Koniec kampanii wrześniowej w USA

Koniec kampanii wrześniowej w USA

przez -
45 6326
Udostępnij na:

Kampania wrześniowa w USA dobiegła końca, była to najbardziej rozbudowana z dotychczasowych 3-miesięcznych kampanii i jedna z najciekawszych o ile nie najciekawsza od momentu prowadzenia bloga.

Rynki wchodzące w skład kampanii

  • VIX Futures
  • FANG+ Futures
  • E-mini S&P 500 Futures
  • Micro E-mini S&P 500 Futures
  • E-mini Russell 2000 Futures
  • Corn Futures

VIX Futures

Głównym elementem naszej kampanii wrześniowej był bez wątpienia „Shotgun na VIX Futures” oraz kilka pozycji krótkich i długich na VIX Futures na przyszłych seriach terminowych. Spekulacje na VIX Futures są nieodzownym elementem naszej aktywności na rynkach i w najbliższej przyszłości najpewniej będą stanowić połowę jak i nie większość aktywności.

Założenie w tym podejściu było bardzo proste. Utrzymywanie się silnego trendu wzrostowego na SPX z możliwością wystąpienia średnio mocnego tąpnięcia i wykorzystanie tego poprzez 1×2 bull spread na opcjach VIX Futures.

Kampania wrześniowa – tydzień #1
Kampania wrześniowa – tydzień #2
Shotgun na VIX Futures

Strategia została zakończona w szóstym tygodniu kampanii wrześniowej. Szybciej niż to zakładaliśmy, niemniej jednak wyłapała cofnięcie. Wstępnie szacowaliśmy, iż tego typu tąpnięcie pojawi się w październiku bądź listopadzie. I tutaj bardzo ciekawa kwestia. Polecimy za Twitter.

Jeżeli w piątek 13-go września nie doszło do manipulacji na VIX Futures, szanse na pierwotne zrealizowanie scenariusza są bliskie 100%. Oczywiście taka ocena będzie możliwa dopiero z perspektywy czasu w listopadzie.

Wracając do kampanii… Generalnie strategia spisała się na medal, aczkolwiek zły dobór poziomu i terminu wykonania opcji przełożył się na zysk, który mógłby być wyższy, gdyby w lipcu zostały wykorzystane odrobinę niższe „strajki” na VIX Futures M2 oraz M3.

Jeśli chodzi o pozycje na VIX Futures, nie będziemy się zbytnio rozpisywać. Zyski i straty z tych pozycji były na bieżąco przedstawiane w tygodniowych aktualizacjach. Aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę, co dla nas w tej chwili jest istotne, to wejście z kampanię grudniową z otwartymi pozycjami.

Long VIX Futures (Październik) otwarta w piątek 13-go na poziomie 17.10. SL dla tej pozycji to -5%.
Long VIX Futures (Grudzień) otwarta 26-go sierpnia z poziomu 18.80. SL -10% zostaje utrzymany.


FANG+ Futures

Do FANG+ Futures były dwa podejścia. Pierwsze w drugim tygodniu kampanii wrześniowej, drugie w siódmym tygodniu.
Analiza MAE/MFE nie daje żadnych wątpliwości.

Short z 8 lipca na poziomie 2580.70 (Zamknięty na SL +100 pkt)

MAE 108.70 pkt
MFE 154.50 pkt

Short z 15 sierpnia 2426.00 (Zamknięty na SL -74 pkt)
MAE 74 pkt
MFE 6.20 pkt

Mimo zysku +26 pkt, podejście do FANG+ z punktu widzenia MAE/MFE było bardzo słabe. Spadki na FANG+ okazały się mniejsze niż wstępnie zakładane.


Micro E-mini S&P 500

Podejście na Micro E-mini S&P 500 Futures opierało się o irracjonalność retaili – 25 czerwca „Euforia i irracjonalność na rynkach”. Rozemocjonowani retaile ulegli euforii zakupowej a to dla nas oznacza jedno „polowanie na szczyt”. Irracjonalność retaili w poprzednich latach nas nie zawiodła i podobnie było podczas tej kampanii.

Analiza MAE/MFE dla tej pozycji krótkiej nie daje żadnych powodów by zarzucić sobie cokolwiek.
MAE: 29.5 pkt
MFE: 224.25 pk

Pierwsze cele dla tej kampanii zostały zrealizowane w szóstym tygodniu, następnie indeks SPX wszedł w okres niespełna miesięcznej konsolidacji. Problem polega na tym, że konsolidacji nie da się dostrzec na początku lub po prostu nie znamy takiej metody, która w sposób obiektywny pozwoliłaby na stwierdzenie „Od tego momentu, rynek przez X sesji będzie się znajdować w konsolidacji o zasięgu XXX punktów, a wybicie z konsolidacji nastąpi w kierunku X”. Nie da się tego określić w taki sposób, najczęściej konsolidacje są rozpoznawane po pewnym czasie.

Z tego też powodu, pierwsza faza konsolidacji przyniosła strzelenie kilku zleceń SL ze stratą, oraz SL z zyskiem. Suma sumarum, wynik na Micro E-mini to 132 pkt. Czyli o 32 pkt, więcej niż plan minimum.

W kampanię grudniową wchodzimy z podobnym założeniem co w czerwcu. Irracjonalność retaili i łapanie szczytu. także wystarczy skopiować fragment z czerwca. Dokładnie taka sama sytuacja.

SPX u szczytu hossy.

Ostatnie wzrosty na rynku SPX potwierdziły silny trend wzrostowy, pułapkę na giełdowe misie i ogólnie zweryfikowały medialny armagedon. Natomiast atak na szczyty wszech czasów wywołał irracjonalne zachowanie wśród retail traderów, co przejawia się totalną euforią zakupową.

nulong 1 Koniec kampanii wrześniowej w USA

Generalnie obecna struktura rynkowa i zachowanie innych uczestników rynku przemawia za łapaniem szczytu w perspektywie średnioterminowej. W naszy przypadku z całą pewnością można stwierdzić, że stosunek ryzyka do zysku jest niekorzystny dla pozycji długich (średni termin) i dlatego w piątek pojawiła się pozycja krótka na grudniowej serii Micro E-mini S&P 500 Futures z poziomu 3010.25. Początkowy SL -49.75 pkt.


E-mini S&P 500

Jedyne strategia intraday rozgrywana w tej chwili to strategia na naruszenia strefy popytowo-podażowej, która uskuteczniana jest regularnie od 24 grudnia 2018 r. Od tego czasu strategia przyniosła zysk 648.75 pkt.

e mini long Koniec kampanii wrześniowej w USA

O ile zysk na przestrzeni ostatnich niespełna 9 miesięcy jest bardzo przyzwoity, to jednak kampania wrześniowa już taka nie była. Oczywiście drawdowny to coś normalnego w każdej strategii czy to w podejściu instytucjonalnym, czy też na poziomie retail. Niemniej jednak trzeba szybko reagować, gdy tylko taki okres zostanie dostrzeżony. I reagujemy. Wielkość pozycji zostaje zmniejszona o 1/5. Jako, że handel odbywał się jednym kontraktem E-mini, to strategia zostaje przerzucona na Micro E-mini na kampanię grudniową, a wielkość pozycji będzie wynosić 8 kontraktów Micro.

Wynik w ostatniej kampanii to +57.5 pkt.

e mini short Koniec kampanii wrześniowej w USA

Max. zysk: +55.00 pkt
Max. strata: -29.50 pkt
Śr. zysk: +14.65 pkt
Śr. strata: -11.75 pkt
Skuteczność: 47%
Sortino: 0.12


E-mini Russell 2000

Spekulacja w ubiegłym tygodniu wypadła na -30 pkt SL. Była to jedyna spekulacja na tym instrumencie podczas kampanii wrześniowej.


Kukurydza

Pozycje z 21 sierpnia, czyli short na ZCZ9 Corn Futures z poziomu 370 oraz OZCZ9 short put @400 -2 ($38.00) oraz OZCZ9 long call @400 +2 ($7.00) pozostają bez zmian. Aktualnie pozycja nieznacznie pod kreską.Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Podawanie sygnałów bez poziomu wejścia, SL oraz bez uzasadnienia.
4) Promujące handel instrumentami CFD.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

45
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
13 Comment threads
32 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Adam

Dax w najbliższym czasie chyba nie ma zamiaru nawet korekty wykonać , idzie jak po sznurku na szczyty. Być może to pozbywanie się długich pozycji ale chyba raczej jeszcze nie teraz

Krzysztof

Hej,
Taka anomalia wczoraj ktoś otworzył 208k kontraktów call na VIX ze strike 21.00 wygasających 18/12.
https://finance.yahoo.com/quote/%5EVIX/options?.tsrc=fin-srch&date=1576627200&p=%5EVIX
W połączeniu z ostatnią aktywnością opcji VIX call na strike ~24.00 wygasających 16/10 czyżby zwiastuje ostatni kwartał ze spadkami?

Mateo

Witam Speka i resztę gospodarzy. Czy będzie jakiś odzielny artykuł o wczorajszej decyzji Fedu na temat repo ?
Chętnie przecztałbym jaki jest wasz punkt widzenia na obecne otoczenie.

Marcin

Witam Takie pytanie miałbym do Dawida ( a także innych doświadczonych osób ), chociaż wiem, że nie handlujesz obecnie intraday jednak podobno kiedyś tak. Założenie jest takie: handel na dax intraday z wykorzystaniem pivota dziennego oraz wsparcia S1 i oporu R1, Handel na CFD I teraz handel w ten sposób: Jeżeli kurs rano ( 8 czy 9 godzina? ) otwiera się pod pivotem – wówczas gram Shorta w kierunku S1 Jeżeli kurs otwiera się nad pivotem – wówczas gram Longa w kierunku R1 Po otwarciu oczywiście chwilę obserwuję jaka jest reakcja. Ustawiam oczywiście SL oraz TP. Strzela SL lub TP… Czytaj więcej »

Ogórek Kiszony z Chili

Podziel sobie rok na 4 kwartały, przeznacz jakiś maksymalny procent straty kapitału przeznaczonego na duże ryzyko np max 10% kwartał, przelicz to na np 500pkt i graj w średnim terminie , wyjdziesz dużo lepiej niż grając intraday i będziesz się czuł dużo lepiej psychicznie.
Pamiętaj że dzienne piwoty są wyliczane tylko z poprzedniego dnia, więc musisz patrzyć na aktualna zmienność intraday, żeby nie wpaść w pułapkę. Jak już koniecznie musisz to lepiej graj pod piwoty 2 poziomu, ale moim zdaniem gra na kilka dni jest dużo bardziej efektywna i mniej stresująca od gry intraday.

Dexter

Nic takiego nie pisali z tego co wiem, tam chodziło o zasadność szukania sygnałów na S jak idzie do góry, albo o żale że ktoś je ma mimo że nie powinien mieć . Masz u góry i w komentarzach poziomy na sygnał dla pozycji, jeśli potwierdzi się z zamknięcie na H4 powinieneś zdecydować sam czy wchodzisz.

Michał

Chciałbym nawiązać tym komentarzem do dyskusji, które rozpętały się pod wcześniejszym wpisem o kampanii na dax. Wiele osób pisało, że od 15 sierpnia trzeba było grać tylko long na dax. Jak teraz dax spadł prawie 200 punktów od szczytu to trzeba grać tylko short? Czy dopiero za jakiś czas jakby dax spadł, będzie można napisać, że trzeba było grać short?

Miquel Malaga

Polecacie jakies materialy odnosnie risk managementu i position sizing?

Natknalem sie na ksiazke Van Tharp – Definitive guide to position sizing – czytal ktos z was?

Vixiarzzz

Co sądzisz o odwróceniu krzywych dochodowości oraz ogólnie o cyklach?
Zysk do ryzyka preferuje w tej chwili krótką długoterminowo,może właśnie taki masz plan?
Pozdr

ps trzeba dokładać znaki żeby komentarz przeszedł,dziwne

Karol

Czy pisałeś wcześniej na forum o pozycjach na kukurydzy? Bo chyba coś mnie ominęło. Gdzie jeszcze zamieszczasz Swoje wpisy ? Czy liczba -2 oznacza że wystawiłeś 2 opcję ? I czy masz 1 kontrakt na spadek czy 2 ?

Andrzej

Z tym to bym uważał. Spory spread i mocno buja. Jak jest duzy spread to ciezko sie psychicznie wychodzi ze stratą z takiej pozycji. I ciezko sie poruszać na rynku jak nie masz wiedzy o plonach zapasach etc. Poza tym Chiny zaczną kupować i skok 20 usd moze cię złapać w minutę.

Piottr

No to dostalismy w weekend kolejna solidna porcje wiedzy do przetrawienia – dzieki :)

A Dax, bedzie próba wejscia w S, swing H4? Poziom ponizej 12400?

Max Initio

Sortino 0.12 nie jest imponujące. Zdarza się wam osiągać jakieś wyższe wartości? Nie probowaliscie optymalizować MM strategii?

Jakub

Ja jestem ciut sceptyczny co do takich traderskich plotek, że jakiś duży podmiot coś tam zagrał i oni na pewno coś wiedzą. Praktyka nauczyła mnie, że zazwyczaj nikt nic nie wie, a jedynie można szacować prawdopodobieństwo pewnych zdarzeń. Często takie zakłady nie wchodziły, zwłaszcza kiedy głośno było o nich w mediach – na plus dla jakości tej traderskiej plotki jest fakt, że nie widziałem nigdzie indziej informacji na jej temat. Poza tym nie wiemy czym była ta transakcja dla tego podmiotu, może to jest tylko zabezpieczenie dla jeszcze większej pozycji long na akcjach. Gdybym miał próbować łączyć kropki to ciężko… Czytaj więcej »

EsPi

Od jutra wracam na rynki po 1,5 miesięcznych wakacjach. W dniu zamykania ostatniej pozycji indexy były prawie idealnie w tym samym miejscu co dzisiaj tak że chyba mnie nic nie omineło :) oczywiście żart bo dużo się działo z tego co widzę.