Trzy wiedźmy – koniec września

Trzy wiedźmy – koniec września

przez -
6 4971
Udostępnij na:

Nastąpił nieubłagany koniec wrześniowej serii kontraktów terminowych. Była to jedna z lepszych serii tego roku jak i nie ostatnich kilku ostatnich lat. Nasze nastawienie było zdecydowanie pro-spadkowe na DAX Futures z celem 11 800.

Co prawda nasz target nie został sięgnięty, ale notowania zbliżyły się niespełna o 60 punktów. O ile nie założyliśmy żadnej granicy błędu – co niekoniecznie było dobre – w naszym modelu, to w ujęciu niespełna 1400 punktowego spadku, pomyłka o 60 punktów jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Niemniej jednak, model musi zostać dopracowany. Jest to oczywiście model predykcyjny, wspomagający proces decyzyjny (wejście/wyjście) ze spekulacji. Nie jest to strategia spekulacyjna/inwestycyjna.

Od lipca 2018 nasz wstępny cel wynosił 11 704, a ustanowienie w lipcu nowego niższego szczytu w trendzie spadkowym zrewidowało nasz modelowy cel do poziomu 11 800.

Po drodze odbyło się również kilka kampanii swingowych, które w mniejszej lub większej części wykorzystywane były do wyłapywania formowania się niższych szczytów.

Co dalej?

W tej chwili obserwujemy countertrend, czyli potencjalne formowanie się kolejnego niższego szczytu w wielomiesięcznym trendzie spadkowym. Jak widać poniżej, obecne podejście w żadnym stopniu nie neguje trendu spadkowego. Co nie znaczy, że nie zaneguje. Żaden trend nie trwa wiecznie, czy to spadkowy, czy wzrostowy.

podejscie Trzy wiedźmy   koniec września

Pierwsze 2 tygodnie winny wskazać nam kolejne potencjalne cele, czy to w ramach nowego trendu, czy też obecnego. Na ten czas pozycje krótkie na serii grudniowej pozostają bez zmian. Jeśli dostaniemy sygnał na silne wzrosty wtedy przekręcimy się na pozycję długą. Chyba, że wcześniej pozycja wyleci na stop lossie.


FANG+ Futures

Podobnie jak na DAX Futures, wszelkie podejścia, czy też momentum spadkowe wykorzystywaliśmy do zajmowania pozycji krótkich. Ta otwarta przed czterema tygodniami zostanie dzisiaj zamknięta, a otwarta zostanie nowa pozycja krótka na serii grudniowej.

Horyzont czasowy dla tej spekulacji to listopad, o ile oczywiście nic się nie zmieni i chociażby nie zostanie zaobserwowany wzrost notowań pozwalający na swobodne operowanie pozycjami długimi.

fang 1 Trzy wiedźmy   koniec września


S&P 500 Futures

Notowania S&P 500 Futures nas najbardziej zaskoczyły. O ile pierwsza kampania spadkowa z początku serii zakończyła się sukcesem to w przypadku kolejnych – poza kilkoma wyjątkami – nie było już tak kolorowo. W ostateczności po wystąpieniu wzrostów zostało zadecydowane o implementacji strategii za pośrednictwem opcji na VIX Futures, która miała za zadanie przynosić średni zysk w przypadku kontynuacji wzrostów na indeksie S&P 500, a przy okazji skutecznie chronić przed potencjalnym tąpnięciem. Strategia ta zostaje utrzymana do końca listopada 2018 r.

vix 1 Trzy wiedźmy   koniec września

Końcówka wrześniowej serii to realizacja, a może jeszcze nie do końca realizacja scenariusza wzrostowego z zasięgiem 2942.70. Indeks S&P 500 zbliżył się do tego poziomu na 7.9 pkt w dniu wczorajszym. Czy poziom zostanie sięgnięty? Przekonam się za kilkanaście godzin.

spx Trzy wiedźmy   koniec września

Długoterminowa pozycja krótka na serii grudniowej pozostaje bez zmian. Bez pozycji krótkich na serii wrześniowej – wszystkie pozamykane ze stratami, które w ogólnym rozrachunku wyniosły -3,84%. Tutaj oczywiście zostało to ładnie zrekompensowane przez sukcesy w kampaniach na innych rynkach, ale tak czy siak model, o który były oparte spekulacje winien zostać zrewidowany i ewentualnie wrzucony do kosza.


FTSE 100 Futures

Niezwykle udana seria wrześniowa dla FTSE 100 Futures. Zaczęło się od handlu w formacji megafonu, gdzie rynek rozpieszczał okazjami na long i short na odbicia od górnych/dolnych ograniczeń formacji. A skończywszy na wybiciu górą płaskiej bazy, która oczywiście pojawiła się po 100% realizacji zasięgu dla pozycji krótkich po wybiciu dołem formacji megafonu.

ftse100 end Trzy wiedźmy   koniec września

Generalnie strategie na FTSE w tym roku zaskakują pozytywnie.

6
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Jan

Hej Dawid,
Nie chciałbym Cię urazić ale nasuneło mi się jedno pytanie. Czytam i uczę się z twojego bloga. Od pewnego czasu zmieniła się forma wpisów a mianowicie liczba pojedyńcza została zastąpiona liczbą mnogą (np.: wg. nas, nasz model itp). Czy przedstawiane tutaj treści są syntezą przemyśleń większego zespołu? Jeśli tak to może warto by przedstawić ten zespół. Jeśli nie to czy przypadkiem nie wpadłeś w „pułapkę psychologiczną” nadawania większej rangi swoim słowom poprzez użycie liczby mnogiej?

PS: Nie próbuję Cię w żaden sposób zdyskredytować. Zmiana stylu wydaje mi się niejasna, dlatego pytam. Z góry dzięki za odpowiedź.

goldie

A z innej beczki, co sądzisz o rekordowych obrotach na WIG20 w piątek? Wiadomo, że zostaliśmy sklasyfikowani jako rynki rozwinięte, ale czy to nie było zbyt przesadzone? Ponad 4 mld pln na fixingu? Mógłbyś wrócić do wpisów o FW20? Jestem ciekaw Twojego zdania na ten temat.

Przepompownia bigosu

Speku, a mógłbyś nakreślić jakie przyjmujecie założenia w swoim modelu DAXa i jak on działa (oczywiście o ile nie jest to tajemnica)? Chyba, że był opisywany w jakimś wpisie, który mi umknął…