The look of Buster Keaton

The look of Buster Keaton

przez -
57 3058
Udostępnij na:

Rynek przemawia do nas na wiele sposobów, a jednym z najbardziej skutecznych środków bezpośredniej komunikacji jest to, jak zmaga się z naszymi otwartymi kampaniami. Czwartkowa sesja jedynie udowodniła, że na rynku nie zawsze ma się rację, nie zawsze można go przewidzieć, nie zawsze da się go pokonać, a mimo to można utrzymywać się na powierzchni.


S&P 500 Futures

Mimo iż w końcówce handlu terminowego pojawił się nieco ponad 1.5% spadek, nie był to spadek jaki był oczekiwany na czwartek. Założenie było proste. Rynek ma być pod kreską. Tym samym założenie handlu na krótko w strategii VXV:VIX po starcie USA można oznaczyć jako nieudane – jest to druga nieudana kampania sprzedażowa VXV:VIX w tym roku.

Natomiast reakcje cenowe w okolicach poziomu 2700 stworzyły kolejne okazje spekulacyjne – skład portfela na końcu wpisu.

Co jednak jest najbardziej ciekawe w kontekście reakcji cenowych od 11.10 do wczoraj to reakcje retaili.

Spójrzmy najpierw na raport retaili i ich alokacji kapitału w ETF’ach odzwierciedlających indeks S&P 500 – SPY oraz IVV.

retail The look of Buster Keaton

A teraz spójrzmy jak kształtował się short selling na SPY w tych dniach.

spy vol The look of Buster Keaton

To spójrzmy jeszcze na przepływ kapitałów w funduszach Rydex Nova/Ursa….

rydex The look of Buster Keaton

… oraz całkowitą wartość aktywów po stronie funduszy spadkowych Rydex.

rydet tr The look of Buster Keaton

Z jednej strony mamy ponad 4 miliardy USD wrzucone w rynek ETF’ów chodzących za SPX w myśl zasady „buy the fucking dip” z drugiej strony mamy największy wpływ kapitału do funduszy spadkowych Rydex od 2016 r.

Natomiast fundusze hedingowe i inne instytucje są od sierpnia w dużej przewadze w pozycjach krótkich.

cot The look of Buster Keaton

Zawęźmy informacje do irracjonalności retail traderów oraz zachowania VIX, SPX.
Instytucje, fundusze, czyli tzw. smart money zostawiamy – trzeba mieć naprawdę przezajebistą umiejętność zarządzania ryzykiem, by podążać za „smart money”.

vix The look of Buster Keaton

Na tej podstawie można dojść do bardzo ciekawego wniosku.

Wysoki odczyt VIX oznacza, iż kupowane są opcje zabezpieczające (put). Jak wspomniane zostało w ostatnim artykule drugą stroną (wystawcami opcji) są w 99.99% market makerzy. Market makerzy muszą się hedgować (sprzedaż SPX/delta neutral) – zawsze. Im więcej tych opcji jest kupowanych tym większe hedge idą ze strony market makerów. Jednak jeśli na hedgowanym rynku nie ma dostatecznej płynności wtedy market maker ma kłopot i to spory – wystawia się na spore ryzyko. Dodatkowo spada im gamma, musi sprzedawać, ale komu jak nie ma kupujących na gamma hedge, czy delta hedge? Oczywiście dostateczna płynność może pojawić się w każdej chwili niezależnie od ruchu SPX, ale w przypadku jej braku istnieje duże ryzyko wystąpienia silnego tąpniecia na SPX, czy SPY, gdyż market maker będzie zmuszony mówiąc kolokwialnie walić PKC’em 2 miliardy USD na każdy punkt SPX.

Dopóki nie pojawi się dostateczna płynność na SPX, a retaile wykazują irracjonalność po stronie sprzedażowej istnieje duże ryzyko wystąpienia tąpnięcia w okolice 2630-2600. Tym samym pozycja krótka na SPX w tej chwili zdaje się być dla mnie jedynym sensownym rozwiązaniem na krótki termin. Cel mid-term 2700 został zrealizowany. Jako zabezpieczenie tej pozycji mogą posłużyć pozycje krótkie na VIX Futures.

pozycje3 1 The look of Buster Keaton

Wyjście powyżej 2700 może być dobrą okazją do zajęcia szybkiej pozycji długiej z możliwością wyłapania potencjalnego re-testu 200-SMA – jednak z wąskim SL’em jeżeli płynność na SPX nie ulegenie poprawie, gdyż to niesie duże ryzyko wystąpienia szybkiego tąpnięcia.


FTSE 100 Futures

Cena nadal poniżej dolnego ograniczenia pudełka na D1. Pozycja krótka zostaje utrzymana.

ftse 5 The look of Buster Keaton

Gwoli wyjaśnienia. Długi korpus na czwartkowej świecy i długi ogon na środowej sesji wynika z faktu, iż świece zostały „dopasowane” do cen rozliczenia. A jak wiadomo na rynku futures ceną rozliczenia jest baza, czyli indeks zamykający się wiele godzin wcześniej. Nie ma to jednak wpływu na ogólną koncepcję przedstawianej tutaj formacji pudełka.


DAX Futures

Dzisiejsza spekulacja na krótko poleciała na stop lossach. Został utracona 150-punktowa nadwyżka ze środowych redukcji pozycji krótkich. Pozycje krótkie wznowione po tym jak handel odbywał się powyżej 11 300. Oczywiście można było uzyskać lepsze ceny, jednak nie mam zwyczaju siedzieć przed komputerem cały dzień w oczekiwaniu na ten upragniony moment.

57
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
21 Comment threads
36 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

[…] w górę przy tak niskiej płynności – jak wspomniane zostało 26.20 – są obarczone sporym ryzykiem wystąpienia tąpnięcia na indeksie. Toteż stop lossy i […]

Piotr

Spekulant: jakiego maklera używasz?

gaweł

Dobry artykuł, ale mała poprawka w (zakup SPX/delta neutral) powinno być (sprzedaż SPX/delta neutral), sam z resztą później piszesz o sprzedaży „pkc” i to jest ok, ale ogólnie wiadomo o co chodzi.

Patrycjusz

spekulant myslisz ze wzrost awersji do ryzyka i nastawienie prospadkowe uczestnikow rynku doprowadza do wycofania sie z co bardziej „ryzykownych” walut?

np. pln stracil 4% do usd, euro tez jest w tym momencie sprzedawane idac takim tokiem rozumowania usd robi za bezpieczniejsza walute w takich spadkach na rynku akcyjnym, unia ma problem z wlochami itp.

ciekawi mnie to bo moze te spadki utrzymaja sie generujac prawdziwy zjazd wartosci takiego euro no ale zobaczymy scenariusze mozna rozne rozpisac

Darek

Longi dopiero szukałbym przy 2580-2600 :)

LAST KURA

Ja czytam o wirach Kelvina i mi parabolicznie rośnie nic nie robiąc . Dziękuję wszystkim handlarzom szumu . Obudźcie mnie jak vix będzie 56 .

Michal

Jak tak dalej będzie to długo nie pośpisz;)

Deser

Jak długo zamierzasz trzymać te shorty otwarte 20 września, do 1680 na wigu?

Andrzej

myślę że warto obserwowac teraz USD. Osłabienie dolara to będzie sygnał na L na indeksach

Patrycjusz

dlaczego usd mialby sie oslabic a nie euro? euro jest bardziej podatne wedlug mnie przez kryzys wloski a usd robi za walute swiatowa przeciez, a ten spadek nie dotyczy tylko daxa ale tez azji i usa

Patrycjusz

jasne ze usd sie oslabi jak tak dalej pojdzie i frank szwajcarski bedzie tylko zyskiwal ale na parze eur/usd predzej zobaczysz jak ludzie z euro uciekaja na dolara

Patrycjusz

moge jeszcze rozwazyc koncepcje taka ze przeciez ceny akcji sa rozliczane w walucie jakiejs, co moze implikowac = im mniejszy spadek tym waluta nie bedzie raczej ruszana

Andrzej

mocno w górę włoskie BTP (spada rentowność) i MIB, DAXa pociągnęło +150pkt od dołka. Dobre były dane GDP w USA. Jak miśki sie nie wezmą do roboty to może być popłoch. Na razie lekko się miśki cofnęły ale bronią się dzielnie. Dziś cholernie ważna sesja w USA. Ustawi klimat na weekend (myślenie inwestorów) i przyszły tydzień. Spodziewam się dużego ruchu ale kierunek nieznany :) 6:4 że Long

Michal

Andrzej tzn. że otwarłeś 6 longów i 4 shorty?!? Jeśli tak to jakiego poziomu?
Czy może spekulujesz teoretycznie?
te 6:4 to trochę jak kurs u bukmachera:P

Deser

Chyba chodziło o kurs 60% szans powodzenia dla L, 40% dla S.

Michal

Nie sądzę, żeby ktoś tutaj kierował się nastrojami na rynku podanymi procentowo u brokera, ale może się mylę :)

Andrzej

Deser ma rację, 60% szans wzrost

Michal

ten wskaźnik jest tak samo dobry jak rzut kostką Andrzej… zresztą sam zobacz;)

Andrzej

Ja handluję głównie DJ rzadziej Nasdaq100. DJ bo warunki dobre 1pkt spreadu, ale żeby nie było tak pięknie to jest swap ujemny. Na Sp mam 0,4 spreadu więc 1pkt na DJ t o niebo lepiej

Andrzej

mi wychodzi 2643 na SP jako możliwy dołek, było 2646. No zobaczymy, jak PPT chce uspokoic rynki to ma dziś „ostatnią” szansę. Odbicie uspokoi rynki na weekend i może się zrobić zmiana sentymentu. Na razie to bym nie powiedział że dzień dzisiejszy jest rozstrzygnięty. Dużo się jeszcze może wydarzyć. 2550 możliwe i 2750 też.

Darek

Jeśli S&P nie wybroni 2650 to jeszcze dzisiaj widzimy na liczniku 2580 a na daxsie 10900-850 :)

LAST KURA

Benoit Mandelbrot o intuicji ” Intuicja nie jest niezmiennikiem , ale służy do rozwiązywania nowych wyzwań” .Oczywiście na dnie wigu 20 -1680 [hipoteza postawiona w lutym 2018 ] lub nawet 970 [poważny kryzys ] większość będzie liczyła okruchu lub straty .

Michal

Kiedyś nie doceniałem intuicji… przez co żeniłem się 2 razy :)

LAST KURA

99% graczy nie rozumie czym jest zmienność i relacje z opcjami . 80% nie rozumie najprostszych rzeczy -i na szczycie gra na niewłaściwych instrumentach – na kontraktach . Dlatego kontraktowcy w najlepszym przypadku zarabiają okruszyny a 80% traci systematycznie . Oczywiście wszyscy mitomani żyją metodą na czuja największego bulionera pana Z . Nikt nie neguje roli intuicji . Dopiero jednak połączenie intuicji ,formalizmu i doświadczenia daje szansę na poważne pieniądze i nieprzypadkowe wyniki .

Michal

Dax na D1 ładnie się rysuje.

Mateusz

Wygląda na to że rynek chce wybić ostatnie dołki.

Michal

brakuje dzisiejszego pin bara

Mariusz

Zakladasz dzis zwrot ?

LAST KURA

Dla większości niewyobrażalne jest aby krótkie pozycje otworzyć i ciągle trzymać od 20 września 2018 . Większość jak zwykle w najlepszym przypadku zbiera okruszyny lub [co najbardziej prawdopodobne] wtapia grając nie z trendem a na odbitki .

Michal

Przy tak dłużej zmienności, to okruszyny są w long/mid termie Pani Jacku;)

Michal

Panie Jacku – miało być:)

Michal

Dawid pozamykałeś może DAX’a z rana?

Karolina

czytam twoje wpisy ucząc się cały czas – dziękuję. Dotychczas z uwagi na zakres oferty mbanku dzialam na rynku pl akcje i kontrakt na wig20. chciałbym poszerzyć i podziałać na kontrakcie niemieckim. Poszukuję optymalnego miejsca (jakośc usług, koszty ) z wstępnych wyszukiwań brałbym pod wzgląd platformę saxobanku. jaką masz o nich opinię ? ewentualnie jakbyś mi podpowiedział na jakiej platformie działasz lub jaką polecasz ?

czarny

Speku pisał, że działa w saxo miedzy innymi

LAST KURA

Volatility jest problemem strategicznym a nie taktycznym opowiadaniem po fakcie ,że wczoraj rano należało grać grać na długo a dziś na krótko . Volatility należy jak zauważył Merton to kategorii końca czasu . Krótko należy znać wartość własną operatora zmienności [do kiedy silny ruch będzie trwał ] . Volatility jest fizycznie czystym rezonansem a nie żadną wielkością statystyczną . Tu potrzeba teorii przejść fazowych , czy teorii katastrof [ patrz praca ] . Ostry pik [Bragg pik] jest tylko i wyłącznie relacją długoterminową – nigdy opowiadaniem o zabitym dziennikarzu .

Aquaticus

Jest już po Pełni Księżyca, a Ty ciągle jak nawiedzony.
Podaj jakiś typ transakcji na piątkowy poranek przełóż teorię na praktykę. Śmiało…

Pawelek

Trzeba byc glupkiem aby nie rozumiec ostatniej kury. Kura otworzyl mi oczy na trading!

Artek

@LAST KURA Od czasu kiedy się tu pojawiłeś, użyłeś tak wiele matematycznych, fizycznych sformułowań, że przyznaje – nie słyszałem o tylu przez całe swoje życie. Najwyraźniej jesteś bardzo inteligentną osobą, być może nawet tak inteligentną jak sam Nikola Tesla. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że tak inteligentni ludzie potrafią swoje czasy wyprzedzić o epokę i dla większości ich wypowiedzi są totalnie niezrozumiałe. Mam duże kłopoty znaleźć chociażby najmniejsze powiązanie pomiędzy Krzywa Bragga (https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Bragga), o której tu wspominasz (o może nie o to tu chodzi) a tym co wydarzyło się wczoraj lub kiedykolwiek na rynku kapitałowym. Czy możesz spróbować napisać jeszcze… Czytaj więcej »

Michal

Artek masz wyżej cynka od LAST KURY => VIX Long TP 56 ( 15 -16 listopad 2018 )
Co do języka kolegi to się zgodzę, to samo pisałem parę dni temu…
Na szczęście podziałało i już zauważyłem poprawę:)
Tak na marginesie to nie ma się co dziwić bo LAST KURA to przecież:
dr hab. inż. Jacek Białek, prof. nadzw.
i faktycznie może wyprzedzać swoją epokę:)
Obczaj załącznik

Michal

……………….załącznik:)

Tomek

Nieźle jazdy indeksów w tym tygodniu! Prawdziwa kolejka górska. Dzisiaj też będzie ciekawie….

Melex

Dobrze, że obecnie depozyty są 3 razy większe niż były jeszcze w lipcu. Myśle, że po takich 3 sesjach wielu potraciłoby cale majątki…