Książki, które trzeba przeczytać w 2020

Książki, które trzeba przeczytać w 2020

przez -
2 2141
Udostępnij na:

Nie od dziś wiadomo, że ludzie sukcesu dużo czytają – no chyba, że ktoś jest jak Karkosik, czy Solorz (niewyedukowani goście o plebejskich gustach również osiągają sukces – przypadkowy). Będę się powtarzać, ale warto przypomnieć o kilku faktach. Książki pozwalają poszerzyć słownictwo, są inspiracją do działania, a na płaszczyźnie inwestycji są nieocenionym źródłem pomysłów.

Jak co roku staram się wybierać te perełki, które moim zdaniem są najbardziej godne uwagi.


Man Who Solved the Market – How Jim Simons Launched the Quant Revolution

Książka ukazała się w listopadzie ubiegłego roku, więc każdy kto jeszcze o tej pozycji nie słyszał lub nie miał okazji zpoznać się z jej treścią może nadrobić zaległości. Moim zdaniem jest to książka, którą powinien przeczytać każdy. Dlaczego? Po pierwsze opisuje historię najlepszego zarządzającego portfelem inwestycyjnym w całej historii rynków kapitałowych. Przedstawiono niuanse rynkowe, które nigzdzie wcześniej nie zostały przedstawione. Pozwala poznać tok myślenia najlepszego zarządzającego. A co najważniejsze, historia Jima Simonsa inspiruje do działania. Bez wątpienia są to „Wspomnienia gracza giełdowego XXI-wieku”.


Risk-Return Analysis Volume 3 – Harry Markowitz

Markowitz Książki, które trzeba przeczytać w 2020

17 marca 2020 pojawi sie III tom „Analizy ryzyk i zwrotów” przedstawiony przez Markowitza. Tego Pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Niespełna 70 lat temu stworzył model rynkowy/portfela inwestycyjnego, który jest szeroko wykorzystywany po dziś dzień. Warto oczywiście zapoznać się z dwoma wcześniejszymi tomami. Pozycja ma dla mnie szczególną wartość ze względu na wielomodułowe szkolenie handlu systemowego, nad którym pracowałem przy współpracy z innymi osobami przez ostatni rok. Będzie to świetne uzupełnienie modułu poświęconego modelowi Markowitza i ryzyku.


China’s Rise and the New Age of Gold: How Investors Can Profit from a Changing World

Leeb Książki, które trzeba przeczytać w 2020

Dr. Leeb analizuje wpływ chińskiej gospodarki na cenę złota. Według Leeba, gospodarka Chin będzie się rozwijać co raz szybciej i mocniej, co przełoży się na niewidziane wcześniej wyceny złota. Głównie za sprawą zmiany systemu monetarnego będącego opartym o złoto. Przedstawia narzędzia i strategie, które jego zdaniem będą najlepszymi do wykorzystania tego przewrotu systemowego. Książką ukaże sie 25 marca.


Alternative Data: Capturing the Predictive Power of Big Data for Investment Success

Mani Książki, które trzeba przeczytać w 2020

Trading i inwestycyje w XXI w. zostały wyniesione na zupełnie inny poziom. O ile na początku millenium rozpoczął się ogromny wyścig za szybkością realizacji zleceń i przetwarzania informacji, o tyle od wielu lat klasyczne, ogólnodostępne informacje powoli przestają mieć znaczenie.

big data Książki, które trzeba przeczytać w 2020

Rozpoczął się wyścig o dostarczanie alternatywnych informacji, które pozwolą odkryć nowe obszary przewagi rynkowej. Fundusze quant oraz inwestorzy co raz bardziej prześcigają się w zdobywaniu i obróbce tego typu informacji. Temu służy właśnie Big Data. Polecam każdemu, kto chciałby rozpocząć przygodę w tym kierunku.


Polecam również zapoznać się z książkami wybranymi w poprzednich latach.

5 książek, które trzeba przeczytać w 2019

Książki, które trzeba przeczytać w 2018Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

2
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymk

„Man who…” – czyta się jak powieść sensacyjną. Zgadzam się w pełni, że nie dość to lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych rynkiem, to również pozycja, która inspiruje/motywuje co najmniej do przeglądu swojego podejścia do tradingu. Po przeczytaniu chcę odświeżyć i w większym stopniu aplikować zmatematyzowane modele w swoim tradingu. Zaczynam od fundamentów i przerabiam rachunek prawd. – tutaj korzystam z podręczników Fellera – pierwszy tom wydany przeszło 70 lat temu, ale jak dotąd nie znalazlem skryptu, który byłby pisany tak przystępnie i ilustrowany tyloma przykładami praktycznymi (zwłaszcza I tom). Z polskich Plucińscy i Sztencel/Jakubowski. Do matematyki finansowej – Pliska (modele… Czytaj więcej »