Day trading – czyli mieć zawsze rację, czy być jak najdłużej na...

Day trading – czyli mieć zawsze rację, czy być jak najdłużej na rynku i tej racji nie mieć?

przez -
5 4647
Udostępnij na:

Generalnie day trading nie jest u mnie obecny od prawie 5 lat. Decyzja o porzuceniu tego typu handlu podyktowana była jednym czynnikiem – po prostu nie chciało mi się klikać kup/sprzedaj, bo wyniki nie są w stanie pobić strategii średnio, czy długoterminowych. A nawet gdyby były, to i tak by mi się nie chciało klikać, albo siedzieć nad kodem i automatyzować wszystko.

Aczkolwiek jest coś, co udało mi się zautomatyzować i stety lub nie, jest to typowa strategia day tradingowa o roboczej nazwie „Naruszenia strefy popytowo-podażej E-mini S&P 500 Futures”. Z racji, że jak już to coś sobie zautomatyzowałem w 2018 r. to postanowiłem „Okej, za 5 lat zobaczę co i jak”.

No to patrzę…

Założenia strategii opisane są tutaj: Strategia strefy popytowo-podażowej S&P 500

Wyniki strategii można podglądać niemalże w czasie rzeczywistym tutaj: EOD stats

esf Day trading   czyli mieć zawsze rację, czy być jak najdłużej na rynku i tej racji nie mieć?

To co rzuca się od razu w oczu to:

– strategia po ponad 4 latach wypracowała wynik 3072.75 pkt.
– luka w okresie marzec-kwiecień 2020 (niepewność związana z COVID, duża zmienność na rynkach/gospodarkach, wywołały u mnie bliżej nieokreślony strach, więc w tym okresie całkowicie odpuściłem handel). Czy wynik byłby inny? Ależ oczywiście.
– dużo transakcji stratnych

Liczba wszystkich transakcji: 1264
Transakcje stratne: 584
Transakcje zyskowne: 680

średnia strata: -21 pkt
średni zysk: 22.25

najdłuższy okres drawdown: 12.06.2020 – 30.09.2020 (-442 pkt)

dynamiczne drawdowny: -391.5 pkt w 4 dni (25-28.01.2022)

I teraz jawi się pytanie, czy wynik w tej strategii to wyniki łutu szczęścia i timingu? Czy porzuciłbym ten handel, gdybym rozpoczął go 12 czerwca 2020 r. i na dzień dobry przyjął prawie -442 pkt. straty? O ile timing był idealny, to nie wynikał on z jakiś nadprzyrodzonych mocy, które mówiły, że akurat w 2018 r. trzeba dorzucić to podejście do portfela jako element dywersyfikacji, mimo podjęcia decyzji i odejściu od day tradingu. Był po prostu przypadkowy. Jednak to timing miał ogromny wpływ na komfort psychiczny. Czym innym są 3 miesiące ciągłych strat, a czym innym pół roku ciągłego zysku.


Zysk, czyli zawsze trzeba mieć rację?

Wiele osób, które wypowiadają się w przeróżnych miejscach w Internecie, najczęściej do zysków podchodzą w dość ekstrawagancki sposób. Aby osiągnąć zysk musisz mieć ciągle rację, a najlepiej dokładnie wiedzieć, gdzie rynek będzie za x czasu. Jest to jedno z tych przekonań obarczonych istotnymi błędami poznawczymi.

Aby osiągać zysk nie trzeba mieć racji przez cały czas. Wystarczy konsekwencja realizacji założeń strategii inwestycyjnej. Strategia musi być przemyślana i dopasowana do własnych możliwości finansowych i ograniczeń nazwijmy to umysłowych.

Wystarczy, aby strategia miała tzw. pozytywny współczynnik skośności, a wtedy przez większość czasu nie trzeba mieć racji, można się mylić, większość transakcji będzie stratnych, a i tak ostatecznie portfel będzie na sporym zysku. Temat został poruszony tutaj: Money management, czyli gwóźdź do trumny…..

O budowaniu skutecznych strategii inwestycyjnych/spekulacyjnych pisałem 6 lat temu tutaj:

Budujemy własną zyskowną strategię spekulacyjną – część II
Budujemy własną zyskowną strategię spekulacyjną – część III
Budujemy własną zyskowną strategię spekulacyjną – część IV

Warto jednak pamiętać, że każda strategia inwestycyjna, która z początku – powiedzmy na przestrzeni 5-6 lat – okazywała się dobrym systemem, wraz z upływem czasu w najlepszym przypadku stanie się po prostu średnia. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem wartości portfela, strategia może już nie wypełniać celów inwestycyjnych opartych czy to o zmienność, czy jakikolwiek inny czynnik. Nie oznacza, że będzie przynosić strat, a jedynie nie spełniać celów.Na stronie spekulant.com.pl obowiązują pewne określone zasady, z którymi należy zapoznać się TUTAJ. Przestrzeganie ich jest dobrowolne, ale konieczne w przypadku korzystania ze strony.
Handel na zlewarowanych produktach ETF/ETN jest nieodpowiedni dla osób bez wdrożonego zarządzania ryzykiem/kapitałem i w konsekwencji obarczony jest ryzykiem wystąpienia bankructwa.
Handel na kontraktach terminowych i zlewarowanych CFD indeksowych jest nieodpowiedni dla osób bez racjonalnego zarządzania kapitałem i ryzykiem. Mogą wystąpić ponadprzeciętne straty.
Na zlewarowanych CFD rekomendowana wielkość pozycji: 0.1 lota na każde zdeponowane 10 000 zł.

5
Dodaj komentarz

Dodaj zdjęcia
 
 
 
 
 
Dodaj video
 
 
 
 
 
Dodaj inne pliki
 
 
 
 
 
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
chybcik

Bardzo lubie takie wpisy. Szkoda, że juz rzadko sie pojawiaja.
Zakladam, że przy: „średni zysk: -22.25” jest literówka. Nie powinno byc minusa.

Matteo

Czy żeby tradycji stało się zadość będzie kampania czerwcowa na DAX? :)

Monika

Mam nadzieje ze kampania bedxie, wzrostową

Norbert

Nie wiem co autor chciał nakreślić powyższym wpisem , bo ani tu konkretow o day tradingu ni szczegółowej analizy. Jedynie autopromocja wcześniejszych wpisów z podpiętymi linkami. Chetnie bym poczytał o doświadczeniu autora w tym zakresie , nawet w czasie przeszłym i nieaktualnym, a tu tylko szczątkowo opisano , że średni długi termin korzystniejszy niż kup bądź sprzedaj tu i teraz – gdzie tu obalenie mitu ? Co z traderami którzy na day tradingu zbijają okrągłe sumy tradujac newsy i datas , zamykając pozycję w kilka sekund ? A tak to w moim odczuciu wpis jest o niczym i dalece odstaje… Czytaj więcej »