Punkt kulminacyjny?

Punkt kulminacyjny?

przez -
49 3433
Udostępnij na:

Rynkowy sentyment nie musi być racjonalny, aby efektywnie przełożył się na cenę, co idealnie potwierdził miniony poniedziałek. Sentyment amerykańskich retaili mierzony przepływami pieniężnymi pomiędzy wzrostowymi a spadkowymi funduszami Rydex osiągnął historyczne minimum.Tyczy się to zarówno średnio jak i krótkoterminowych horyzontów inwestycyjnych.

nu 3 Punkt kulminacyjny?

nulong 1 Punkt kulminacyjny?

Tego typu odczyt jest już przejawem skrajnie irracjonalnego zachowania kierowanego bardziej emocjami aniżeli racjonalnym podejściem do rynku. To w konsekwencji oznacza, iż rynek znajduje się bliżej niż dalej punktu kulminacyjnego. Dla przykładu pod koniec stycznia 2018 r, najwyższy w historii optymizm wskazywał na bliskość szczytu hossy, który pojawił się 29.01.2018 .

O ile pod koniec stycznia rynek został zbombardowany ultra optymistycznymi nagłówkami, obecnie trwa zmasowany atak dywanowy ultra negatywnymi nagłówkami. W obu przypadkach pojawiły się skrajne emocje.

Index VIX wzrósł do poziomu 36.07%, co raczej nie jest zaskakujące z uwagi na wysoki odczyt VVIX (zmienność zmienności) – FED nie ruszył oczekiwań dla zmienności – jednak niski odczyt SKEW może być tu już zaskoczeniem.

vix 4 Punkt kulminacyjny?

skew 5 Punkt kulminacyjny?

Wzrost VIX przy spadku indeksu SKEW z reguły oznacza pułapkę. Większe zainteresowania opcjami put (windując ich premie) w tym przypadku nie jest łączone z wykorzystywaniem opcji jako zabezpieczenie. Z resztą ciężko byłoby tu cokolwiek zabezpieczać skoro portfele akcyjne podlegają już raczej dziennym rebalansom. Tym samym najbliższa sesja będzie kluczowa z punktu widzenia potwierdzenia potencjalnej pułapki.

W tym wszystkim najciekawsza jest aktywność handlujących „zmiennością” i spread pomiędzy indeksem a futures.

vix futures term structu 1 Punkt kulminacyjny?

Trzymający stare pozycje krótkie na E-mini S&P 500 Futures mają w tej chwili dosyć duże pole do popisu dla maksymalizacji zysków. Natomiast nowe pozycje krótkie w tej chwili posiadają niekorzystny stosunek ryzyka do zysku i z pewnością wstrzymałbym się od zakładania nowych spekulacji spadkowych. Na zmienności ewidentnie pojawiły się anomalie, które wyraźnie nie przemawiają do mnie za nowymi spekulacjami na krótko.

Nic się nie zmienia jeżeli chodzi o short call’a na SPY ze strik’em 274 i terminem wygaśnięcia 11.01.2019.

Styczniowy kontrakt E-mini S&P 500 Futures odszedł już od średnich, więc mean reversion może pojawić się w każdym momencie, czy to na wyższych, czy niższych poziomach.

es d Punkt kulminacyjny?

W akcji intraday naruszenie poziomu 2355 mogłoby być świetną okazją do zajęcia pozycji długiej w połączeniu z obecnym już short call’em. Jednak z uwagi na wstrzymaniu handlu do drugiego tygodnia stycznia, scenariusz będzie rozegrany czysto hipotetycznie.

To samo tyczy się wejścia w pozycję długą ze strategii VXV:VIX po wejściu USA o 15:30 podczas najbliższej sesji – VXV:VIX z sygnałem zakupowym

Co ciekawe, rok temu na dokładnie te same sesje, czyli 26-27 grudnia, został wygenerowany sygnał sprzedażowy w tej strategii. Z uwagi na niski wolumen i przerwę świąteczno-noworoczną zysk był symboliczny.

28 grudnia przyniesie rozwiązanie mojej zagadki. Niemniej jednak można już teraz powiedzieć, że pozycjonowanie się pod short bias i totalną rozpierduchę na serii grudniowej E-mini były strzałem w dziesiątkę. Teraz pozostaje wyczekiwać na mean reversion zarówno na E-mini jak i VIX Futures, które z pewnością będą epickie, ale to po 11 stycznia.


Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.

Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

49
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
13 Comment threads
36 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Patrycjusz

szok, udało mi sie wygenerować dystrybucje p&l z mojego statementu z mt4 jakims cudem w excelu, prezentuje sie ona tak jak w zalaczniku, skosnosc pozytywna w ktorej nie widze problemu bo tak zarzadzam pozycjami w mojej strategii, poza lewym ogonem ktorego mozna uniknac normalnym a wlasciwie jakimkolwiek zarzadzaniem ryzykiem. jak widac nic ciekawego to nie jest a wynik to krecenie sie wokol zera :).

p&l moj statement.png
arek

Każdy kto od wczoraj trzyma longa jest super zarobiony na dax. 10660 ja bym dał nawet ale nie dzisiaj pewnie bo za grubo by było. Zależy co będzie po 15.30 z SP500. Na tę chwilę zatrzymanie widzę.

arek

Straszysz tym daxem Andrzej a dax zapierdziela aż miło :)

Andrzej

nie straszę przecież napisałem że good move. Ale sam wiesz jak potrafią zakręcić, po 10800 tez „była okazja”. Z Daxem dużo zależy od ew. ceł na auta. Ostatnie spadki na giełdach mogą paradoksalnie pomóc DAXowi o tyle, że DT wie że wprowadzenie tych ceł znów spowoduje spadki a on jak wiadomo postawił swoją reputację na silnych indeksach. Zwraca uwagę silny CHF dziś, spadek EURCHF prawie o figurę. Przypadek czy jakieś domykanie roku czy coś się święci. Tak przy okazji – największe JEDNODNIOWE wzrosty w historii giełd w USA były w rynku niedżwiedzia. Ach żeby człowiek miał taką szklaną kulę…

Gryzli

Niesamowita jest ta zmienność na indeksach. Wczoraj ostro w górę, dzisiaj zwłaszcza indeksy EU w dół. Ostatecznie zostaje dziś z longiem na Dax od 10310 i zobaczymy jaki chleb wyjdzie z tej mąki.

Andrzej

dobry ruch. Ale uważaj bo DAXem grubi manipulują jak chcą :) Mam wrażenie że jakieś zarządzone „odgórnie” dłuższe osłabianie USD się zaczęło a to DAXowi nie służy

Staś

Uważasz, że umacnianie USD służy DAXowi?

Andrzej

umacnianie EUR nie służy DAXowi ze względu na rentowność eksportu. Często idzie to w parze z osłabianiem USD. Tak było w 2017 w lecie, EUR mocno rosło a DAX dostał zadyszki. Pewnie że jak będzie kryzys jak w 2008 to umocni się dolar a wszystkie indeksy w dół, także zależy od kontekstu. Speku też uciekał z L DAXa jak EUR rosło mocno w zeszłym roku.
A Ty uważasz że nie ma to znaczenia ?

Staś

Napisałeś, że osłabianie USD nie służy DAXowi. Skoro umacnianie też mu nie służyło, to może cena USD nie ma z DAXem nic współnego?

Andrzej

przecież DAX zależy od wielu czynników a EURUSD, EURCNH czy też EURGBP jest jednym z nich. Mocne EUR nie służy DAXowi i jest to powszechnie znane, ale oczywiście wolno Ci mieć odmienne zdanie. Innych argumentów niż przykład z autem nie posiadam. Do mocnego EUR droga daleka ale nigdy nie wiadomo.

Patrycjusz

korelacja nie oznacza od razu że dax jest zależny od którejkolwiek pary walutowej którą wymieniłeś, dax jest indeksem wynikowym wyliczanym na podstawie 30 najwiekszych spolek we Frankfurcie i tego się trzymajmy.

Andrzej

tu masz strukturę niemieckiego eksportu – jeśli BMW USA sprzedaje auto za 50k USD to przy EURUSD 1,10 producent ma 45,5k EUR a przy kursie 1,2 tylko 41,7k EUR. Jeśli koszt produkcji to 35k EUR impact na marzę jest spory, w ww przypadku zamiast 10,5k EUR jest 6,7. Spadek marży o 36% !

Niemcy.png
Staś

Odniosłem się do Twojego posta, w którym nie było słowa o EUR. Pisałeś o odgórnym osłabieniu USD i jego wpływie na DAX.

Gryzli

Stopa mam na 200 pkt zysku wiec coś tam zostanie jeśli chodzi o niemca. Odnośnie $ to nie mam nic przeciwko osłabianiu tej waluty, a wręcz na to liczę bo mam na „stanie ” trochę walut powiązanych z $. Trochę słabo zachowuje się aud/usd, ale to akurat wiadomo przez kogo i z jakiego powodu.

Waldek

czy dzisiejsza sesja na DAX może być sesją kończącą spadki?

Mikołaj

Może być tak samo jak i może nie być.

Andrzej

PPT w akcji w USA, wybili wczorajszy szczyt. Jeszcze parę takich dni i analitycy zaczną pisać o szczytach hossy w zasięgu. Mnuchin podzwonił po Goldmanach, JPM, ML, MS i skoordynował chłopakom akcję. Może i coś obiecał w imieniu DT bo ten przecież nic nie wiedział o akcji Mnuchina tak jak i nie wiedział o Huawei….Cofka była 50% niemal w punkt na Fibo

Mikołaj

No nie wiem. Po prostu kupują bo w tym roku taniej nie będzie i tyle.

drdax

Na s&p ta ogromna fala 3 noe jest zakończona , jesteśmy w 4 podfali , czeka nas jeszcze 5, jak się to na do dax? Trudno powiedzieć ale obstawiam ze pogłębi dołki ostatnie

Andrzej

dokładnie 4ta podfala. Łatwo się pisze po fakcie ale zobacz jak 3ka idealnie doszła do 261,8% tej 1ki z listopada. Teraz dobrze by było wiedzieć dokąd dojedzie 4ka. Masz jakiś pogląd ? 50% zniesienia spadku z XII dawałoby 2566. Ale kto ich tam wie. Mocno po sentymencie jadą grubi. Styczeń też może być trudny – niby efekt stycznia ale pamietam styczeń 2008. Tak samo jak tegoroczny Św. Mikołaj

FUS500.Daily.png
Patrycjusz

skoro twierdzisz ze mierzenie fal dziala tylko po fakcie, jak chcesz zbudowac w oparciu o to strategie spekulacyjna? czyzbys popelnial moj blad z przeszlosci w postaci skaniania po procesach dezycyjnych i „granie na czuja”?

nie moge uwierzyc ze utrzymales sie na rynku od 2008 r….

Andrzej

A co to jest to Skanianie ? I kto pisze ze mierzenie działa tylko po fakcie bo nie ja ? Podobno ty masz system który zarabia wiec skąd to zero zysków ? Dziwny jesteś. I nie tylko ja to pisze. A to juz jakiś sygnał dla ciebie

Patrycjusz

lepsze zero zyskow niz bycie pod kreska od 2008. porozmawiamy za 10 lat.

Andrzej

zobaczymy ile Chiny wzrosną, może być nawet +7% albo i 10% ? Jeśli tak będzie to uwiarygodni to L na SP.

Okeanos

Jakie wytłumaczenie na -0,67% w Chinach?

Andrzej

słabe dane w Chinach. A Twoje wytłumaczenie ?

Okeanos

Nie kieruję się deterministycznym podejściem. Jest spora różnica między +7-10% a -0,67%. Patrzę w kalendarz ekonomiczny i nie było żadnych istotnych danych, a te same odczyty w marcu spowodowały ponad 1% wzrostu. Dlaczego tak się stało i skąd pewność, że te czynniki są odpowiedzialne za proces tworzenia ceny? Pytam, bo próbuję dojść do prawdy.

Andrzej

W nocy Chińczycy opublikowali informacje dotyczące zysków w przemyśle za listopad. Już w październiku wynik w wysokości +3,6% r/r był najniższy od ponad pół roku. W listopadzie statystyka spadła w ujemny region do -1,8% r/r. Jest to pierwszy przypadek spadku zysków od trzech lat. – mój kalendarz znalazł :)
Być może Pekin nic nie wie że wysłannicy Trumpa pakuja walizki :) A to by znaczyło że informacja z Bloomberga to fake news wysłany z Waszyngtonu – jak myślisz po co ?

Andrzej

Bloomberg – kilka minut przed zamknięciem w USA i wszystko jasne. Tylko żeby nie było jak po G20 że wzrosty wykorzystali do zajęcia Sek. Ale myślę że DT wie że jakiekolwiek numery teraz to trumna dla akcji. Zagrał jedyną możliwą kartą jak wspomniałem rano ….. i idę o zakład że cała akcja z organizacją tych chińskich spotkań rozegrała się dziś. Zatem – dalej Long ?

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-26/u-s-team-said-to-travel-to-china-for-trade-talks-in-early-jan-jq5ns3wy?srnd=premium-europe

https://www.zerohedge.com/news/2018-12-26/us-team-travel-china-january-trade-talks

Okeanos

Strasznie deterministyczne podejście do handlu, zastanawiam się po co. Na każdym poziomie cenowym musi być pozycja krótka i długa. Jeżeli na wzroście pojawił się 1 milion zleceń zakupowych, musiał pojawić się 1 milion zleceń sprzedażowych (pasywnych/rynkowych).

Staś

Sprawdzałem zakres obowiązków DT, ale nic tam nie ma o ratowaniu rynku akcji. Skąd masz takie informacje?

Andrzej

z Bloomberga, CNBC i innych serwisów. I nie chodzi o „zakres obowiązków”

Patrycjusz

wedlug mnie cel tych serwisów internetowych to miec jak najwieksza klikalnosc, nie zawsze bedziesz mogl przeczytac w tych serwisach dlaczego dany instrument spadł o X punktów, ale te serwisy beda chcialy ci wmowic ze G20 czy jakiś trump wpłynął na uczestnikow rynku, najpewniej po to bys ponownie wchodził na ich serwisy.
a i tak liczy sie tylko co z tego wynika.

Andrzej

1140 pkt wzrostu DJ od otwarcia kontraktów do zamknięcia…….oil +10%, w górę Copper i najmocniejszy dziś z walut to AUD. Wniosek raczej prosty, czekamy na news ws Chin

Rum

Czy to co dzisiaj zrobili to jest racjonalne ?
Ktoś się zabawił na maxa ?
W jakim celu?

Marzena

Pieknyy dzien , pierwszy raz udalo mi sie 100pkt na jankesach zlaoac ….w ciagu jednej sesji. 140 pkt zmniennosci ….takiego dnia nie pamietam . Dzieje sie ciekawie :)

Andrzej

już włączyli algo-sell ?

John

o czym Ty piszesz?
Czasami żaluje,że nie można mieć tutaj konta,a co za tym idzie blokować niektórych komentujących..

Andrzej

kolego trochę kultury, przynajmniej w Święta

Patrycjusz

włączyli wyłączyli może jutro włączą, jak nie to można się spodzieć niesamowitych emocji ze strony retaili

Patrycjusz

co taka cisza? jankesi zrobili nam prezent w drugi dzien świat, usd/jpy i spx :)

ciekawe jak sie fw20 jutro otworzy, moglbym powiedziec ze trzymanie shorta przez te swieta nie bylo najlepszym pomslem, wystawianie dupy na luke, a mt4 nie pozwala przestawic stopa masakra.

Andrzej

Twojego shorta to ja mam tyle że w drugą stronę :)

yaro

Coś jest na rzeczy z medialną narracją.

Trystero: „Jednocześnie nie warto poddawać się panice inspirowanej medialną narracją. Jeśli inwestor ma długoterminowy horyzont inwestycyjny to nie powinien przeceniać znaczenia najgorszej w historii sesji wigilijnej w USA czy nawet potencjalnie najgorszego w historii grudnia.” https://blogi.bossa.pl/2018/12/24/bessa/

A na spekulant.pl „Zalety długoterminowych inwestycji wg Ang’a i Kjaer’a
•Możliwość pokonania krótkoterminowej zmienności
•Wykorzystanie krótkoterminowych anomalii cenowych
•Zyskowność w okresach braku płynności rynkowej” http://spekulant.pl/?q=node/4

Jak ktoś kupił akcje kilka lat temu i inwestuje długoterminowo cały czas jest na duzych plusach. W takim razie najbardziej panikują day traderzy.

Andrzej

witaj Dawid +ekipa ! Przede wszystkim Wesołych Świąt ! Obyś miał rację z tym odbiciem – ale narracja medialna jest niesamowita….. Już nawet czytałem że 1xxx na SP w tym roku zobaczymy. Pytanie czy najpierw jakiejś płynności nie muszą mieć grubi żeby odwrócić – wiadomo że na jakimś złym newsie najlepiej. Ale czy mają jeszcze coś w zanadrzu ? Od tego G20 to rozegrali to pięknie. Kiedyś odbicie będzie ale strach jest mocny na rynku. Ciekawy jest temat tego Bilansu FEDu. Nie tyle ta podwyżka stóp ile stwierdzenie że redukcja bilansu jest na „autopilocie” zdołowała rynki kolejny raz. Jak będą… Czytaj więcej »

Patrycjusz

tylko ze speku ciagle trąbi o tym że nie ma żadnego strachu i paniki

„. Na tę chwilę na rynku obecny jest kontrolowany spadek w postaci spokojnego dostosowywania zabezpieczonych portfeli przez wszystkich managerów potocznie zwanymi grubasami, którzy zapakowani są w pozycje długie na akcjach i pozycje długie na obligacjach, czy kumulacja pozycji krótkiej na derywatach typu E-mini S&P 500 Futures.”

Ian

Przecież to tylko jego wnioski, ktoś może mieć inne.