiednich okresów z przeszłości. Warto mieć na uwadze, iż zanim komputery na dobre przejęły handel na rynkach finansowych, pivoty były głównym narzędziem trejderów na parkiecie. Przed rozpoczęciem sesji, każdy z day traderów notował sobie max/min wartości z poprzedniego dnia i na ich podstawie wyliczał wsparcia/opory. Z uwagi, iż istnieje wiele odmian pivotów, każdy sposób wyliczania kluczowych poziomów na wykresach jest zgoła odmienny, jednak wszystkie powiązane są z wartościami skrajnymi.

Ja głównie bazuje na punktach Fibonacci Pivot

Dlaczego pivoty są takie pomocne ? Mogą one wskazywać miejsca, w których należy złożyć zlecenie SL, otworzyć pozycję, czy też zrealizować zysk.

Jeżeli swoje spekulacje opieramy na wykresach 1, 5, czy 15 minutowych do wyliczenia pivota bierzemy Ceny zamknięcia, najwyższą i najniższą z dnia poprzedniego. Punkty te są stałe i nie zmieniają się w trakcie sesji. Czyli te wszystkie poziomy intraday o których piszę na blogu odnośnie chociażby DAX Futures.

Jeżeli operujemy na interwałach 30, 60 min. do wyliczeń stosowane są skrajne wartości dla świecy tygodniowej. Punkt Pivot i poziomy wsparć/oporów pozostają niezmienne przez cały tydzień.

Analogicznie dla interwału dziennego stosujemy wartości ze świecy miesięcznej. Dla marca będzie to oczywiście świeca z lutego, itd. Pivot i wyliczone na jego podstawie opory/wsparcia pozostają niezmienne przez cały miesiąc.

Dla interwału tygodniowego i miesięcznego stosowane są skrajne wartości za cały ubiegły rok.

W kolejnej części pojawi się bardzo prosta strategia w oparciu o Pivot points, opis metody wyznaczania wsparć i oporów w oparciu o średnie kroczące.

Kalkulatory do wyliczania różnych odmian punktów pivot można znaleźć chociażby tutaj: Kalkulator Fibo Pivots

1
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] Krótki wstęp do pivotów umieściłem tutaj Wsparcia i opory I. […]