Nadchodzi zmienność

Nadchodzi zmienność

przez -
57 4126
Udostępnij na:

O indeksie SKEW pisałem tutaj wielokrotnie, więc nie będę jakoś szczególnie rozpisywać się nad definicjami. Mówiąc w skrócie indeks SKEW wskazuje na poziom awersji do ryzyka. Im większy odczyt tym więcej trzeba zapłacić za zabezpieczenie pozycji długich poprzez opcje put. Jak można się domyślić znajdą się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy stosowania tego indeksu jako wskaźnika mającego charakter predykcyjny, czy jakikolwiek inny.

Dla przykładu warto zapoznać się z poniższymi artykułami:

What Is The CBOE Skew Index and How Can It Help Control Risk?
Is The SKEW Index Predictive For The S&P 500?
Risk of a Stock Market Selloff Is High, CBOE Skew Index Shows
CBOE’s Skew predicts a twist

Po wczorajszej sesji indeks SKEW wzrósł do poziomu 136.19 pkt. Tym samym możliwość wystąpienia ruchu 2-sigma (2x-standardowe odchylenie) na indeksie S&P 500 wzrosła do niespełna 12% w kolejnych 20 sesjach. W przełożeniu na punkty indeksowe, jest to ruch jednosesyjny o zasięgu około 80 pkt.

skew Nadchodzi zmienność

Problem z indeksem SKEW polega na tym, że nie jest on kierunkowy. Jednak w relacji do indeksu strachu VIX może dostarczyć dość istotną informację. Wysoki odczyt SKEW oraz wysoki odczyt VIX wskazuje, iż zarządzający portfelami chętniej nabywali drogie zabezpieczenia pozycji długich w akcjach. Pytanie: Kiedy można mówić o wysokim indeksie VIX ?

vix Nadchodzi zmienność

Z racji tego, że indeks VIX przez większość ostatnich tygodni znajdował się poniżej poziomu 10 punktów, obecny odczyt można uznać za odczyt wysoki. Tym samym amerykańskie instytucje albo oczekują zwiększonej zmienności w kolejnych 30-sejsach i ewentualnego jednosesyjnego mocnego cofnięcia z możliwością wyprowadzenia korekty, albo rynek wejdzie w fazę neutralności o podwyższonej zmienności.

Ostatnie wybicie szczytu nastąpiło na poziomie 2794.30, więc podchodząc czysto Livermorowsko do tematu, sygnałem do zajęcia pozycji krótkiej na S&P 500 będzie poziom 2794.20, co również będzie wiązało się z całkowitą redukcją pozycji długiej w modelu trendowym.

sp500 1 Nadchodzi zmienność

Jeżeli w kolejnych sesjach dojdzie do wybicia szczytu przy braku wzrostu indeksu SKEW, koncept zostanie porzucony i dalej kontynuowany będzie handel w modelu trendowym zapoczątkowany na wybiciu szczytu z 3 stycznia.

Jezeli dojdzie do wybicia szczytu przy wzroście indeksu SKEW i wzroście indeksu VIX, zostanie podniesiony poziom wejścia w pozycję krótką.

Tego typu podejście daje komfort dalszego handlu zgodnego z modelem trendowym, a dodatkowo daje możliwość szybkiej ucieczki z pozycji długich i przekręcenie się na pozycję spadkową na wypadek czy to jednosesyjnego mocnego cofnięcia, czy też wyprowadzenia korekty.Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

57
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
26 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] Piątek to zmasowany atak dywanowy byków realizujących zyski z pozycji długich plus kilka podmiotów realizujących zyski z krótkiej sprzedaży. Efekt dość ciekawy i idealnie wpisujący się w wystąpienie ruchu 2-sigma na indeksie S&P 500, który został zasygnalizowany 17-stycznia 2018 r – Nadchodzi zmienność. […]

Edek

Szorciarze maja pełne gacie przed jutrzejszym otwarciem

Vojta

Tak, zwłaszcza, że powodów do wzrostu jest co niemiara… :-)
Swoją drogą SPD zatwierdziło rozmowy o koalicji, więc pewnie DAX od razu nie poleci, będzie jeszcze okazja na wysokiego szorta przed otwarciem US.

edek

dobrze gadasz ale w usa sraczka więc będzie się działo,

Tomasz

Dawid może w końcu strategia się sprawdzi i troszkę spadnie korekta 1 dniowa lub max 2 dni a potem wiadomo co …. Jestem bardzo ciekaw twojego zdania -pozdrawiam

edek

nie podniecajcie się tak tymi spadkami hejterzy zasmarkani :)

Vojta

A czy ktoś się podnieca?
Będą spadki to dobrze, bo większa korekta jest rynkowi potrzebna dla oczyszczenia nastrojów, a poza tym będzie można wtedy tanio otworzyć długie pozycje na pewnie jedną z ostatnich fal wzrostowych (w perspektywie średnioterminowej).

Poza tym sam chyba jesteś zasmarkany, skoro tylko na takie komentarze Cię stać…

ALi

Czekam na wpis gospodarza o hossie :)

tomasz

Witku skąd masz te dane sobotnie na DJ ?? że spada -a odnośnie shotdownu to przecież wszyscy o tym wiedzieli i giełdy w usa skończyły na maxach /jestem ciekaw Dawid czy dalej strategia weekendowa podpowiada grę na spadek jak zwykle w tej nieustającej hossie ./pozdrawiam serdecznie

elinstal

Wie, bo krótko gra i myśli życzeniowo.

Orno

Gra słów jest dobra, ale to dla dzieciaków na jakimś kinderparty w familiparku albo barbekju. A tobie zostało gapienie się jak sroka w gnat i zastanawianie się jak to jest możliwe, że ty nie myślisz życzeniowo i grasz długo a nie wiedziałeś o sobotnim DJ, który otworzył się luką 120 punktów :)

Bartek

Oglądałem Cnbc na żywo z relacji na temat tego budżetu federalnego, opinie były takie ze rynek ignoruje ten temat ponieważ już 19 razy odbywało się w przeszłości takie głosowanie i wszystkie zakończyły się powodzeniem. Głosowanie odbyło się po sesji więc na tym zostało że nikt się tym nie przejmował skoro 19 razy wcześniej głosowanie miało wynik pozytywny.

Vojta

Oj w poniedziałek to poleci wszystko po shutdownie.
A jeszcze jak SPD potwierdzi w niedzielę, że nie będzie negocjować warunków koalicji, to współczuję tym, co zostali na długich.

Witek

Chyba bardziej niż może się wydawać, w sobotę dj -120 punktów na otwarciu

Vojta

Jak się nie dogadają w weekend, to 2% luka w dół w poniedziałek to minimum.

elinstal

Jak piszecie, że takie spadki się szykują, to znaczy, że wzrosty pewne w poniedziałek.

Orno

Ciekawe co szykuje się na tych co liczą na wzrosty. Spadki w poniedziałek ? Uwielbiam logikę drobnicy :)

elinstal

Jeśli chodzi o mnie przygotowany jestem na każdy scenariusz. Gram w obu kierunkach. Śmieszą mnie jednak prognozy rybek, co to kilkudziesięciu punktów nie potrafią ugrać, a kilku procentowe spadki na otwarciu wróżą. Siedzą przy tym na starych szortach, które im śmiertelnie ciążą, albo co najwyżej jedynie się rynkowi przyglądają i wejdą post factum.

Orno

Chciałbym zwrócić uwagę szanownych koleżanek i kolegów, że pojawił się rekin „el instal”.

STRONG BUY

kolejny fantastyczny tydzień, sponsorem tygodnia był DJ, co za piękny trend. Mam nadzieje że tez jesteście zarobieni. Miłego weekendu wszystkim

Orno

I po chorobę nam wiedza z zakresu analizy fundamentalnej albo technicznej, jak teraz wystarczy czytać Ciebie mającego dar wejścia w idealnie wyniuchany dołek i wyjść na idealnie wyniuchanej górce. Bo jak wszedłeś na górce wczoraj to … więcej miałbyś z koszenia szczawiu na nasypach kolejowych.

Mars

a jeszcze jedna możliwość jazda w kanale na tą chwilę dolna banda 13394 a górna 13430 wiadomo z czasem te wartości rosną jak zwykle wiele pytań jak helmut się poruszy

Mars

ale może się z korekcą w okolice 13350 i z tej półki walną na nowy szczyt ale to dopiero po przebiciu 13380

Mars

uznaje że po przebiciu 13420 to na dzisiaj cel powinien być w okolice 13460-70

ALi

Prędzej zobaczycie 14 000 niż spadki

Gryzli

Nie mam nic przeciwko temu, mam longa więc niech tam sobie rośnie. Tylko, że rentowności obligacji zaczynają być na coraz wyższych poziomach, i ten proces będzie postępował. Giełdy mogą dostać rykoszetem, ponieważ sporo kasy pójdzie w takie obligacje. Nie wspominam nawet o przewartościowanych pod każdym względem akcjach w stanach. Kto wie może i 12 tys zobaczymy w tym roku albo i niżej. Dla mnie bez znaczenia, grunt to wyraźne trendy dające łatwo zarobić bez zbędnej bijatyki z rynkiem.

Mat

hej Dawid, wysłałem Ci wiadomość prywatną na facebooka spekulant.com.pl, zerknij proszę w wolnej chwili. Dzięki!

Mars

no i dax uporał się z 13344 zaś zatrzymał na 13352 preferuje to popyt jakaś korekta w okolice 302 -310 by się przydała jak przebiją 13333 jest taka możliwość ale sporo osób odnowi L 300-310 jak dojdą ?? patrzmy bo przed nami 13500 szykuje

Gryzli

Widać wiarę w to, że jednak politycy „dogadają” się w sprawie utworzenia koalicji. Jeśli tak będzie to czekają nas nowe szczyty. A jaka będzie reakcja rynku w przypadku braku porozumienia? Nie sposób to przewidzieć.

tomek

tak się zastanawiam w jakiej sytuacji -przykładowo wystąpienie ruchu bocznego należałoby porzucić koncepcję megafonu

dario001

Co by nie bylo ja S stopy sa nad max w usa, w sumie max strata 32k zl, zysk trudno okredlis cos, alr pewnie ponad 400k zl

Mars

Nie ulega wątpliwości to już jest wielki Balon a do ilu go jeszcze pod pompują kto wie a może już powoli powietrze spuszczają wydaje się że brakuje hurrraa i otwarcia najlepiej luką w górę i pompka z rana a później będzie lecieć na złamanie karku . W każdym razie szykuje się wielki smród jak to rozsadzi .

EsPi

Chodzi lisek koło drogi,

Nie ma ręki ani nogi,

Kogo lisek przyodzieje,

Ten się nawet nie spodzieje.

Arek

Trzeba przyznać koleżanki i koledzy ,że murzyny to mają nieżle najebane pod kopułami. Mam wrażenie ,że właśnie zaczynają dyskontować na indeksach szybką kolonizację na Marsie

ALi

13500 celuje pytanie czy przebije i dalej up

koperkowy sos

za zamknąłem jeszcze w zysku ale leci !!! na poludnie !

tomek

Czy mi się zdaje czy esf wyżej jak sp ? Jest na to jakiś historyczny pogląd ?

Orno

a o negatywnej bazie żeś słyszał ?

tomek

coś musiałem gdzieś słyszeć skoro zapytałem o konsekwencje ,gospodarz ma skatalogowane przeróżne rzeczy więc może taka zmiana bazy w przeszłości coś podpowiadała ?

dario001

Pamietam jak potrafia sypnsc dj -8% :)) przedsmak juz byl dwa dni temu, taki rekonesans

STRONG BUY

dario dobrze że dodałes podwójny uśmiech bo część czytelników mogłaby uwierzyć że rzeczywiście wracają korekty a to mogłoby ich doprowadzić do kolejnych strat. Proponuje grać z trendem dopóki jest silny z niewielkimi cofkami. Wierzcie mi jak wróci kiedyś większa zmienność dużo trudniej się gra niż w takim pięknym trendzie.

Mars

co myślicie o Daxie przebił 13250 poprawił szczyt i co dalej ??? ja się pogubiłem niech to ktoś objaśni

Swojak

Dywidendy z dax 2,73% w stosunku do depozytów wyglądają dość atrakcyjnie. https://www.boerse.de/dividenden/deutschland/

Orno

Ze szklanej kuli może komuś wyjść wizja pędzącej korekty o niewiadomym kierunku pędzenia. Jak pisałem ostatnio, moim skromnym zdaniem realizowana jest tu sztywna strategia konkurencji. Małe i średnie fundy wykazały zyski za Q4 to teraz większe fundy im pokażą że były to tylko zyski na papierze.

koperkowy sos

Czy to możliwe aby takie podejście preferowaly. Instytucje finansowe? I porzucaly strategie zarabiania dla tak niskich celów (kargulowuch).
Takie podejście zaprzecza zasadzie ze to cena kształtuje kurs. Ja nie pozbede się dniowki żebyś i Ty nie miał dniowki.

Orno

Zawsze myślałem, że cena to kurs. Widać byłem w niezłym błędzie. Drobnica zawsze poleci tam gdzie wiatr zawieje, czyli wszystko w rękach animatora strategii. Jakbyś nachapał się krótkich na kontrakcie po co oddawać powyżej ceny wejścia ?