Trzy wiedźmy, czyli o wygasaniu Futures słów kilka

Trzy wiedźmy, czyli o wygasaniu Futures słów kilka

przez -
19 3479
Udostępnij na:

Nieznajomość mikrostruktury rynkowej lub specyfikacji instrumentów finansowych bardzo często może powodować konsekwencje dość bolesne w swoich skutkach. O ile można przyjąć, iż dogłębna wiedza z zakresu mikrostruktury rynkowej niekoniecznie jest potrzebna na poziomie retail tradingu, o tyle w przypadku rozwijania swojej kariery w kierunku handlu profesjonalnego/zawodowego ta wiedza niejako będzie wymuszona. Niemniej jednak podstawy winny bać znane każdemu traderowi. Trudno wyobrazić sobie tradera nieodróżniającego zlecenia limit od stop if limit, czy tradera zastanawiającego się dlaczego ktoś wepchnął się „na chama” w kolejkę w arkuszu zleceń na fixingu FW20. Brak konkretnej edukacji w tym zakresie jest namacalny i winę za to ponosi jedynie sam trader. Inną kwestią jest budowanie świadomości w tym zakresie przez brokerów detalicznych, ale nie o tym teraz.

Mikrostruktura, mikrostrukturą. Nieznajomość specyfikacji instrumentu finansowego, którym handluje trader to już jednak grzech ciężki. Momentami, w których ta nieznajomość jest najbardziej dostrzegalna to okresy rolowania i wygasania kontraktów terminowych. Z tym okresem wiąże się również kwestia rozliczenia kontraktu terminowego.


Rolowanie kontraktu

Rolowanie kontraktu to zamknięcie kontraktu terminowego na starej serii i zajęcie pozycji na nowej.

Data rolowania kontraktu terminowego to dzień, w której wolumen ze starej serii zostaje zrolowany na nową.

Daty rolowań poszczególnych instrumentów:

 • Kontrakty DAX Futures 1 dzień przed wygaśnięciem
 • Kontrakty na waluty 3 dni przed wygaśnięciem
 • Kontrakty indeksowe USA (E-Mini S&P 500 Futures, etc) 7 dni przed wygaśnięciem
 • Kontrakty na surowce energetyczne 7 dni przed wygaśnięciem
 • Kontrakty na obligacje rządowe USA 21 dni przed wygaśnięciem
 • Kontrakty na metale i produkty rolne 31 dni przed wygaśnięciem

 
W przypadku kontraktów terminowych na surowce energetyczne, należy pamiętać iż kontrakt futures na ropę Brent rolowany jest 21 dni przed wygaśnięciem kontraktu terminowego na ropę WTI.

Handlujący opcjami od razu zauważą różnice, gdyż opcje na wymienione wyżej aktywa rolowane są zawsze 21 dni przed wygaśnięciem. Pomijamy opcje tygodniowe jak chociażby na indeks S&P 500, czy VIX. Kalendarz rolowań dla tych instrumentów i innych dostępny jest na stronie CBOE, czy CME – http://www.cboe.com/aboutcboe/xcal2018.pdf

Rolowanie kontraktu terminowego jest istotne z punktu widzenia zarządzania ryzykiem. Otwieranie większych pozycji na starej serii kontraktu może się wiązać z gorszą płynnością. „Przespanie” rolowania będzie skutkować rozliczeniem kontraktu terminowego w dniu wygaśnięcia. Broker nie roluje automatycznie kontraktów terminowych.


Rozliczenie kontraktu terminowego

Kontrakty terminowe są rozliczane gotówkowo lub fizycznie. Rozliczenie fizyczne związane jest z fizyczną dostawą danego produktu. Większość brokerów detalicznych nie praktykuje fizycznych dostaw poza fizycznym dostarczeniem akcji w kontraktach opcyjnych.

Rozliczenie gotówkowe polega na rozliczeniu różnic punktowych pomiędzy ceną otwarcia pozycji, a ceną rozliczenia w dniu wygaśnięcia kontraktu terminowego. Dla przykładu: niezrolowana pozycja długa DAX Futures otwarta na poziomie 10 000 pkt. zostanie rozliczona po cenie 10 010. W tym przypadku trader otrzyma 10pkt x 25 EUR = 250 EUR (minus prowizje).

W przypadku rozliczeń w dniu wygaśnięcia serii terminowych, traderzy opcyjni powinni pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Indeksowe opcje kwartalne wygasają w tym samym dniu co kontrakty terminowe i rozliczane są gotówkowo. Opcje miesięczne wygasające w pozostałych miesiącach rozliczane są fizycznie. Realizacja opcji indeksowej będzie skutkować dostarczeniem kontraktu terminowego. Jeżeli nie zrolujemy listopadowej opcji na indeks S&P 500, w dniu jej realizacji otrzymamy kontrakt na obecnej serii. Jeżeli nie zrolujemy grudniowej opcji na indeks S&P 500, w dniu jej realizacji otrzymamy gotówkę.

Dla pozostałych rynków, kontrakty terminowe rozliczane są fizycznie. Wyjątek stanowią kontrakty terminowe na gaz ziemny, które rozliczane są gotówkowo.

Rozliczenia opcji na metale szlachetne jest rozliczeniem fizycznym w postaci dostarczenia kontraktu terminowego. W przypadku opcji na srebro warto mieć na uwadze serię kontrakt terminowego, który będzie dostarczony po realizacji opcji.

 • Dla opcji wygasających w styczniu, lutym, marcu dostarczany jest marcowy futures.
 • Dla opcji wygasających w kwietniu i maju dostarczany jest majowy futures.
 • Dla opcji wygasających w czerwcu i lipcu dostarczany jest lipcowy futures.
 • Dla opcji wygasających w sierpniu dostarczany jest sierpniowy futures.
 • Dla opcji wygasających w pozostałych miesiącach dostarczany jest grudniowy futures.
 • >

Trzy wiedźmy

Trzy wiedźmy to w nomenklaturze finansjery dzień wygaśnięcia kontraktu terminowego. Jeżeli rolowanie pozycji odwlekane jest na ostatnią chwilę warto pamiętać o dniach, w którym wygasają poszczególne kontrakty terminowe, a co najważniejsze o godzinach.

Indeksowe kontrakty terminowe wygasają co kwartał w trzeci piątek miesiąca. Jeżeli piątek jest dniem ustawowo wolnym od handlu wygaśnięcie nastąpi w czwartek. Jeżeli piątek i czwartek będą dniami wolnymi, wtedy wygaśnięcie nastąpi w środę.

Wygaśnięcie kwartalnych kontraktów terminowych nie musi następować w tych samych godzinach na wszystkich giełdach.

 • DAX Futures 13:00
 • Mini-DAX Futures 13:05
 • WIG20 Futures 17:05
 • E-mini S&P 500 Futures 22:00

Kontrakty terminowe na ropę brent wygasają zawsze 22-go dnia miesiąca. Jeżeli 22-gi przypada w dzień wolny od handlu, wygaśnięcie nastąpi podczas ostatniej sesji przed 22-gim. Wygasanie następuje o godzinie 19:30. Opcje na ropę brent wygasają 3 dni przed kontraktami o 19:30.

Przed przystąpieniem do handlu na jakimkolwiek instrumencie, a szczególnie na kontraktach terminowych warto odwiedzić giełdę, na której notowane są kontrakty futures i zapoznać się z ich specyfikacją. Wszelkie informacje odnośnie najpopularniejszych kontraktów futures znaleźć można na stronach CME/CBOE dla USA, czy Eurex/Euronet dla Europy.

Jak widać dokładna znajomość specyfikacji wygasania/rolowania/rozliczenia danego kontraktu terminowego jest kluczowa z punktu widzenia zarządzania ryzykiem w okresach wygasania tychże instrumentów. Zaoszczędzić to może niepotrzebnych nerwów, a na pewno zdziwienia, gdy pozycja „nieoczekiwanie” zostanie zamknięta po niekorzystnych cenach. Oczywiście brokerzy mogą wysyłać informacje o zbliżających się rolowaniach, jednak z obserwacji można wywnioskować, iż większość informacji otrzymywanych w systemach transakcyjnych jest ignorowana przez retail traderów.

19
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
7 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
tomek

Nieoficjalne przecieki z białego domu głoszą że Trump wstał i odrazu wykręcił numer do Xi a tam poczta głosowa stąd ta lekka zadyszka na kontraktach jednak nasz rozmówca podkreśla że narazie nie potwierdziły się plotki jakoby Putin zagłuszał telefon Xi, prezydent Donald liczy że zanim dokończy burgera z owocami morza uda się nawiązać połączenie …

Tomek

To info już dawno rynek zdyskontował.

LAST KURA

Klasyczna sytuacja opisana tydzień temu .Szukamy długoterminowej kraty rezonansowej i wykorzystujemy lokalny szum do zajęcia właściwej pozycji .

LAST KURA

Zajęta 10 minut temu duża krótka pozycja zgodnie z obliczeniami[ na quasicrystals tydzień temu] na dax ,s@p500 i wig 20 .

Andrzej

Witam, przedstawiam opinię. atmosfera USA-Chiny daje rajd ulgi. Ale na S na DAX to myślę że za wcześnie, co najwyżej zamykanie L jak ktoś zarobił i jest happy. Rynek zaczął z wysokiego C i czujność wskazana. EURUSD i AUDUSD do obserwacji. Również GBP z powodu Brexitu. No i BTP. To wskaże kierunek indeksom. AUDUSD – indeksy USA EURUSD – temat bardziej skomplikowany bo tu Włochy wchodzą do obrazka. Nie widać na tym instrumencie ucieczki misiów pomimo że jesteśmy już sporo ponad figurę od 1,13. Po godz.13 się trochę wyklaruje. Na razie wg mnie dalej L ze stopem ok.1,1380 EURGBP –… Czytaj więcej »

Grant

I jak to można odnieść do rolowania futures? Co stało się z L-ką z 11800?

Tomek

Witam
S na DAX gdyż doszliśmy do zniesienia 38,2 mierząc od 12500 do dołka ostatniego.

zwykly czlowiek

kontrakty zrolowane …. o 13 wiec …..