Eurex wprowadza kontrakty micro!
Zgodnie z informacją przekazaną przez Eurex Group, już 19 kwietnia do obrotu zostaną dopuszczone kontrakty Micro-DAX, Micro-EURO STOXX 50 and Micro-SMI.
First micro futures on DAX, EURO STOXX 50 and SMI @EurexGroup starting 19 April. Smaller contract sizes to grant access to liquid derivatives markets for more investors. #fdax https://t.co/FLAHlTntEe pic.twitter.com/RPNVsbikrp
— Xetra (@Xetra) March 23, 2021
Jest to bez wątpienia świetna informacja i ukłon w kierunku inwestorów indywidualnych, którzy do tej pory nie mieli możliwości handlu na giełdzie, a miast tego wykorzystywali syntetyczne instrumenty typu CFD na pseudo-giełdach (pseudo-systemach obrotu giełdowego).
Jakie korzyści osiągnie uczestnik rynku micro futures? Po pierwsze dostęp do dywersyfikacji portfela i jeszcze lepszego zarządzania ryzykiem portfelowym. Mnożnik DAX Futures (25 EUR) nie pozwalał na efektywną dywersyfikację przy średnim/małym portfelu. Wprowadzenie Mini-DAX Futures (5 EUR) pozwoliło już na nieco bardziej efektywne zarządzanie ryzykiem, czy jeszcze lepszą optymalizację strategii inwestycyjnych. Jednak nominalna wartość kontraktu Mini przy poziomie indeksu DAX 14 500 to 72 500 EUR. Sporo. W przypadku micro futures, będzie to po prostu wartość indeksu, czyli np. 14 500 EUR. A to daje ogromne pole do popisu…
Micro-Dax Futures (1 EUR) będzie zbawienne dla małych/średnich portfeli nastawionych na chociażby hedge z wykorzystaniem derywatów. Czyli ekspozycja long poprzez ETF na indeks DAX, zabezpieczony pozycją krótką w kontraktach micro-futures. O wykorzystaniu kontraktów w ten sposób można przeczytać w artykule: „Hedging w praktyce”
Warto pamiętać, że na rynku od dłuższego czasu funkcjonują już kontrakty micro futures chociażby Micro E-mini S&P 500 Futures, czy Mini VIC Futures, które umożliwiają inwestorom wykorzystanie zlewarowanych instrumentów pochodnych do tworzenia ciekawych/zdywersyfikowanych strategii inwestycyjnych z ekspozycją na rynek amerykański.
Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.
Dax 15. Ktoś jeszcze zgłasza uwagi ? 20 bedzie