Koniec serii, koniec szalonego rozdziału

Koniec serii, koniec szalonego rozdziału

przez -
8 3846
Udostępnij na:

Ostatnie pół roku, a szczególnie ostatnie 2 miesiące były jednymi z najbardziej szalonych dla wielu uczestników rynku, szczególnie dla retaili, w tym i dla mnie. Był to prawdziwy chrzest bojowy dla wielu strategii i portfeli, które nie poradziły sobie z warunkami w jakich przyszło się zmagać. Z jednej strony wielu doświadczonych inwestorów postanowiło przeczekać ten szalony okres z gotówką w portfelu, z drugiej strony można było zaobserwować prawdziwy szturm retaili, którzy na fali euforii poprowadzili wyceny spółek na nowe szczyty.

Aby bardziej zobrazować szał zakupowy retaili, można się posłużyć danymi z platformy Robinhood, które są reprezentatywną próbką aktywności retaili na amerykańskim rynku. Idealnym przykładem jest Microsoft. Z resztą cały sektor technologiczny wyróżniał się na tel pozostałych

Microsoft robinhood Koniec serii, koniec szalonego rozdziału

Oczywiście, zdarzyły się również nietrafione inwestycje, gdzie retail nie był w stanie nabywać walorów w „nieskończoność”. Najgłośniejszym przypadkiem były euforyczne zakupy bankruta Hertz.

Hertz robinhood Koniec serii, koniec szalonego rozdziału

Kilka dobrych miliardów dolarów, które wpłynęły na amerykańską giełdę spowodowało trochę zamieszania na amerykańskim rynku akcyjnym. Mimo tego udało się uzyskać pozytywną stopę zwrotu w strategii intraday E-mini S&P 500 Futures.

e mini intraday Koniec serii, koniec szalonego rozdziału

Jeżeli uda się utrzymać lub poprawić dotychczasowe wyniki – to za około 7 lat, strategia ta powinna wygenerować dodatkowe sześć zer w portfelu.

Na tej serii terminowej lekka modyfikacja założeń ucinania strat i realizacji zysków przez zlecenia SL. Do tej pory zlecenia stop loss były składane statycznie. Jeśli o godzinie 10:00 zawierana była transakcja kupna, umiejscowienie zlecenia stop loss (tzw. szerokość zlecenia stop loss) było oparte jedynie o wartości ATR(60) z momentu zawarcia transakcji.

Wadą tego podejścia było niedostowanie szerokości SL do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Stąd na serii wrześniowej podejście do szerokości SL będzie dynamiczne i oparte o standardowe odchylenie. Jeśli o godzinie 10:00 zostanie zawarta transakcja kupna kontraktu E-mini, SL zostanie umiejscowiony na poziomie 2x stdev(60 godzin) z godziny 10:00, ale o godzinie 11:00 zostanie dostosowany do poziomu standardowego odchylenia z godziny 11:00.

Pozwoli to na uniknięcie zbyt wczesnego wybicia pozycji na stop lossie, a przy okazji powinno zredukować swingi. Uczestnik rynku powinien dążyć do jak największego wygładzenia krzywej kapitału. Eliminacja zmienności portfelowej przez stosowanie obiektywnej strategii inwestycyjnej jest kluczem do sukcesu.

Rezygnacja z ATR na rzecz standardowego odchylenia i dynamiczna realizacja zysków/cięcia strat zleceniami SL to jedyne wprowadzone w tej strategii.


XLK

Strategia short and hold z lutego pozostaje niezmieniona.


Long VIX Futures

Ekspozycja wzrostowa na październikowej serii VIX Futures bez zmian.


Mini-DAX Futures

Bardzo szalony okres, który pokazał, że i duże podmioty aktywne na niemieckim rynku futures mogą się mylić. Wpadki zaliczyli inwestorzy i traderzy z Societe Generale, czy Credit Suisse. Co też w pewnym stopniu przełożyło się na realizację straty z ekspozycji spadkowej w mojej strategii mid-term.

Pierwsza ekspozycja spadkowa z kwietnia została zamknięta na stracie zleceniem stop loss. Nastepnie przekręcenie się na wzrost notowań DAX Futures po wybiciu górą konsolidacji, a pod koniec serii niewielki zysk z ekspozycji spadkowej. Szczegółowe podsumowanie spekulacyjnego kwartału na Mini-DAX Futures pojawi się w weekend lub na początku przyszłego tygodnia – tak się składa, że właśnie mijają 2 lata od momentu jej wdrożenia i opisywania na blogu. Strasznie szybko ten czas mija… Pierwsze sygnały w modelu powinny pojawić się niebawem, w tej chwili cisza.

Następuje istotna modyfikacją w strategii – ograniczenie wielkości ekspozycji do jednego kontraktu Mini-DAX Futures. Tak jak wspominałem niedawno, dążę do ograniczenia zmienności portfelowej a większość kapitału zostanie ulokowana w indeksowe strategie wzrostowe zabezpieczone ekspozycją tzw. long volatility (wzrost zmienności) na wypadek pojawienia się zawirowań. Ale to już w osobnym wpisie, gdzie zostanie omówiona filozofia inwestycyjna.

Portfel powoli buduje się i myślę, że w tym kwartalu uda się uzyskać zamierzoną alokację i ekspozycję.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

8
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marcin

Witam Gospodarza i Czytelników ( coś jakby mniej? Bo mniej komentarzy )
Czy Gospodarz będzie się pozycjonował na dax na swing na serię wrześniową?

Max Initio

Fajny wpis ogolny o strategiach. Ciekawy pomysl z tym stop losem oraz standarowym odchyleniem. Jak rozumiem to autotradingowa strategia dzienna. Na rynku tez bylo pare mocnych zjazdow noca. Ostatni po komentarzach o Trade Deal. Na dluze pozycje to mozna sie przejechac. Tak samo Covid/otwieranie sie gospodarki/oraz pakiety stymulacyjne. W EU to jeszcze sie dopiero kurek z kasa otwiera.

Grzegorz

Dzien dobry
Ban na twitterze???
Pozdrawiam