Koniec kampanii wrześniowej w USA
Kampania wrześniowa w USA dobiegła końca, była to najbardziej rozbudowana z dotychczasowych 3-miesięcznych kampanii i jedna z najciekawszych o ile nie najciekawsza od momentu prowadzenia bloga.
Rynki wchodzące w skład kampanii
- VIX Futures
- FANG+ Futures
- E-mini S&P 500 Futures
- Micro E-mini S&P 500 Futures
- E-mini Russell 2000 Futures
- Corn Futures
VIX Futures
Głównym elementem naszej kampanii wrześniowej był bez wątpienia „Shotgun na VIX Futures” oraz kilka pozycji krótkich i długich na VIX Futures na przyszłych seriach terminowych. Spekulacje na VIX Futures są nieodzownym elementem naszej aktywności na rynkach i w najbliższej przyszłości najpewniej będą stanowić połowę jak i nie większość aktywności.
Założenie w tym podejściu było bardzo proste. Utrzymywanie się silnego trendu wzrostowego na SPX z możliwością wystąpienia średnio mocnego tąpnięcia i wykorzystanie tego poprzez 1×2 bull spread na opcjach VIX Futures.
Kampania wrześniowa – tydzień #1
Kampania wrześniowa – tydzień #2
Shotgun na VIX Futures
Strategia została zakończona w szóstym tygodniu kampanii wrześniowej. Szybciej niż to zakładaliśmy, niemniej jednak wyłapała cofnięcie. Wstępnie szacowaliśmy, iż tego typu tąpnięcie pojawi się w październiku bądź listopadzie. I tutaj bardzo ciekawa kwestia. Polecimy za Twitter.
Piatek 13-go zatrząsł rynkami w USA. Spread pomiędzy VIX a VVIX największy od 28.09.2018 r. przy negatywnym spreadzie pomiędzy VIX a 21-dniową zmiennością zrealizowaną. Niechodzienny wystrzał na VVIX przy spadku VIX, pierwszy raz od 24.07.2019. Retaile w Euforii. Manipulacja? pic.twitter.com/J1sf9MAkOc
— Dawid (@spklnt) September 14, 2019
Jeżeli w piątek 13-go września nie doszło do manipulacji na VIX Futures, szanse na pierwotne zrealizowanie scenariusza są bliskie 100%. Oczywiście taka ocena będzie możliwa dopiero z perspektywy czasu w listopadzie.
Wracając do kampanii… Generalnie strategia spisała się na medal, aczkolwiek zły dobór poziomu i terminu wykonania opcji przełożył się na zysk, który mógłby być wyższy, gdyby w lipcu zostały wykorzystane odrobinę niższe „strajki” na VIX Futures M2 oraz M3.
Jeśli chodzi o pozycje na VIX Futures, nie będziemy się zbytnio rozpisywać. Zyski i straty z tych pozycji były na bieżąco przedstawiane w tygodniowych aktualizacjach. Aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę, co dla nas w tej chwili jest istotne, to wejście z kampanię grudniową z otwartymi pozycjami.
Long VIX Futures (Październik) otwarta w piątek 13-go na poziomie 17.10. SL dla tej pozycji to -5%.
Long VIX Futures (Grudzień) otwarta 26-go sierpnia z poziomu 18.80. SL -10% zostaje utrzymany.
FANG+ Futures
Do FANG+ Futures były dwa podejścia. Pierwsze w drugim tygodniu kampanii wrześniowej, drugie w siódmym tygodniu.
Analiza MAE/MFE nie daje żadnych wątpliwości.
Short z 8 lipca na poziomie 2580.70 (Zamknięty na SL +100 pkt)
MAE 108.70 pkt
MFE 154.50 pkt
Short z 15 sierpnia 2426.00 (Zamknięty na SL -74 pkt)
MAE 74 pkt
MFE 6.20 pkt
Mimo zysku +26 pkt, podejście do FANG+ z punktu widzenia MAE/MFE było bardzo słabe. Spadki na FANG+ okazały się mniejsze niż wstępnie zakładane.
Micro E-mini S&P 500
Podejście na Micro E-mini S&P 500 Futures opierało się o irracjonalność retaili – 25 czerwca „Euforia i irracjonalność na rynkach”. Rozemocjonowani retaile ulegli euforii zakupowej a to dla nas oznacza jedno „polowanie na szczyt”. Irracjonalność retaili w poprzednich latach nas nie zawiodła i podobnie było podczas tej kampanii.
Analiza MAE/MFE dla tej pozycji krótkiej nie daje żadnych powodów by zarzucić sobie cokolwiek.
MAE: 29.5 pkt
MFE: 224.25 pk
Pierwsze cele dla tej kampanii zostały zrealizowane w szóstym tygodniu, następnie indeks SPX wszedł w okres niespełna miesięcznej konsolidacji. Problem polega na tym, że konsolidacji nie da się dostrzec na początku lub po prostu nie znamy takiej metody, która w sposób obiektywny pozwoliłaby na stwierdzenie „Od tego momentu, rynek przez X sesji będzie się znajdować w konsolidacji o zasięgu XXX punktów, a wybicie z konsolidacji nastąpi w kierunku X”. Nie da się tego określić w taki sposób, najczęściej konsolidacje są rozpoznawane po pewnym czasie.
Z tego też powodu, pierwsza faza konsolidacji przyniosła strzelenie kilku zleceń SL ze stratą, oraz SL z zyskiem. Suma sumarum, wynik na Micro E-mini to 132 pkt. Czyli o 32 pkt, więcej niż plan minimum.
W kampanię grudniową wchodzimy z podobnym założeniem co w czerwcu. Irracjonalność retaili i łapanie szczytu. także wystarczy skopiować fragment z czerwca. Dokładnie taka sama sytuacja.
SPX u szczytu hossy.
Ostatnie wzrosty na rynku SPX potwierdziły silny trend wzrostowy, pułapkę na giełdowe misie i ogólnie zweryfikowały medialny armagedon. Natomiast atak na szczyty wszech czasów wywołał irracjonalne zachowanie wśród retail traderów, co przejawia się totalną euforią zakupową.
Generalnie obecna struktura rynkowa i zachowanie innych uczestników rynku przemawia za łapaniem szczytu w perspektywie średnioterminowej. W naszy przypadku z całą pewnością można stwierdzić, że stosunek ryzyka do zysku jest niekorzystny dla pozycji długich (średni termin) i dlatego w piątek pojawiła się pozycja krótka na grudniowej serii Micro E-mini S&P 500 Futures z poziomu 3010.25. Początkowy SL -49.75 pkt.
E-mini S&P 500
Jedyne strategia intraday rozgrywana w tej chwili to strategia na naruszenia strefy popytowo-podażowej, która uskuteczniana jest regularnie od 24 grudnia 2018 r. Od tego czasu strategia przyniosła zysk 648.75 pkt.
O ile zysk na przestrzeni ostatnich niespełna 9 miesięcy jest bardzo przyzwoity, to jednak kampania wrześniowa już taka nie była. Oczywiście drawdowny to coś normalnego w każdej strategii czy to w podejściu instytucjonalnym, czy też na poziomie retail. Niemniej jednak trzeba szybko reagować, gdy tylko taki okres zostanie dostrzeżony. I reagujemy. Wielkość pozycji zostaje zmniejszona o 1/5. Jako, że handel odbywał się jednym kontraktem E-mini, to strategia zostaje przerzucona na Micro E-mini na kampanię grudniową, a wielkość pozycji będzie wynosić 8 kontraktów Micro.
Wynik w ostatniej kampanii to +57.5 pkt.
Max. zysk: +55.00 pkt
Max. strata: -29.50 pkt
Śr. zysk: +14.65 pkt
Śr. strata: -11.75 pkt
Skuteczność: 47%
Sortino: 0.12
E-mini Russell 2000
Spekulacja w ubiegłym tygodniu wypadła na -30 pkt SL. Była to jedyna spekulacja na tym instrumencie podczas kampanii wrześniowej.
Kukurydza
Pozycje z 21 sierpnia, czyli short na ZCZ9 Corn Futures z poziomu 370 oraz OZCZ9 short put @400 -2 ($38.00) oraz OZCZ9 long call @400 +2 ($7.00) pozostają bez zmian. Aktualnie pozycja nieznacznie pod kreską.
Kilka zasad obowiązujących na tej stronie odnośnie komentarzy. Automatycznie usuwane są komentarze:
1) Obrażające innych czytelników i autorów strony. Atakuj ideę, nie człowieka.
2) Typu „No to long”, „gruby wywozi”. Zawierające nieuzasadnione sformułowania.
3) Podawanie sygnałów bez poziomu wejścia, SL oraz bez uzasadnienia.
4) Promujące handel instrumentami CFD.
3) Zawierające wulgaryzmy.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem oraz obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.
Dax w najbliższym czasie chyba nie ma zamiaru nawet korekty wykonać , idzie jak po sznurku na szczyty. Być może to pozbywanie się długich pozycji ale chyba raczej jeszcze nie teraz