Sztuka spekulacji wg Dr A. Eldera

Sztuka spekulacji wg Dr A. Eldera

przez -
24 2484
Udostępnij na:

Dr Alexandra Eldera można lubić lub nienawidzić. Postać stosunkowo dobrze znana w świecie nie tylko retail traderów. Wśród amatorów jest głównie znany z wydanych książek m.in. „Zawód Inwestor Giełdowy”. W 2011 r. wystąpił w Warszawie na konferencji „Mistrzowie rynku”. Krótki wywiad z Dr Elderem: Nigdy nie spotkałem osoby, która zarobiła pieniądze na opcjach.

Kilka ciekawych cytatów z książki pt. „Zawód Inwestor Giełdowy

Ceny otwarcia [..] Amatorzy są szczególnie aktywni wcześnie rano i na początku tygodnia.

Powyższy fragmnet może niejako znaleźć potwierdzenie w chociażby wejściach opartych na strategii VXV:VIX, gdzie transakcje zawierane są na otwarciu rynków w poniedziałki/wtorki.

Ceny zamknięcia [..] na dziennych i tygodniowych słupkach są z reguły wynikiem transakcji zawieranych przez zawodowych inwestorów.

O ile osobiście największą wagę przykładam praktycznie od początku swojej „kariery” spekulanta do cen zamknięć, najbardziej zaintrygował mnie poniższy fragment:

Na rynkach byka ceny często osiągają tygodniowe minimum cenowe w poniedziałek lub we wtorek.


Definicja jest tylko definicją, jednak w przypadku przysłówka „często” w kontekście tradingu, eksploracji danych itp. dokładne określnie byłoby jak najbardziej wskazane i pozwoliłoby na falsyfikację cytowanej tezy.

Czy rzeczywiście minima tygodniowe w trendzie wzrostowym są „często” osiągane w poniedziałki lub we wtorki ?
Do sprawdzenia tej tezy wykorzystałem model trendu.

trend model Sztuka spekulacji wg Dr A. Eldera

Co dla DAX Futures oznacza, że obecny trend pojawił się 7 grudnia 2016 r.

dax trend Sztuka spekulacji wg Dr A. Eldera

Od momentu pojawienia się trendu wzrostowego na DAX Futures, minima tygodniowe były osiągane w poniedziałek lub we wtorek 28 razy, czyli przez 51.85% czasu trwania trendu wzrostowego.

elder minima Sztuka spekulacji wg Dr A. Eldera

Czy zatem minima tygodniowe w trendzie wzrostowym pojawiają się często we wspomniane dni ? Nie wiem.

Natomiast gdyby wyłączyć z obserwacji okres średnioterminowego trendu spadkowego, który miał miejsce w okresach od końca czerwca do końca sierpnia oraz od listopadowej korekty. Minima tygodniowe w jednej z początkowych sesji były osiągane przez 61% czasu.

elder week Sztuka spekulacji wg Dr A. Eldera

Czy teraz można mówić o częstym występowaniu zjawiska opisanego przez Dr Eldera ?
Nie wiem.

24
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
7 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
tomek

jakby się komuś nudziło w weekend xtb zaprasza Drodzy Klienci, z przyjemnością informujemy, że w poniedziałek 15 stycznia 2018 roku ponownie wprowadzamy do oferty instrument CFD oparty o kryptowalutę Bitcoin. W porównaniu do poprzednio oferowanego instrumentu BTCUSD, nowy instrument CFD Bitcoin cechują następujące warunki handlowe: Węższe spready – standardowy spread 1% Niższe swapy – 0.08% dziennie (pozycja długa)/ 0.04% dziennie (pozycja krótka) Maksymalna wysokość zaangażowania – 15,000 EUR Dźwignia maksymalnie 5:1 i siedmiodniowa ważność kontraktu – od momentu zawarcia transakcji Dostępny do handlu od soboty 4:00 do piątku 22:00 (tj. w weekendy) Nowy instrument CFD Bitcoin zostanie udostępniony do handlu… Czytaj więcej »

Czorcik

Dawid z punktu widzenia technicznego co może oznaczać taki wystrzał na S&P? Kolejna (pod rząd) szykuje się biała świeczka na D1! Kupują w promocyjnych cenach? Czyżby jeszcze tak tanio nie było? Skąd taka euforia?

edek

trend is jur friend ;) wystarczy sl przesuwać i zarabiasz….

alek

Dlaczego w ogóle kowbojskie giełdy miałyby spadać. Przecież mogą iść tak w górę przez dwadzieścia kolejnych lat. Niby jakaś korekcina powinna przyjść, ale chyba tylko po to, aby obkupić się na niej.

Swojak

bo jest co takiego jak koniunktura i nasycenie rynku, po którym następuje jej schłodzenie. Zobaczysz co będzie jak będzie konkretna seria podwyżek stop procentowych.

edek

przykro mi ale podwyżki kolejne już są i co? Dupa ze spadków, czasy się skończyły że stopy w górę to waluta w górę a indeksy w dół. Przeanalizuj wstecz.

Swojak

Zobaczysz po następnych 5 podwyżkach:)

Swojak

a tak poza tym, jakie to ma znaczenie jeżeli możesz zarabiać w dwóch kierunkach, gorzej gdyby nie było zmian, sa duże, nie mylić ze zmiennością

eranet

Powinien Dax dotknąć 13450…

DE30EUR - Primary Analysis - Jan-09 0911 AM (4 hour).png
Gryzli

Póki co to męczy się z 13400.

Gryzli

Pamiętam jak kiedyś te motylki sugerowały spadek do 12 tys, nic z tego nie wyszło więc….

eranet

Musisz do Hansa napisać, ja chciałem, żeby było 12 tys :-)
Wrzucaj swoje analizy, popatrzymy czy wszystkie się sprawdzają…

Czorcik

Eranet nie przejmuj się takimi komentarzami.Fajnie że coś wrzucasz i przyznam że często się sprawdza. Pozdrawiam

Gryzli

Bez urazy, nie miałem takiego zamiaru :-) Z rynkiem się nie dyskutuje, nie chciało spadać to zarabiamy na wzrostach, tak jak ostatnio. A do końca roku daleko, kto tam może wiedzieć co na rynkach się wydarzy.

Andrzej

Uważam że to nadal się sprawdza co mówisz tylko e wszyscy czekają na szczytowanie. Do końca tygodnia się wyjaśni. Życzę rozpisania nowych wyborów w Deutche i mamy 12 000 .

Olo

Powoli zamiast pokazywać jak można na rynku zarabiać używając prostych metod to co raz glupsze widzę analizy wrzucasz. Po co to komu? Do pracy licencjackiej? Tak bardzo cenisz swój czas mówisz że grasz tylko kilka minut dziennie ale żeby policzyć te głupoty tracisz pewnie pół dnia. Nie kumam tego wszystkiego. Już wolałbym do perfekcji opanować jedna metode zamiast liczyć te twoje vxx, jakieś pivoty, SMA high, SMA low, skaczesz po tych strategiach itd. 95% tego co ostatnio pokazujesz w ogóle odbiega od tego co robią prawdziwy traderzy grający na rynku. Latasz jak zwariowany po tych tematach cos ala zerohedge który… Czytaj więcej »

dario001

Kolejny chętny – podaj mi jak mam zarabiać i nic więcej nie pisz:)))))))) – Olo uszanuj autora i podziękuj za to co możesz poczytać, a skoro nie rozumiesz lub nie „kumasz” pozostają bierki albo coś mniej trudnego.

lukasz

Wczorajszy high 10409 – 10:01, 10:02, 10:03, 10:04 haltowanie, zebranie ponad 1000 kontraktow, nie bylo chetnych wyzej, bierzesz sell bardzo niskie prawdopodobienstwo dalszego wyjazdu ile zgarniesz po spadku Twoja indywidualna sprawa, twoja rr, sl tp, Trudniejszy case to 8:29 dzisiejszy low, troche kotlowali sie, pozniej 15:58 i 16:00 prosciej. Zadnych indicatorow, tylko proste poziomy, zrozumienie rynku. To wszystko dalo dzisiaj spokojnie 40 pkt Duzo malo, 1000 euro piechota nie chodzi, pozycje zyly po kilka minut, owszem siedzisz caly dzien – coz za cos. 1 na 10 zrozumie rynek to bedzie zarabial, reszta hmm jak mowisz niech ida na dywan pograc… Czytaj więcej »

poczatkujacy amator

Olo nie kuma nawet ze jest u kogoś w „gościach” korzysta z wiedzy jaka ktoś mu przekazuje… normalnie ręce opadają. Szacunek dla gospodarza ze ma cierpliwość..

Miodek

Panie Dawidzie, po słowie według w wersji skróconej (wg) kropki nie ma. Język polski trudny język.

Swojak

Łatwiej napisać zasadę niż uczyć się na pamięć pisowni wyrazów. Jeżeli ostatnia litera skrótu ‚wg’ jest ostania litera wyrazu który jest skracany ‚ według’ to kropki nie, w innym przypadku tak. dr -doktor, inż.-inżynier itd.