Shotgun na VIX Futures

Shotgun na VIX Futures

przez -
25 4820
Udostępnij na:

Wczorajsza sesja była okazją do kolejnego wejścia w strategię na opcjach VIX Futures, której głównym założeniem jest uzyskanie dodatniej stopy zwrotu podczas potencjalnej korekty na amerykańskim indeksie SPX.

vix pozycje Shotgun na VIX Futures

Dla opcji VIX Futures wygasających 20 listopada stosunek wielkości pozycji krótkich i długich wygląda następująco:

  • 1x short put @ 20
  • 1x long call @ 22
  • 2x short call @ 30

Idea, która stoi za włączeniem tej strategii do portfela znajduje swoje uzasadnienie w dwóch istotnych czynnikach.

Po pierwsze cykliczność na indeksie VIX mierzona spreadem pomiędzy indeksem VIX a indeksem VVIX (zmienność implikowana indeksu VIX)

cykle Shotgun na VIX Futures

Po drugie mean reversion, która bezpośrednio wpływa na cykliczność. Jak wiadomo zmienność jest procesem mean revertującym, czyli jej wartość będzie zawsze wracać do średniej. Świadczy o tym fakt, iż dzienna zmienność w ujęciu rocznym jest większa od zmienności dla dłuższego okresu (tygodnie, miesiące, lata). Problem natomiast stanowi określenie wartości średniej, która będzie inna dla różnych horyzontów czasowych. Niezależnie jednak od średniej wartości przyjęte jest, iż okres wyższej zmienności poprzedzony jest okresem niższej zmienności i na odwrót. Okres niższej zmienności poprzedzony jest okresem podwyższonej zmienności.

Analiza cykliczności pokazuje, że w ostatnich latach okres podwyższonej zmienności poprzedzony był okresem niższej zmienności w cyklach 5-6 miesięcznych.

Dodatkowo rynek SPX znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Klasyczny model trendowy składa się w dużej mierze z mean reversion i korekt rynkowych. Dowody na poprawność tego modelu można znaleźć na większości rynków.

comment 94727 attachment images 1 Shotgun na VIX Futures

Pomimo niskiego odczytu indeksu VIX, oczekiwania rynkowe co do przyszłej zmienności implikowanej utrzymują się na znacznie wyższym poziomie.

vix futures term structure Shotgun na VIX Futures

To stanowi podstawę do twierdzenia, że prawdopodobieństwo wystąpienia korekty rynkowej lub też większego cofnięcia (> 50 pkt) na indeksie SPX jest wysokie. Należy jednak zastrzec, iż określenie „wysokie prawdopodobieństwo” w tym przypadku nie jest kwantyfikowalne, co stanowi niejako problem. Jest to czysto subiektywna ocena.

O ile całkowicie subiektywne podejście do rynku jest niedopuszczalne, o tyle dopuszczalne jest dołączanie do handlu pewnych subiektywnych metod.

Obiektywnie patrząc na rynek, wzrosty SPX w ostatnich tygodniach nie wywołały zmiany oczekiwań co do zmienności. Jest to wyrażone VIX Futures term structure. Pojawienie się cofnięcia, winno skutkować pojawieniem się backwardation na VIX Futures i tym samym strategia winna uzyskać dodatnią stopę zwrotu.

Biorąc powyższą analizę pod uwagę, zapadła decyzja o „przeładowaniu shotgun’a” na opcjach VIX Futures.Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Zawierające wulgaryzmy.

Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

25
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
5 Comment threads
20 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Piotr

Gospodarzy macie konto w Interactive broker? jeśli tak to jesteście zadowoleni, polecacie? po tym jak tms podniósł spready obiecałem się od nich wyniesc, w tamtym roku miałem u nich obrot 3 mld zł.

Gryzli

Dzięki ESMA depozyty są bardzo duże, więc trochę zostanie. Nie każdy ma status pro bądź konto w jakimś egzotycznym kraju.

szym

Dzięki, bardzo edukacyjny wpis. Pytanie – często na blogu odnosicie się do indeksu SKEW, którego wartość można wprost przenosić na prawd. wystąpienia odchylenia 2-sigma na indeksach. Tymczasem SKEW w ostatnich tygodniach nie wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo korekty. Jak to interpretujecie?

Andrzej

witam, do FEDu myślę że większego zjazdu w USA na indeksach nie będzie. Ale w sierpniu jak najbardziej. Do FEDu moja strategia to gra przeciwko USD (obecnie DX.F 97,525). Dzisiejsze wzrosty EURUSD były zbyt mizerne i mocny początkowy ruch w górę został w dziwny sposób nieomal zgaszony. Podejrzewam że wiele tłustych instytucji było ustawionych na S przed EBC i po niespodziance musieli jakoś wyjść z pozycji S EURUSD. A jak to najlepiej zrobić ? Nie swoimi pieniędzmi, czyli pieniędzmi klientów zaczęłi kupować USD a swoimi zajęli dziś pozycje odwrotne czyli na spadek USD. Nie mam innego wyjaśnienia na ten bardzo… Czytaj więcej »

drugi most

Na edku szpulka, czyli nie wiedzą co zrobić. Na moje euro idzie w stronę 1,08 i to zrobi robotę na indeksach. Od lat czytam różne fora i zawsze jest nastawienie euro góra, indeksy dół. Teraz jest odwrotnie. Zrobią powtórkę z 2011. Indeksy pójdą w dół, euro w dół i złoto na koniec roku walnie razem z indeksami. Szykuje się mocny spadek na świecie. Nie mówię, że to początek recesji, czy coś. Na moje skończyły się kapitały i już zysków nie inwestują tylko trzymają gotówkę, a ten co będzie mieć gotówkę na koniec roku zarobi, bo po spadku wszystko znów wróci… Czytaj więcej »

Andrzej

ja widzę USD dół, przynajmniej do FEDu. Wobec czego ? Chyba wszystko jedno, gram L EURUSD i S koszyk DX.F. Takze S USDJPY

Jacek

Andrzej, pojęcia nie masz o rynku i jego uczestnikach. A snujesz teorie jakbyś znał szczegóły rachunków każdego uczestnika.
Gadanie jak za czasów hossy 2004-2007 kiedy każdy ruch na gównianej spółce był tłumaczony nieczystymi zagrywkami grubasa. A wiadomo, grubas zawsze wie i nigdy nie traci.

leszek

Z tym szortowaniem dolara to moze skonczyc tragicznie Endriu. To nie ten czas. Moze 2-3 grosze ale trend jest raczej ucieczki do dolara jak widać.

leszek

PKB nienajgorsze. Obawiam sie ze w srode moze byc sromotny lomot.