Miedź – zapomniany wskaźnik ?

Miedź – zapomniany wskaźnik ?

przez -
153 10498
Udostępnij na:

Jeszcze kilka lat temu oczy inwestorów skierowane były na CDS greckie, portugalskie i irlandzkie i przy okazji patrzono na miedź jako wskaźnik wyprzedzający. Co prawda zdania były podzielone na temat tego, czy notowania miedzi rzeczywiście były wskaźnikiem wyprzedzającym, niemniej korelacje z niektórymi indeksami chociażby z polskim WIG20 były zauważalne gołym okiem. Dzisiaj przy okazji roadshow po twitterze, zauważyłem dyskusje na temat cdsów, więc od razu przypomniał mi się sławetny Dr. Copper. Osobiście lata 2011/2012 były dla mnie dość hojne, nie wiem z czego to wynikało, ale podchodziły mi te wszystkie zawirowania, ale do rzeczy.

Na stronie Free CoT Data można sobie podejrzeć ekspozycje producentów, normalnych uczestników rynku i zarządzających fundami na towary, waluty, indeksy itd.

cot data

Co się rzuca w oczy to ekstremalnie bycze nastroje wśród tych „mniejszych” i producentów, co jest typowe dla dołków na rynku akcyjnym. Jeżeli więc historia miałaby się potwierdzić to obecnie jesteśmy w okresie przesilenia, gdzie lada moment może dojść do odbicia, wyprowadzenia korekty i przejścia w hossę na rynku akcyjnym. Oczywiście z punktu widzenia zlewarowanych pozycji jest to tak naprawdę nie do końca istotne, bo tutaj wahania o 200-300 pkt na DAX Futures, czy 50-100 pkt na S&P 500 Futures mogą być walką o być, albo nie być z uwagi na zajmowanie nieadekwatnie dużych pozycji do posiadanego kapitału. Niemniej niebawem możemy mieć okazję do złapania tego przesilenia i pozostawienia pozycji długiej na średni termin.

Generalnie mamy sygnał sell na DAX Futures z celem 8 507 i sięgnięcie tego poziomu byłoby dobre z punktu widzenia technicznego, co by mogło trochę uspokoić retail traderów i rozwiać wszelkie wątpliwości co do dalszego ruchu. A tak mamy 300-400 punktów niepewności, z resztą dzisiejsza szpulka na DAX Futures tego najlepszym przykładem. Czy 8 507 sięgniemy, nie wiem, ale byłoby super.

Wsparcia i opory intraday na DAX Futures na 10.02.2016
Opory: 9 002, 9 066, 9 169
Wsparcia: 8 796, 8 732, 8 629

1.. 2.. 3.. and the winner is 8 899.

Z racji tego, że punkt kierunkowy znajduje się w bliskim sąsiedztwie wtorkowego zamknięcia, środowa sesja może spowodować wiele krzywd w portfelach spekulantów. Wobec tego grając na długo większą wagę będzie mieć dla mnie poziom 9 002, którego wybicie może skutkować podciągnięciem rynku do strefy cen uśrednionych w rejonie 9 100 – 9 180.

Capture

Z uwagi na to, że przed nami wystąpienie Pani Yellen, okazji do zajęcia pozycji krótkiej będę szukać tylko i wyłącznie na dołkach. Czyli zdecydowanej akcji podażowej w okolicach wsparć. W moim przypadku pozycja krótka będzie zasadna po wybiciu wtorkowych dołków w postaci rozjechania wsparcia 8 732 i wtedy prawdopodobieństwo pojawienia się 8 507 wzrośnie drastycznie.

Ktoś może to uznać za dość dziwne podejście do pozycjonowania się na rynku, niemniej tutaj statystyka działa na moją korzyść. Oczywiście można próbować zagrania w stylu pozycja krótka między 8 766 i 8 732 z SL powyżej 8 766 i w przypadku strzelenia SL, odwrócenie się na pozycję długą. Ale to już trzeba będzie ocenić w trakcie sesji, plan jest, pozostaje tylko wykonanie.

Ciekawostką jest obrona poziomu 1 837 na S&P 500 Futures – dolna wstęga – co niejako przemawia na korzyść byków. Ponowny re-test tego poziomu raczej wykorzystam do zajmowania pozycji długich, ale to już w trakcie sesji amerykańskiej.

Dodaj komentarz

153 komentarzy do "Miedź – zapomniany wskaźnik ?"

Powiadom o
Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 

A jesli -6% to bardzo dobrze

To sa analizy na wypadek Chin.Bo jesli tam jest dobrzez to nici z tych analiz.Jesli tam nie jest tragicznie to -8 -10 w poniedzialek bedzie dobrze. Jesli tragicznie nie sadze to nie musze pisac ile.

zamknięcia kiepskie, to bykom nic dobrego na jutro nie wróży (raczej…)

Czy to co sie wyrysowało na D1 można nazwać odwróconym młotem?

Ale w koncu obstawiam s&p 500 1750

jak ustawić się na poniedziałek Chiny startują USA mają wolne chyba zostanie obserwacja do wtorku

jutro dopiero czwartek w piątek będziemy myśleć o poniedziałku

Dzięki wam za odpowiedż teraz przynajmniej będę wiedział.Pozdrawiam

Ja mysle s&p500 1806

ja myślę że SP kasowy na 1785 póżniej na 1910 i znowu w dół docelowo to niema co pisać

Gospodarzu czy może być taki jakiś klin bo za bardzo na tym się nie znam

Możesz rysować wszystko, ale klin to nie jest, klin jest zwężający, a nie rozszerzający się

Kto nie ufa tak jak ja i długa za 1845?

ja czekam u jankesów na wybicie 1800 na tygodniówce a wtedy mój cel to 1500 aj będzie pięknie

@marcin to mamy podobnie. Ja TP 1805

Skoro tak krzyczą oficjalnie to pewnie jutro luka up :)))) i wyrwie na 10 000 :) Nikt nie wygra z grubym cwaniakiem co rusza się na machnięcie ręki

heh szmaciarz czołgał się na górkę cały dzień a i tak spadł w godzinę do punktu wyjścia:)

Dla es.f:
SL u mnie obnizony na 1871
tp1 1840
tp2 1804
tp3 1786

w poniedziałek wolne w USA http://www.macronext.pl/pl/dni-wolne/y/2016

gut ale to stare z 5 lutego

Tomek1, gratulacje pozycji z wczoraj…Brawo!, trzymasz czy sprzedane?

Porostu masz ta odwagę i podajesz jak obstawiasz a inni porostu tego nie mają . Ocena należy do Ciebie Monika . Z mojej Stone szacun. , wielki szacun.:-))

I stop na 1.09

Oj zapomniałem eur chf L 1.097 TP 1.109

Dzięki. Miłego .pozdrawiam

Szkoda , myślałem ze jakaś mobilizację przypadkowo dostane :-)

Spekulant na pewno da wpis i zmobilizuje :) banda póki co 9200 :) jutro mogą sięgnąć ale czujnym trzeba być w ciągu sesji :))

Przypadkowo trafiłem na forum w najbliższym czasie napewno dołączę do grona. Myślałem że już dam spokój a Ty pomogła w decyzji po s był L i git . L brałem 8998 a s 9108 także dzięki za mobilizację do gry

Proszę :) Mnie też pomoga jak ktoś napisze za ile co i gdzie bierze, to wzmacnia przekonanie do jakiś swoich pozycji. Ja podaje wtedy gdy mam w sobie przekonanie na 80 % że będzie z tego zarobek. Niestety rzadko kto się dzieli a szkoda

Ja z kolei dziękuje Atelowi że wczoraj napisał że ma L za 8860 z którą odważnie został na noc, w jakimś sensie dziś rano pomogło mi to w decyzji o długiej pozycji tzn. tak umocniło psychicznie :) Pozdrawiam Atel

Przepraszam, to była pozycja @gutka. Gutek pozdrawiam :))) i przepraszam za pomyłkę:)

Jutro mnie nie ma do wieczora. Także powodzenia.

Fajne podpowiedzi. Dzięki. A presją to się nie przejmuj bo nikogo nie zmusza do gry

Dzięki Moniko
Ja cenie sobie Twoje rady i sygnały
Powodzenia

Idę się zrelaksować. Powodzonka

jakąś presje poczułam i odpowiedzialność za innych upubliczniając trade :) to nie jest dobre przy skalpie

właściwie to i 45 też mi pasuje. Wolna

ja za 9060 zamykam :) wystarczy na dziś

Teraz tylko pokonać 65 i jedziemy do nieba :)

spox 35 pkt z partii za 9875

Moniko szanse cały czas są.

połowa zamknieta

trochę się pospieszyłam to fakt, bo nie spojrzałam że kasowy się zaraz zamyka, mogłam się wycofać ale postanowiłam dobrać niżej i trzymam

póki nie przebije 8960 L uważam za bezpieczną w swoim portfelu, za 8975 dobrane

a ja L 9025

musza 1850 na es.f przebic

zobaczymy dzis lawinę Moniko :) ?

tez na el po 028
es luz po 023

sp500 otwiera się ponad 5 punktową luką w górę, znacznie powyżej średniej 2,03. Z moich wyliczeń wychodzi, że jest to charakterystyczne dla sesji odwrotu.

wszytstko mozliwe, dlatego trzeba uzywac sl :) zobaczymy co wyjdzie

Witam, mnie wybilo dziś z S na es.f ale teraz tworzy się nam ładny setup

S w mojej ocenie uzasadnione, sl obowiazkowy

podobno twardziele sl nie stawiaja,ja winniczek wiec stawiam
dax es po 067 ,stop juz na zero,pewnie siegnie
jak jankes dobije do fibo zamykam

Chyba nie ma co się zastanawiać tylko grać swoje na niższych interwałach.
Wg mnie jak ropa na W1 wybije w jedną lub w drugą stronę wtedy można próbować ocenia trend.

Tylko Chiny dadza odpowiedz w poniedzilek. Onie sie przgotowywali na ten tydzien miesiacami,a teraz maja sie przejac jakas baba.Ropa poszla 10% up a ameryka 0% w jednym dniu, czy to normalne.

jeszcze ropa, za stooq:

3% spadek i zbliżenie się surowca do poziomu styczniowych minimów oznaczają, że spora część rynku bardzo uważnie śledzi sytuację na ropie, co samo w sobie oznacza już szanse na kreowanie ponadprzeciętnej zmienności. W tym kontekście warto także pamiętać o publikowanych dziś o 16:30 danych o tygodniowych zapasach ropy. Poprzedni odczyt to +7,8 mln baryłek, natomiast prognoza na dzisiaj to +3,1 mln baryłek. Mocniejsze odchylenie od tej wartości ma prawo stać się elementem decydującym o tym, czy styczniowe minima ulegną przełamaniu, czy też zostaną wybronione.

Zrozum Yelen tu nie znaczenia.Tu chodzi o co innego. Tu nie chodzi dzisiaj o 1% w ta lub w tamta strone.

To przecież napisałem….

To co po korekcie i teraz na południe

Trzeba czekać do Yelen, dziś raz ustawi rynki, wszyscy liczą, że coś powie dobrego, ale co jeśli nic nie powie? Retest dołków, choć bardziej przełamanie…?
A jesli powie to na ile pomoże? szybki strzał w górę i dalej odwrót? bo tak miałby się zakończyć ten dosć ostry zjazd od początku roku? A jakieś zbieranie papierków, konsolidacja?

Ja obstawiam nasdaq 0.4 % na plusie

wpDiscuz